Gizle

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Demir Kilise açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'daki Demir Kilise'nin açılışını Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'la birlikte yaptı.

Büyütmek için resme tıklayın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bulgar Ortodokslar için tarihi önem taşıyan Demir Kilise'nin açılışını yaptı.

Törende Başbakan Binali Yıldırım ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'daDemir Kilise'ninaçılış töreninde yaptığı konuşmada, "Böyle bir dönemde bu açılışın yapılıyor olmasını uluslararası topluma verilmiş çok önemli bir mesaj olarak değerlendiriyorum." dedi."

Tarihin belirli bir döneminde yaşanmış acı hatıralar, bizlerin çok daha uzun ve çok daha köklü olan birlikte yaşama tecrübemizi gölgelememelidir." ifadelerini kullananCumhurbaşkanı Erdoğan, "Onun için bizde şu var; kesrette vahdet anlayışı var. Bu bizim aslında tüm inançlara, düşünceye vesaire yaklaşımımızı gösterir, yani çoklukta birlik." şeklinde konuştu.

Erdoğan, "Son 15 yılda ülkemizdekilerin yanı sıra Balkanlar, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Güney Asya, Orta Asya ve Doğu Avrupa'yı içine alan geniş bir coğrafyada 5 binden fazla eserin restorasyonu Türkiye'nin katkılarıyla gerçekleşmiştir." ifadelerini kullandı.

BAŞBAKAN YILDIRIM: TÜRK VE BULGAR HALKI ARASINDA KÖKLÜ BAĞLAR VAR

Başbakan Binali Yıldırım, Demir Kilise'nin açılış töreninde konuşuyor. Törende konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "Batı dünyasında ırkçılık artıyor" dedi.

Başbakan Yıldırım sözlerine şöyle devam etti: "Demir Kilise'nin restore edilerek Hristiyan vatandaşların hizmetine sunulması ülkemizde dinlere karşı ecdadımızdan gelen ve bugün de devam eden hoşgörünün en güzel numunesidir. Buradan dünyaya verilen mesaj son derece anlamlı."

"Türk ve Bulgar halkı arasında köklü bağlar var" diyen Başbakan Binali Yıldırım, "Ülkemizde değişik inançlara sahip vatandaşlarımızın ibadetlerini en iyi şekilde yapabilmesi, toplumsal uyum, barış ve huzur içinde bir arada yaşaması, hükümetimizin önem verdiği konuların başında gelmektedir" dedi.

Başbakan Yıldırım sözlerine şunları da ekledi: "167 cemaat vakfına ait bin 29 eser, varlık cemaat vakıflarına aktarılmış ve geçmişten beri gelen bu önemli sorun da ortadan kaldırılmıştır."

Bulgar Ortodokslar için tarihi önem taşıyan Demir Kilise'nin açılış töreninde, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov da hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış töreninin ardından Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'u İstanbul'da kabul edecek.

07 Ocak 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

08

Berkant Gizemli - keşke bu günleri görmez olaydık..demek hala baskılar devam ediyor..

Yanıtla . 0Beğen 07 Ocak 20:24
07

Uğur - Ak partililer in savunması ne acaba? savunulacak bir taraf olmadığının da altını çizmek gerek..

Yanıtla . 0Beğen 07 Ocak 20:13
06

Mehmetcik - Yazık buraya harcanan paralara

Yanıtla . 0Beğen 07 Ocak 20:11
03

Beşir - Sanki türkiyenin heryerine kilise yapmış gibi abartmayın.siyaseten böyle şeyler yapılmalı.bu global siyasettir.

Yanıtla . 3Beğen 07 Ocak 16:07
09

Mustafa Zügül - @ Beşir 03 nolu yoruma cevabı: Sn.Beşir; siz, "Bir kötülük gördüğünüzde onu elinizle, gücünüz yetmez ise dilinizle, ona da gücünüz yetmezse kalbinizle buğz ediniz. Bu da imanın en düşük noktasıdır." mealindeki Hadis-i Şerifi mi bilmiyorsunuz, yoksa, KİLİSE Açılışını KÖTÜLÜK olarak mı görmüyorsunuz? KİLİSE Açılışını MAKUL Göstermek için, bahane buluyorsunuz.

Yanıtla . 0Beğen 08 Ocak 02:58
04

Yabancı - @ Beşir 03 nolu yoruma cevabı: Hangi lider Avrupada Cami açtı yada açılışına katıldı. Siyaset ve vasıfsızşık karıştırılmasın

Yanıtla . 14Beğen 07 Ocak 16:34
02

Hayati Otyakmaz - Şu gafillere keşke birisi tarihteki Bulgar zulmünü anlatsaydı. Sadece merhum Şükrü Paşa'nın Hâtıraları'nı hatırlatsalar yeterdi..! Tabi anlama kâbiliyetleri ve imanları sağlamsa, hidayetleri kararmadıysa!.. Bu ne gaflet, bu ne ihanet!!.. Ümmet-i Muhammed'in (s.a.s.) parasıyla kilise tamiri yapmak..Tek kelimeyle; tam bir rezalet. Yazıklar olsun, fakir milletin paraları haram olsun.

Yanıtla . 30Beğen 07 Ocak 14:37
01

Halo - Türkiye'de 14 adet kilise havra restore ettiğini söyleyen reisimiz AYASOFYA CAMİ için niye kılınır kıpırdamaz acaba

Yanıtla . 23Beğen 07 Ocak 12:43

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?