TYB “yılın yazar, fikir adamı ve sanatçıları”nı açıkladı

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) 2017 yılında ülkemizde yaşanan kültür, sanat ve fikir hayatındaki gelişmeleri değerlendirerek, “Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları”nı yılın ilk günü (dün) açıkladı.

Büyütmek için resme tıklayın

2017 yılı “Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları” dün TYB Genel Merkezi’nde Genel Başkan Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan tarafından açıklandı. Ödüllerin açıklandığı basın toplantısında açıklamada bulunan Genel Başkan Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, TYB’nin 39 yıl süresince gerçekleştirdiği faaliyetlerle ülkemizde birçok sivil toplum kuruluşuna önderlik ettiğini ve kamu yararına çalışan köklü bir kurum olduğunu söyledi. 2018 yılı ile TYB’nin kırkıncı yılını da idrak etmiş olacaklarını belirten Arıcan, “Geride bıraktığımız 2017 yılında TYB, Ankara (18 Yıl Süren Mesnevi Okumalarının Kapanışı), İstanbul (Şehir Tarihi Yazarları Kongresi), Hatay (4. Ahlak Şurası) ve Erzurum (Şubeler Toplantısı) illerimiz gibi Türkiye genelinde sürdürdüğü faaliyetler yanında Kazakistan/Türkistan (Türkçenin 12. Şiir Şöleni) gibi ülkelerde uluslararası alandaki faaliyetleriyle de verimli bir yılı geride bırakmıştır. 36 yıldan beri düzenli olarak sürdürdüğümüz ‘Yılın Yazar, Fikir Adamı Ve Sanatçıları’nı seçmek ve ödüllendirmek için gerçekleştirdiğimiz faaliyetin 2017 yılına yönelik olanını geçtiğimiz günlerde tamamlamış bulunmaktayız” dedi. Ödüllendirmede, tam bir hakkaniyet ve liyakat esas alındığını vurgulayan Başkan Arıcan, ödüllerin önümüzdeki günlerde açıklanan bir tarihte sahiplerine takdim edileceğini kaydederek, verilecek ödül sahiplerini ve dallarını açıkladı.

2017 YILININ “YAZAR, FİKİR ADAMI VE SANATÇILARI ÖDÜLLERİ”

Hikâye dalında NaimeErkovan, Olay Berlin’de Geçiyor kitabıyla (Şule Yayınları), şiirde Cevdet Karal, Uzun Sürdü Hazırlığım kitabıyla (Everest Yayınları), romanda Ali Emre, Nureddin Zengi romanıyla (Temmuz Yayınları), denemede Gökhan Özcan, Göz Ağrısı kitabıyla (Vadi Yayınları), fikirde Mete Gündoğan, Narkoz eseriyle (Destek Yayınları), araştırmada Ejder Okumuş, Din ve Toplumsal Çatışma kitabıyla (İnsan Yayınları), incelemede Yusuf Turan Günaydın, Akif kitabıyla, (Kopernik Yayınları), edebi tenkitte İbrahim Demirci, Ahmet Haşim’in Nesirleri kitabıyla (Ebabil Yayınları), hatırada Rasim Cinisli, Bir Devrin Hafızası kitabıyla (Doğan Kitap), gezide Hacı İbrahim Mutlu, İyilik Yolunda Uzaklar Yakın kitabıyla (Fecr Yayınları), tercümede Hicabi Kırlangıç, Mesnevi Manzum Çeviri kitabıyla (Hece Yayınları), biyografide Dursun Gürlek, İbnülemin Mahmut Kemal İnal kitabıyla (Kubbealtı Yayınları), basın fikirde Kenan Alpay (Yeni Akit gazetesi), dergi yayıncılığında Edebiyat Ortamı, Türk müziğinde, Mehmet Kemiksiz, Akif İklimi albümü, şehir kitaplarında Bolu Belediyesi, TV programında Şule Kala moderatörlüğünde Eksen İnsan, TRT Diyanet, radyo programında Levent Dönmez, Dil Yaresi, NTV, kitap yayıncılığı; kamu yayıncılığında, Bilgi Üniversitesi, özel yayıncılıkta, Eski-Yeni, yayıncılık özel ödülüne, İslam Düşünce Atlası (Konya Büyükşehir Belediyesi ve İLEM), üstün hizmet, Mehmet Recai Kutan, Mehmet Genç, Metin Önal Mengüşoğlu ödüle layık görüldü.

02 Ocak 2018 - Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?