Çok yönlü dış politikaya devam

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dış politikada 2017’yi değerlendirdi, 2018 vizyonunu anlattı…

Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye’nin Tanzimat’la başlayan tarihi savruluşu arasında bulmaya çalıştığı dış politika rotası, 2018’de bölge eksenli ve çok yönlü bir şekilde devam edecek? Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 2017 panoramasını çizip 2018 vizyonunu gazetecilere anlattı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gazete ve televizyonların Ankara temsilcileri ile bir araya geldiği 2017 değerlendirmesi ve 2018 dış politika vizyonuna ilişkin değerlendirmelerinde, “çok yönlü politikanın” devamına ilişkin önemli mesajlar verdi. “2017’de Amerika ile ilişkiler hiç iyi geçmedi” diyen Çavuşoğlu, ABD Başkanı Trump’ın Kudüs kararıyla ilgili olarak, “Her şerden bir hayır doğar. Bu karara karşı bütün dünya birleşti.” diye konuştu. Türkiye’nin ABD ve Avrupa ile özellikle FETÖ ve terör örgütlerine destek konusunda giderek ayrıştığını belirtti. Ancak İngiltere için, “Teröre karşı en çok işbirliği yaptığımız ülke” tanımlaması dikkat çekti.

2018 SURİYE’DE SİYASİ ÇÖZÜM YILI OLACAK MI?

2018’i Türkiye olarak “siyasi çözüm yılı” ilan ettiklerini deklare etti. Rusya ile ilişkilerin daha da ilerleyeceği mesajını veren Çavuşoğlu, İran’daki karışıklıklar için de, “İran’daki gösterileri iki isim destekliyor. Netanyahu ve Trump” diyerek, karışıklıkların adresine işaret etti. Maarif Vakfı’nın bütün dünyada FETÖ’ye karşı çok başarılı olduğunu ve bazı ülkelerde yeni okullar ve üniversiteler açtığını belirten Çavuşoğlu, Türkiye’nin insani ve sosyal yardımlarda bütün dünyada nüfusa oranla en fazla yardım yapan ülke olarak yıldızının parladığını belirtti. Batı ve özellikle AB ve Almanya ile ilişkilerdeki olumsuz tutumlara karşı milletin iktidardan sert tutum beklediğine vurgu yaptı.

Çavuşoğlu, Suriye Kürtlerinin Türkiye’nin yanında olduğunu, ancak son zamanlarda Esad konusundaki Türkiye’nin 2012’leri andıran çıkışının nedenine değinmedi. BAE konusunda ise bu ülkelerin tutumlarının kendi tarihlerine aykırı olduğunu örnek anekdotlarla aktardı.

04 Ocak 2018 - Siyaset

Muhabir Ahmet Yavuz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?