Gizle

AK Partili Yılmaz: Asgari ücreti 2002 ile mukayese etsinler, 9 kat artış oldu bu önemli gelişme

AK Parti Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bitcoin gibi kripto paraların şu an itibarıyla güven vermediğini belirterek, "Bilişim ile birlikte, devlet otoritesi veya herhangi bir otorite olmadan da birtakım paraların üretildiğini görüyorsunuz. Bunlar şu an itibarıyla güven vermeyen paralar. Vatandaşlarımızı bunlara karşı uyarıyoruz. Bu konularda vatandaşları zarara sokacak işlere girilmemesi gerekiyor" dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Memleketi Bingöl'de gündeme ilişkin basın toplantısı düzenleyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin 2017'de dünyada üst sırada bir büyüme performansı gösterdiğini söyledi. Yılmaz, geçen yılın en önemli gelişmelerinden birinin Anayasa değişikliği olduğu ifade ederek, "Her zaman bu değişimler yaşanmıyor. Türkiye, 2017'de halkın iradesi ile yönetim sisteminde çok önemli bir değişikliğe onay verdi. Şu anda geçiş sürecindeyiz. 2019'da Kasım ayında yapılacak seçimlerle, yeni sistem tüm unsurlarıyla hayata geçmiş olacak. Türkiye'de her alanda çok önemli yatırımlar yaptık. 2019'da yapılacak seçimlerden sonra Türkiye kalkınmada yeni bir ivme kazanacak. Bir taraftan siyasi istikrar ve öngörülebilirlik ile diğer taraftan da daha seri karar alan ve uygulayan, bürokrasiyi azaltan bir yönetim şekli ile yolumuza devam edeceğiz. Böyle bir ortamda da kalkınma sürecimiz de hızlanacak" diye konuştu.

Türkiye'nin 21'inci yüzyılın parlayan ve yükselen ülkelerinden biri olduğunuifade eden Yılmaz, şunları söyledi:

"İnşallah bu sistem ile birlikte her alanda yeni bir ivme ile daha ileri gittiğimiz bir dönem yaşayacağız. 2017'de ekonomide çok önemli başarılara imza attık. Son çeyrek rakamları henüz belli değil ama ilk 3 çeyreğin rakamlarını değerlendirecek olursak; 9 ayda ekonomik büyümemiz yüzde 7,4 oldu. 3'üncü çeyrek büyüme rakamımız ise çift haneli oldu. Yüzde 11,1 gibi ekonomik büyüme sağladık. Bu, G-20 ülkeleri içinde bizi birinci sıraya taşıdı. Çin ve Hindistan'ın da önüne geçtik. Yüzde 7'nin de üzerinde büyüyen bir ülke yok."

'ASGARİ ÜCRETİ 2002 İLEMUKAYESE ETSİNLER'

Cevdet Yılmaz, asgari ücret konusunda kendilerini eleştirenlerin2002 yılındaki rakamlarla karşılaştırma yapmaları gerektiğini söyledi. Yılmaz,"Asgari ücrette yüzde 14'ün üzerinde artış yapıldı. Enflasyonun üzerinde bir artış yaşandı. 2002 yılında asgari ücret 184 liraydı. Son yaptığımız artış ile beraber, 2018'de 1603 lira oldu. Yaklaşık 9 kat bir artış sağladık. Bu önemli bir gelişme. Asgari ücret eleştirileri yapanlar 2002 yılındaki rakamlarla mukayese ederlerse seviniriz. Bu, bekâr çalışan için1603 lira. Evli ve çocuklu bir çalışanın ücreti 1700 liranın üzerindedir" dedi.

