İran’da kirli parmaklar

İran’da yaşanan dış destekli kaos gösterilerinin ardından gözler, Amerikan ajanı D’Andrea’ya çevrildi. 38 yıl boyunca ABD’nin İslâm dünyasındaki en yetkin ajanı olan D’Andrea, göreve geldikten sadece 6 ay sonra İran sokakları karıştı.

Haber albümü için resme tıklayın

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA tarafından 6 ay önce İran masasının başına getirilen cenazeci, karanlıklar prensi ve “Ayetullah Mike” lakaplarıyla da tanınan Michael D’Andrea için “Tahran karışacak” manşetleri atılmıştı. CIA’nin İran masasının başına getirildiğinde “Tahran’da hareket yakında başlar” ifadesi dikkat çekiyordu; Çünkü, göreve gelen kişi Amerikan istihbarat dünyasında efsane olmuş bir isimdi. Michael D’Andrea, uzun yıllardır çalıştığı CIA’de Usame Bin Ladin’i yakalayan adam olarak tanınıyordu. 1979’da Tanzanya’nın başkenti Darrüsselam’da başlayan kariyeri, Mısır, Irak ve Afganistan’da devam etmişti. CIA’nin “terörle mücadele merkezine” en az 10 yıl süreyle başkanlık eden Andrea’nın o dönemdeki kod adı ise “Roger” idi. D’Andrea hakkındaki haberlerde, 90’lı yıllarda Mauritiuslumüslüman bir kadınla evlendiği belirtiliyor. Eşinden ötürü İslamiyeti seçtiği iddia ediliyor. D’Andrea, 38 yıl boyunca ABD’nin İslâm dünyasındaki en yetkin ajanıydı. Bin Ladin operasyonu ile adı deşifre olunca, yaptığı işlerden ilham alınarak film senaryoları bile yazıldı. Michael D’Andrea, çok değil, göreve geldikten sadece 6 ay sonra İran sokakları karıştı.

ABD, BM’Yİ KIŞKIRTACAK

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi NikkiHaley, İran’da devam eden protestolar ve şiddet olaylarıyla ilgili BM Güvenlik Konseyine (BMGK) acil toplanma çağrısı yapacaklarını söyledi. Haley, BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, İran halkının “hükümetin baskısını protesto etmek için cesurca sokaklara çıktığını” belirterek, gösterilere destek verdi. Ülkedeki protestoların güya dış güçler tarafından yönlendirilmediğini ve halkın “kendiliğinden” sokaklara çıktığını öne süren Haley, “İran halkının bu büyük cesaretini alkışlıyoruz” dedi. Haley, İran hükümetinin “kendi halkını öldürmek gibi bir geçmişe sahip olduğunu” iddia ederek, İran’da devam eden protestolarla ilgili BMGK’ye acil toplanma çağrısı yapacaklarını bildirdi.

“ABD, İRAN’A MÜDAHALEYİ TARTIŞMAYA AÇABİLİR”

Ankara Kriz ve Siyaset Araştırmaları Merkezi (ANKASAM) Avrasya Çalışmaları Masası Başkanı Dr. DinmuhammedAmetbek, ABD’nin Ortadoğu’da karıştırmak istediği ülkeler listesinde sıranın İran’a geldiğini ifade ederek, “İran’da artan gerilimi fırsat olarak gören Beyaz Saray, Libya ve Suriye’de olduğu gibi İran’a da bir uluslararası müdahaleyi tartışmaya açabilir” dedi. Ametbek, “Bu doğrultuda ABD, bölgedeki ortakları İsrail ve Arap ülkelerini kapsayan bir ittifak oluşturma çabası içindedir. İran’da bu şekilde hükümete karşı güçlü protestoların patlak vermesi bir fırsat olarak değerlendirilmektedir. Dolayısıyla Trump’ın ilk günden açıklamalarla desteklemesi doğal bir tepkidir. Trump, protestocuları elindeki bütün kaynaklarla destekleyeceği sinyalini veriyor” diye konuştu.

SOKAKLARDA ‘KAHROLSUN RUSYA’ SLOGANI

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORMER) İran Uzmanı Mustafa Caner, İran’daki protestolarda “Kahrolsun ABD” ya da “Kahrolsun İsrail” yerine “Kahrolsun Rusya” sloganının duyulduğunu belirterek, “İran’ın Suriye’de yakın iş birliği içerisinde olduğu Rusya’yı hedef alan bu slogan, protestocuların İran’ın bölgesel siyasetine duyduğu öfkeyi yansıtıyor” dedi. Caner, ABD ve İsrail’in İran’da rejim değişikliği isteklerini gizleme ihtiyacı hissetmediği için Donald Trump başta olmak üzere pek çok ABD’li yetkili ve siyasetçinin protestoları destekleyen mesajlar verdiğini, aynı doğrultuda ABD medyasının da İran’daki olayları abartılı bir biçimde aktardığını aktardı.

İran’daki olayların arkasında Otpor ve Soros tarzı bir oluşumun olabileceğini dile getiren İstanbul Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi ve İRANMER İç Politika Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Serhan Afacan da, “Bazı dış güçlerin İran’ın iç işlerine müdahale edip bu ülkeyi karıştırmak istediği aşikârdır. Bu nedenle her ne zaman yaşanan olaylar belirli toplumsal taleplere dayansa da dış provokasyon ve manipülasyonlar da es geçilmemelidir” ifadelerini kullandı.

REFORMİST SİYASETÇİDEN GÖSTERİCİLERE ÖVGÜ

İranlı reformist siyasetçi Abdullah Ramazanzade, göstericilerden “halkın gençleri” şeklinde söz etti. Reformistlerin lideri olarak bilinen eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi döneminde hükümet sözcülüğü görevini yürüten Abdullah Ramazanzade, ülkedeki protestolara dair sosyal medya hesabı Twitter’dan açıklama yaptı. Ramazanzade açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Niye saçmalıyorsunuz? Düşman nerede? Ülkedeki işsizlik, ümitsizlik, gelecek kaygısı, fakirlik ve ayrımcılığın görmezden gelinmesinden bıkan halkın gençleri bunlar.”

ABD’DEN İRAN’A ELEŞTİRİ, İSRAİL’E SES YOK!

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü HeatherNauert, İran’daki rejim karşıtı protesto gösterilerini “yakından” takip ettiklerini belirterek, “İran halkı için desteğimizi (!) birçok farklı ortamda ifade ediyoruz” dedi. ABD’nin İran’da büyükelçiliğinin olmadığına vurgu yapılarak gelişmeleri nasıl takip ettiklerinin sorulması üzerine Nauert, bu ülkede yaşananları basından ve sivil toplum kuruluşları aracılığıyla izlediklerini aktardı. Güya İran halkının ifade özgürlüğünü desteklediklerini iddia eden Sözcü, “Bu ister burada ister Rusya’da isterse ise başka bir ülkede olsun temel bir insan hakkı konusudur” değerlendirmesini yaptı. Filistin halkının İsrail’e karşı düzenlediği protesto gösterilerinde çok sayıda çocuk yaşta kişinin gözaltına alınarak askeri mahkemelerde yargılandığı anımsatılınca Nauert soruyu geçiştirdi.

04 Ocak 2018 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?