Gizle

Tarihin şahitleri

Osmanlı mimarisini Saraybosna’da en özgün haliyle yaşatan “Svrzo Evi”, bugün müze olarak hizmet veriyor. Haremlik ve selamlık olarak iki bölüme ayrılan evin geniş bahçesi, ahşap balkonu ve hikayesi ilgi çekiyor. Müze yetkilisi AmraMazdarevic, evin hem Osmanlı yaşam biçimini hem de mimarisini en güzel şekilde anlattığını ifade ederek, “Evin ne zaman inşa edildiği konusunda net bir tarih yok. Evin en eski kısmının 18. yüzyılın sonlarında yapıldığı tahmin ediliyor.” dedi.

Haber albümü için resme tıklayın

‘HAREMLİK’ ve ‘SELAMLIK’...

Saraybosna’nın coğrafi yapısı nedeniyle evlerin genelde dağ eteklerine yapıldığını aktaran Mazdarevic, “Günümüzden farklı olarak geçmişte evler mahallelere zikzak şeklinde dağılırdı. Böylece her evin manzarası da olurdu” diye konuştu. Mazdarevic, evde ayrıca kadınlara özel “haremlik” ve ev sahibi erkeğin misafirlerini ağırladığı “selamlık” bölümleri olduğunu söyledi.

BOSNA HERSEK’İN EN ESKİ EVİ: ALİJA DJERZELEZ EVİ

Bosna Hersek’in en eski evi olduğu tahmin edilen AlijaDjerzelez (Gürz İlyas) Evi ise bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) himayesinde Başçarşı yakınlarındaki konumuyla korunmaya devam ediyor. Ev hakkında bilgi veren Ahmet Nurduhan, Gürz İlyas’ın Bosna Hersek’in halk kahramanlarından biri olduğunu belirterek, “Evin yapılış tarihi belli değil ancak evin yapısı burasının 400 ila 500 yıl önce inşa edildiğini gösteriyor. Ev, 1992-1995 yılları arasında yaşanan Bosna Savaşı’nda da büyük hasar görmüş.” dedi.

Saraybosna Kantonu ve İBB arasında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde evin kullanımının 5 yıllığına İBB’ye verildiğini aktaran Nurduhan, evin sağ tarafının haremlik, sol tarafının ise selamlık olmak üzere iki bölüme ayrıldığını ve evin iki ayrı girişi olduğunu söyledi. Nurduhan, evin yatak odalarında dönemin izlerini taşıyan soba ve ebeveyn banyoları olduğunu anlatarak, “Ev, savaş zamanında büyük hasar gördüğü için yeniden restore edildi. Dolayısıyla, evdeki dolap ve kapı süsleri zamanı simgeleyen en eski eşyalar.” dedi.

SVRZO’NUN İLGiNÇ HiKâYESi

Svrzo Evi’nin, diğer Saraybosna konaklarında ayrılan bir özelliği olduğunu anlatan Mazdarevic, şunları söyledi: “Evi, dönemin Saraybosna Kadısı MunibGlodjo yaptırdı. Osmanlı’daki uygulamalara göre, suyu sadece kendi evine getiremezdi. Bu yüzden Glodjo, suyu önce camiye daha sonra kendi evine bağlattı. Evin en önemli özelliklerinden biri de kendi çeşmesinin olması.”

Mazdarevic, “Glodjo ailesinin erkek çocuğu yoktu. Dolayısıyla ev, evlilik münasebetiyle buraya yerleşen iç güveyisi tüccar Hamid Svrzo’nun ismiyle anılmaya başladı. Ancak evin bulunduğu sokak Glodjo adını yaşatmaya devam etti.” dedi.

14 Ocak 2018 - Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?