'KRİPTO PARALAR, ŞU AN GÜVEN VERMİYOR'

Bitcoin gibi kripto paraların şu an itibarıyla güven vermediğini de belirten Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Kripto paralar, bilişimin geliştiği dünyanın ürettiği şeyler. Eskilerde altına veya madenlere dayalı paralar vardı. 70'li yıllardan sonra devlet otoritelerine dayalı kağıt para sistemi gelişti. Yani devlet otoritesine güvenerek, parayı kullanıyorsunuz. Devlet otoritesi giderse, elinizde sadece mürekkepli kağıt kalmış oluyor. Bugünkü dünya böyle. Bilişim ile birlikte, devlet otoritesi veya herhangi bir otorite olmadan da birtakım paraların üretildiğini görüyorsunuz. Bunlar şu an itibarıyla güven vermeyen paralar. İnişli çıkışlı, riskli varlıklar. Vatandaşlarımızı bunlara karşı uyarıyoruz. Bu konularda vatandaşları zarara sokacak işlere girilmemesi gerekiyor. Arkasında bir şey yok, problem yaşandığında vatandaşın hakkını arayacağı bir merci yok. Dolayısıyla bu riskli bir alan, tam olarak düzenlenmiş bir konu değil. Bir taraftan da bilişim dünyası artık geleceğin gerçeği. Önümüzdeki yıllarda dünya ve ülkemizde bu konular tartışılacak, biz de gelişmeleri göreceğiz. Ama şu an itibarıyla bu tür alanlara girilmesinin riskli olabileceğini düşünüyoruz."

01 Ocak 2018 Bingöl- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

08

Ersin - 2002 de alınan vergi miktarı ile 2018 de toplanması planlanan vergi miktarı arasındaki uçurum herşeyi gösteriyor.

Yanıtla . 4Beğen 02 Ocak 00:07
07

Zaimoğlu - asgari ücreti bu konuşanlara verelimde bir yıl geçinsinler sonra madalya takalım beylere.

Yanıtla . 4Beğen 01 Ocak 23:35
06

Mehmet - insan aklıyla dalga geçiyor bunlar öncelikle bunların maaşları ne kadar buyursunlar asgari üçe etme bir ay geçinsinler müslümanlar için örnek teşkiledecek Hz Ömer (ra)hayatını okusunlar .

Yanıtla . 5Beğen 01 Ocak 22:02
05

Bayavahmed - 2002 de çeyrek altın 23.5 tl, şuan ise 270 tl.

270/23.5 =11.5. 2002 den bu yana asgari ücrette alım gücü düşmüş ve bunu iyi bir sonuç olarak lanse ediyorlar. Binali Yıldırım beyin tarımda Avrupa birincisiyiz demesi gibi.

Yanıtla . 6Beğen 01 Ocak 18:56
04

Servet - Bu adam hayal görüyor galiba. 2002 de asgari ücrete kaç çeyrek altın geliyordu, bugün kaç çeyrek altın geliyor veya 2002 de kaç büyük mutfak tüpü geliyordu, bugün kaçtane büyük mutfak tüpü geliyor sayın bakan. Kıyas ve mukayeseyi akıl oyunlarıyla değil, gerçeklerle yapın. Milletin aklıyla oynamayıda bırakın.

Yanıtla . 4Beğen 01 Ocak 17:49
03

Emre - Ya Allah peygamber aşkına milletle dalga gecmeyin artık.Sarayın,miletvekillerinin ekonomisinden baska hangi ekonomi büyümüş.Milletin evine et girmiyor.Tarımı mahvettiniz.Domates,patates vs.. sebzelere para yetişmiyor.Benzin az kaldı 6 tl olacak.

Eğer devlet olarak ekonomimiz büyüdü ise bütce gelirlerinin neden %80-90'ı vergilerden sağlanıyor.Devlet neden kendi kendine yetemiyor da milletin sırtına biniyor.Elektrik doğalgaz iletişime neden her yıl zam geliyor.

Yanıtla . 6Beğen 01 Ocak 16:33
02

Mustafa Zügül - Emin misiniz Sn.YILMAZ.. Madem öyle, sizden bir ÇAY - SİMİT HESABI Yapmanızı Rica Ediyorum.

Yanıtla . 3Beğen 01 Ocak 16:13
01

Sher-ez - 2002 yılında asgari ücret 184 liraydı. Son yaptığımız artış ile beraber, 2018'de 1603 lira oldu. Yaklaşık 9 kat bir artış sağladık. Bu önemli bir gelişme.

diyor Yılmaz. Bunu anlatacagına 1603 lira ile bu günkü Türkiyesinde bir insan gecinebilirmi.Esas bu soruya cevap versin

Yanıtla . 4Beğen 01 Ocak 15:41

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?