Gizle

Memura ve emekliye yüzde 1.69 ek zam!

Milyonlar, yüzde 1.69 ek zam ile mi enflasyona ezdirilmeyecek!

Büyütmek için resme tıklayın

Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla memurlar ve emeklilerin alacağı enflasyon farkı da belli oldu. Buna göre, yıllık enflasyonun yüzde 11.92’ye yükselmesiyle, 2.4 milyon kamu çalışanı ve 1.7 milyon kamu emeklisi Ocak’ta yüzde 1.69 enflasyon farkı alacak; SSK ve Bağkur emeklilerinin Ocak zammı da yüzde 4 yerine yüzde 5.69 olacak.

Enflasyonun açıklanmasının ardından, kamu çalışanları ve emeklileri ile SSK ve Bağkur emeklilerinin Ocak ayında alacakları enflasyon farkları ve aylık zamları da belli oldu. Buna göre, yıllık enflasyonun yüzde 11.92’ye yükselmesi üzerine, 2.4 milyon kamu çalışanı ve 1.7 milyon kamu emeklisi Ocak’ta yüzde 1.69 enflasyon farkı alacak; SSK ve Bağkur emeklilerinin Ocak zammı da yüzde 5.69 olacak.

“TÜİK’İN HESABI MUTFAĞI YANSITMIYOR”

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, yazılı açıklamasında, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 55’inci maddesi uyarınca 2018’in birinci 6 ayı için emekli aylıklarına yapılacak artışın, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan tüketici fiyat endeksi (TÜFE) rakamlarıyla belirlendiğini kaydetti.

Ergün, açıklamasında şunlara yer verdi: “2018 yılı birinci altı ayında uygulanacak artışlar yaşam mücadelesi altında giderek ezilen emekli topluluğumuzun beklentilerinden yine uzak kaldı. TÜİK’in enflasyon hesabının bizim mutfağımızı yansıtmadığı gerçeğiyle yine karşı karşıyayız. İşte bu yüzden emeklilerin yaşam standardına uyacak yeni bir tüketim kalıbı oluşturularak, hesaplamaların buna göre yapılmasını istiyoruz.” Emeklilerin hayatında yeri olmayan tüketim kalemleriyle yapılan enflasyon hesaplamalarının adil olmayan sonuçlar doğurduğunu söyleyen Ergün, “Bu da bizim gelirlerimizi olumsuz etkiliyor. Bu konuda yetkililerimizden çözüm üretmelerini bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

04 Ocak 2018 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Şerif - Yoğurtta, sütte, peynirdeki enflasyona bir bakın bakalım . enflasyon %12 mi Yoksa %32 mi??

Yanıtla . 0Beğen 04 Ocak 10:59

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?