Gizle

Darbeciler OHAL’i 3. kez uzattı

Mısır’da darbeci General Abdulfettah es-Sisi, İhvan destekçisi Müslüman halk üzerindeki zulmünü sürdürmek için ülkenin tamamında Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamasının üç ay uzatılması ile ilgili kararname yayınladı. OHAL uygulaması darbecilere olağanüstü yetkiler sağlıyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Darbeci Sisi, 13 Ocak’tan itibaren geçerli olmak üzere OHAL’i 3 ay daha uzattı. Yasadışı kararnamede, Sisi’nin darbeci silahlı kuvvetlere ve polise teröre karşı koyma, finansmanını engelleme, can ve mal güvenliğini sağlamak için gerekli tüm önlemleri alma yetkisi verdiği kaydedildi. Kararın yürürlüğe girebilmesi için parlamentoda en az 3’te 2 çoğunlukla onaylanması gerekiyor. Sisi’nin bu kararnamesiyle ülkede OHAL uygulaması 3’üncü kez uzatılmış oldu. Mısır anayasasına göre OHAL uygulaması ülke “yöneticilerine” olağanüstü yetkiler sağlıyor. Cumhurbaşkanlığı, OHAL’in uygulandığı bölgelerde Devlet Güvenlik Mahkemeleri kurdurabiliyor. Söz konusu mahkemelerin kararları temyize götürülemiyor.

TÜM MEDYAYA SANSÜR

OHAL uygulamasında hükümet yetkilileri, ülkedeki matbu medyanın tamamını baskıdan önce kontrol edebildiği gibi bütün mektup ve mesajları da inceleme yetkisine sahip oluyor. Abdulfettah es-Sisi, 9 Nisan 2017 tarihinde Tanta ve İskenderiye’de kiliselere düzenlenen bombalı saldırıyı bahane ederek ülke genelinde OHAL kararı almıştı.

04 Ocak 2018 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?