Gizle

Dikenli telli Filistin sergisi

 Serginin açılışını Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ömer Çomaklı dikenli teli demir makasla keserek yaptı. Törene katılan davetliler dikenli telin ellerine batmaması için özen gösterdi.

Haber albümü için resme tıklayın

Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı, ‘Uluslararası Kudüs Afiş Sergisi’ne 20 ülkeden 112 afiş tasarımcısı katıldığını, 16 ülkeden 55 tasarımcının afişlerinin yer aldığını anlatırken, “Dikkatli bakılırsa aslında içinde barındırdığı kutsala dair muhteva ile Kudüs gerçek barışın huzurun simgesidir. Ancak çeşitli oyunlarla bu barış bozulmaya çalışılmaktadır. Asıl hedef; Müslüman dünyasıdır. Kudüs üzerinde hedef alınan islam dünyası buna hiç bir zaman müsaade etmeyecek, fırsat vermeyecek” diye konuştu.

“Neler yapabiliriz dedik”

Proje yönetmenlerinden Orhan Ardahanlı ise uluslararası jüri tarafından seçilen 55 afişin 3 gün boyunca sergileneceğini ifade ederek, şöyle konuştu: “Cumhurbaşkanımızın Kudüs’le ilgili bir takım görüşleri vardı. Biz de bu görüşlerden yola çıktık. ‘Afiş tasarımıcısı olarak neler yapabiliriz?’ dedik. Bizim de kendi duygularımız var. Şiir yazamıyoruz, resim yapamıyoruz ama afiş tasarlayabiliyoruz. Bu anlamda bizim gibi düşünen dünyada bir sürü insanın varlığına şahit olduk. Biz sadece bunları örgütleyip bir araya getirip gerçek barışın sanatçılar tarafından nasıl ne şekilde yorumlandığını bir şekilde göstermek kaldı. Bunu da Atatürk Üniversitesi ile beraber gerçekleştirdik.”

14 Ocak 2018 - Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?