Gizle

Saadet Partisi'nden Abdullah Gül açıklaması: Herkes bilsin ki biz cumhurbaşkanlığı için kendi adayımızı göstereceğiz

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül arasında yaşanan gerginlik hakkında konuştu. Karamollaoğlu Gül'ün Saadet Partisi'nden cumhurbaşkanlığına aday gösterileceği iddialarına ilişkin ise çok net cevap verdi. Karamollaoğlu, "Herkes bilsin ki biz cumhurbaşkanlığı için kendi adayımızı göstereceğiz." dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül arasında yaşanan gerginlik hakkında konuştu. Karamollaoğlu "Hainlik olarak olarak ifade etmek ne demokrasi ile ne de temel insan hürriyetleri ile bağdaşmaz." dedi. Abdullah Gül'ün Saadet Partisi'nden cumhurbaşkanlığına aday gösterileceği iddialarına ilişkin ise net cevap veren Karamollaoğlu, "Herkes bilsin ki biz cumhurbaşkanlığı için aday göstereceğiz. Önce kendi kadrolarımız içinde adaylara bakacağız. Kendi kadrolarımız içinden çıkacak adaylar hakkında da kamuoyunun tavrının ne olacağına bakıyoruz. Biz Saadet Partisi olarak kazanabileceğimiz en güçlü adayı destekleyeceğiz" yorumunda bulundu.

OHAL'DE TUTMAK DOĞRU DEĞİL

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu gazetelerin Ankara temsilcileri ve yazarlarla bir araya geldi. Gündeme ilişkin konuşan Karamollaoğlu çarpıcı açıklamalarda bulundu. Saadet lideri "OHAL dönemi oldu bitti dönemi ya da diktatörlük dönemi değildir. Türkiye'de bir kalkışma olacak diye ülkeyi sürekli OHAL'de tutmak doğru değil" dedi.

"CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ İÇİN İMZA TOPLANMASI KOLAYLAŞTIRILMALI

"TBMM tek bir kişiyi değil, 80 milyonu temsil etmeli." diyen Karamollaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü; "Saadet Partisi olarak güçlü bir TBMM'den yanayız. Seçim barajı tamamen kaldırılmalı. Seçimlere girme hakkı olan tüm siyasi partiler belli kriterler ışığında hazine yardımından yararlanmalı. Cumhurbaşkanlığı seçimi için 100 bin imza toplanması kolaylaştırılmalı. İmza noterden değil, seçim kurullarına başvurarak toplanmalı."

'TORBA YASA UYGULAMASI TOPTAN KALKMALI'

"TBMM'de hükümetin denetlemesi doğru yapılmıyor. Hesapların denetlenmesi komisyonu kurulmalı, kamu harcamalarını bu kurum yapmalı. Meclis dışındaki partilerin de söz hakkı olmalı. Torba yasa uygulaması usul haline geldi. Torba yasa uygulaması yasa yapılma mantığına aykırı. Torba yasa uygulaması toptan kaldırılmalı."

"MECLİS DIŞINDAKI PARTİLER DE DAHİL EDİLMELİ

"Siyasi etik komisyonu kurulmalı, meclis dışı partiler de dahil edilmeli. Milletvekillerinin davranışları, mali yönden iddiaları bu komisyon incelemeli"

"VEKİLE PARA CEZASI BİLE VERİLMEMELİ

"Milletvekillerinin kürsü dokunulmazlığı korunmalı. Dışarda söylemenin suç olmadığı bir söz için Meclis'te bunu kullananan vekile para cezası bile verilmemeli"

GÜL VE ERDOĞAN ARASINDAKİ KHK POLEMİĞİ

"Bir bardakta fırtına koparmak derim ben buna. İki taraf da aynı şeyi söylüyor; bu sadece 15-16 Temmuz'la ilgilidir. Eski bir cumhurbaşkanının 'benim tereedüdüm var' demesinin hainlik olarak algılanmasını benim hafsalam almıyor. Aynı görüştesiniz zaten. Bir iki kelime değiştirmekte kime ne zararı olur? Bugün birlikte hareket edenler yarın rakip olabilirler. Aynı takımdaki atletler bile bazen aynı kulvarda birbirlerine rakip olabilirler. Aynı kulvarda koşmasını hainlik olarak olarak ifade etmek ne demokrasi ile ne de temel insan hürriyetleri ile bağdaşmaz."

GÜL İDDİLARINI REDDETİ! KENDİ ADAYIMIZI ÇIKARACAĞIZ

Karamollaoğlu Abdullah Gül'ün Saadet Partisi'nden cumhurbaşkanlığına aday gösterileceği iddialarına ilişkin ise "Herkes bilsin ki biz cumhurbaşkanlığı için aday göstereceğiz. Önce kendi kadrolarımız içinde adaylara bakacağız. Kendi kadrolarımız içinden çıkacak adaylar hakkında da kamuoyunun tavrının ne olacağına bakıyoruz. Biz Saadet Partisi olarak kazanabileceğimiz en güçlü adayı destekleyeceğiz." yanıtını verdi.

"ORTAK ADAY KAMPLAŞMAYA NEDEN OLUR"

Karamollaoğlu seçimlerde "Kendisinin aday olup olmayacağı" yönündeki soruya ise şu şekilde yanıt verdi; "Şartlar ne gösterir bilinmez. Bana soran çok oluyor. Ama tekrar ediyorum, biz kazanacak bir aday göstermek istiyoruz. Cumhurbaşkanlığı için 'ortak aday' kamplaşmaya neden olabilir. Onun için biz bir aday çıkaracağız. Çıkardıktan sonra diğer partiler ne yapar bunu bilemem. Seçimlere gidilirken kamplaştırıcı ifadeler yerine daha çok ilkeler üzerinden gidilmesinden yanayız. Biz herkese hitap edecek bir aday olmalı diye düşünüyoruz"

'ADİL SİSTEM ADİL SEÇİM' RAPORUNU ERDOĞAN'A SUNACAĞIZ

'Adil sistem adil seçim' başlıklı bir rapor hazırladıklarını belirten Karamollaoğlu "Bu önerileri sayın Cumhurbaşkanı'na, sayın Başbakan'a ve siyasi parti liderlerine sunacağız" dedi.

03 Ocak 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

05

Ilhan - Allah yolunuzu açik eylesin

Yanıtla . 0Beğen 09 Ocak 22:35
04

Samet - Cok guzel haber boyle direk cevao verilmeli

Yanıtla . 0Beğen 04 Ocak 21:37
03

Sarı Mavi - Kesinlikle, oldukça yerinde, isabetli bir karardır.

Yanıtla . 1Beğen 04 Ocak 09:12
02

Dr. Abdullah - Sayın başkan. Abdullah Gül de Tayyip Erdoğan da gelip saadet partisi'nden aday olmak istiyoruz deseler, önceki günahlarına samimi tövbe etmedikten ve islam temelli Adil Düzen ufkunun dışına zerre miktar çıkmayacakları konusunda gemileri yakmadıktan sonra yüzlerine bile bakmayınız.Tüm insanlığa selamet vaadeden islam'dan düsturlarını alan Adil Düzen davası oyuncak değildir.

Yanıtla . 2Beğen 03 Ocak 22:48
01

Canpolat - en güzel karar bu.bir işbirlikçiyi başka işbirlikçiye tercih etmeye gerek var mı.

Yanıtla . 11Beğen 03 Ocak 13:20

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?