Rektör Ali Gür sustu adamı konuştu!

Gazetemizin "Rektörü kim koruyor?" başlıklı manşetinden sonra rötarlı olarak gelen tekzip talebi , pes dedirtti. Yetersiz dil puanı ile gayri hukuki olarak yardımcı doçent yapılan Ferit Serkan Öngel, gönderdiği tekzip talebinde Millî Gazete'yi bir kez daha haklı çıkardı.

Haber albümü için resme tıklayın

Hakkında soruşturma açılmadığını iddia eden Yrd. Doç. Dr. Ferit Serkan Öngel’in 4437 2546/20027120 sayı numaralı soruşturma dosyası bulunuyor. Ayrıca 61,25 dil puanı ile atanması da üniversitenin inisiyatifinde olan bir durum olmadığı ortaya çıktı. YÖK’ün yönergesine göre Gaziantep Üniversitesi’ndeki atamalar için 65 dil puanını alamayan akademisyenler, yardımcı doçentliğe geçemiyor.

ALİ GÜR NEDEN TEKZİP GÖNDERMEDİ?

Milli Gazete’nin bir hafta önce attığı “Rektörü Kim Koruyor” manşetinde muhatabın Rektör Ali Gür olmasına rağmen tekzip talebini Yrd. Doç. Dr. Ferit Serkan Öngel’in yapması da dikkatlerden kaçmadı. Gür, Twitter hesabından yaptığı vasat ve hakaretvari saldırılar dışında sessiz kalarak iddiaları yine cevapsız bıraktı. Masasındaki soruşturma dosyalarını neden karara bağlamadığını açıklayamayan Gür, akademik tetikçilerini sahaya sürerek idari suçlarını kapatmak istiyor.

BU PUAN İLE BAŞVURU DA YAPILAMAZ

YÖK tarafından hazırlanan yönergelerde üniversitelerin atama puanları farklılık gösterebiliyor. Bazı üniversiteler 85 puan isterken bazıları 65 puan istiyor. Ancak Gaziantep Üniversitesi için YÖK’ün hazırladığı yönergede “Yardımcı doçentliğe başvuracak adayların yabancı dil koşulunu sağlaması için merkezi dil sınavları Üniversitelerarası Dil Sınavı’ndan veya KPSS’den 100 üzerinden en az 65 olması şartı aranır” ifadeleri yer alıyor. YÖK’ün bu yönergesine göre Yrd. Doç. Dr. Ferit Serkan Öngel’in ataması olayın gayri hukuki olduğunu gözler önüne seriyor.

İNKÂR ETSE DE SORUŞTURMA AÇILDI

Öngel, yaptığı tekzip talebinde hakkında soruşturma olmadığını iddia etse de Öngel’in 2546/20027120 sayı numaralı soruşturma dosyası bulunuyor. Milli Gazete’nin ilk haberde yazdığı gibi Prof. Dr. Ali Gür açılan soruşturmayı neticelendirmeyerek zaman aşımına uğramasını bekliyor. 7 Haziran 2016 tarihli soruşturmada; “Fakültemiz İşletme Bölümü kadrosunda görev yapan Yrd. Doç. Dr. Ferit Serkan Öngel hakkında yapılan incelemelerde, başvuru dosyasında yabancı dil belgesinde yabancı dil puanının 61,250 olduğu tespit edilmiştir. Gaziantep Üniversitesi Akademik Yükseltilme ve Atanma Kriterleri incelendiğinde yardımcı doçentliğe atanmak için asgari yabancı dil koşulunun 100 üzerinden en az 65 olması gerektiği tespit edilmiştir” deniliyor.

"Rektörü kim koruyor" haberini okumak için tıklayınız...

12 Ocak 2018 - Gündem

Muhabir Tolga SaçıkaralıYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Vatandas - yök ne yapıyor herkesin yaptığı yanına kar kalıyor

Yanıtla . 0Beğen 16 Ocak 15:48

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?