Gizle

Teröristlerden ilkokula yıkım tehdidi

Kudüs kırsalında yer alan bedevi Arap topluluğu Ebu Nuvvar’daki öğrenciler, Siyonist İsrail yönetiminin okulları için aldığı yıkım kararı nedeniyle eğitimlerini misafirhanede sürdürüyor. Öğrenciler ise “Eğer yıkarlarsa tekrar inşa ederiz” diyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Ma’aleAdumim, Kedar ve Yeni Kedar isimli 3 Yahudi yerleşim birimi arasında kalan Ebu Nuvvar bedevileri, E1 adı verilen alanda yeni yerleşimler inşa etme planı nedeniyle İsrail hükümetinin bölgeyi boşaltmaları yönünde baskısına maruz kalıyor. Baskılardan payını alan Ebu Nuvvar İlköğretim Okulu da terörist İsrail güçlerince 2016’da yıkılmasının ardından bölge sakinleri tarafından tekrar inşa edildi.

Okul hakkında tekrar yıkım kararı verilirken, yıkım mahkeme nihai kararını verene kadar ertelendi. Ancak bu eğitim-öğretim dönemi başında ihtiyacı karşılamak için inşa edilen 2 sınıf hakkında kesin yıkım kararı verildi. Söz konusu sınıflar ise misafirhaneye taşındı.

Okulun üçüncü sınıf öğrencisi Siham Muhammed, “Eğer yıkarlarsa tekrar inşa ederiz” dedi. Dördüncü sınıf öğrencilerinden Usame el-Cehhalin de “Okulumuzu yıktılar, tekrar yaptık. Eğer yıkarlarsa tekrar inşa ederiz” diye konuştu.

Bedevi topluluğun sözcüsü Davud el-Cehhalin, İsrail’in kendilerini şu anda ikamet ettikleri topraklardan ayırmayı istediğini belirterek, “İsrail yönetimi işgal birimi projelerini gerçekleştirmek için bedevi topluluklarımızın evlerini peşi sıra yıkıyor” dedi.

İsrail bu yıkımlarla, E1 olarak isimlendirilen bölgedeki bedevileri göç ettirerek, Kudüs’teki, Azariya’daki ve Lut Gölü’ndeki (Ölü Deniz) Yahudi birimlerini birbirine bağlamaya çalışıyor.

04 Ocak 2018 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?