Gizle

Erdoğan ve Gül arasında bir kopuş yaşanır mı?

Fehmi Koru son günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Abdullah Gül arasında KHK eleştirisiyle başlayan ve karşılıklı açıklamalarla devam eden süreci yorumladı. Koru Erdoğan ile Abdullah Gül arasında bir kopuş yaşanır mı sorusuna yanıt verdi.

Büyütmek için resme tıklayın

Gazeteci Fehmi Koru son günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Abdullah Gül arasında KHK tartışmalarıyla başlayan gerginliği köşesine taşıdı.

Abdullah Gül'ün “İnceldiği yerden kopsun” deme noktasına kolay gelmeyeceğini söyleyen Koru köşesinde şunları yazdı....

Yeni yıla, bir önceki yılda pek çok kişinin “Aman böyle bir şey yaşanmasın” duasını ettiği bir gelişme ile girdik; bazıları buna ‘kavga’ da diyor…

Bunu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile her fırsatta kendisinden “Kardeşim” diye söz ettiği selefi 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül arasında başgösteren bir ‘çatışma’ olarak görme eğilimi yaygın.

AK PARTİ AÇISINDAN ZARARLI OLABİLECEK BİR SÜREÇ

İşin bu noktada kalmayıp daha ileri aşamalara kadar gideceğine inananlar çok. Kimileri buna şimdiden gönül bağlamış da görünüyor. Dikkatli davranılmazsa AK Parti açısından zararlı sonuçlar verebilecek bir süreç başlayabilir.

Hatta sonradan daha zararlı bir sonuç doğacağına henüz yolun başındayken bir ilişki kesme girişimi haline dönüştürme stratejisi de uygulanmak istenebilir. Sanki ancak ilişki koparmayla önü alınabilecek öyle bir olumsuz gelişme yaşanması kaçınılmazmış gibi…

ERDOĞAN VE GÜL ARASINDA BİR KOPUŞ YAŞANIR MI?

Tayyip Erdoğan ile Abdullah Gül arasında da bu tür bir kopuş yaşanır mı?

Neden yaşanmasın, yaşanabilir elbette… Esas soru “Yaşanır mı?” değil, esas soru şu: Yaşanmalı mı? İşte benim başkalarından farklılaşmam o noktada. Böyle bir kopuşun, yol ayırmanın taraflara olduğu kadar hiç kimseye, hatta en çok da AK Parti’ye yaramayacağı kanaatindeyim.

ABDULLAH GÜL ARAYI AÇMAMAK İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPTI

Abdullah Gül’ün en keskin dönemeçlerde bile arayı açmama kararlılığını.. görüş ayrılıkları gözlerden saklanamaz hale gelmesin diye nasıl çabaladığını.. mutlaka bir şeyler söylemesi gerektiğinde cümlelerini ve sözcüklerini seçerken gösterdiği itinayı.. siyaseti yakından gözleyen herkes yıllar içerisinde görerek öğrendi.

GÜL İNCELDİĞİ YERDEN KOPSUN NOKTASINA GELMEZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan son KHK’da yer alan bir müphemliğin kaldırılmasını temenni eden selefi Gül’ün tavrının kendisini ‘üzdüğünü’ söylemişti. Temenni içeren açıklaması sonrasında başgösteren tartışmanın aldığı biçimden esas Cumhurbaşkanı Gül’ün üzüldüğünü sanıyorum.“İnceldiği yerden kopsun” deme noktasına kolay gelmeyecektir Abdullah Gül.

Ancak bizdeki ve başka ülkelerdeki örnekler, tek tarafın ilişki konusundaki itinalı tavrının bunun için yeterli olmayacağına işaret ediyor.

Bakalım işin seyri nasıl gelişecek? Yine de kendi görüşümü kayda geçireyim: Yeni yıla böyle bir olayla başlanılması 2018’in geride bıraktığımız yıldan daha farklı geçmesini bekleyenler ve ülke için bir talihsizliktir.

01 Ocak 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

09

Marmara - Kim raydan çıkarsa onu götürürler, RTE bazılarına göre sistemin rayından çıktı. Göreceksiniz Gül’ü rakip olarak karşısına getirecekler.

RTE durumu bence baya zor!

Yanıtla . 1Beğen 01 Ocak 23:52
07

Ado - öyle birşey yok hayırdır

Yanıtla . 0Beğen 01 Ocak 18:36
08

Oemer - @Ado 07 nolu yoruma cevabı: Nasil yok ,

sen belliki haberleri takip etmiyorsun,

Abdullah gül ve Tayyip savasi cook önceden basladi yeni bir sey degil bu ,

Davuloglu genel baskan olurken bile Abdullah gülün cumhurbaskanligi devir ettigi gün genel kurul yaptilar , 1 gün daha bekleyemediler.

Genelbaskanliga adayligini koyamasin diye elinden geleni yaptilar o zaman ,

Simdi de Davutoglu abdullah güle yakin.

Bu parti böyle bir parti iste.

Yanıtla . 5Beğen 01 Ocak 21:10
06

Servet - İkiside aynı. Etme bulma dünyası. Zamanın da rahmetli Erbakan hocaya yaptıklarının bugün aynısını yaşamaya başladılar. Daha bu başlangıç.

Yanıtla . 8Beğen 01 Ocak 17:53
05

Adnan Akin - Allah muslumanlara feraset versin

2000 li yillarda bu iş ERBAKANLA olmuyo

Çünkü bu iş amerkasiz olmaz diye gülen.yenlikci beraber cikti yola beraber calistilar ve kendi sözleri KANDIRILDI dediler şimdi şu fetöcü bu amerkaci deyip ayristirmayalim

Aslimiza dönelim ümmet birligi

Diyelim D 8 i canlandiralim Aslimiza dönelim

Yanıtla . 6Beğen 01 Ocak 16:15
03

Öylesi̇ne - ADAM SORMUŞLAR DÜŞMANIN VAR MI DİYE !

ADAM YOK DİYE CEVAP VERMİŞ.

SORAN KİŞİ KARDEŞİN VAR MI DİYE TEKRAR SORMUŞ

ADAM VAR DEMİŞ

SORAN O ZAMAN DÜŞMANA NE GEREK DEMİŞ.

(CUMHURBAŞKANI ADAYIMIZ ABDULLAH GÜL KARDEŞİMİZDİR)

Yanıtla . 4Beğen 01 Ocak 15:37
02

Beşir - Biz ak partiyi destekleyen reisçi ler olarak elini taşın altına koyanlar kalsın ,bekle gör siyaseti yapanlar gitsin;istiyoruz.bitti.ha gül ha gülen.bizim için aynı.biz onu cb yaptık.oda 7 sene balayı yaptı.hanımıyla lale bahçelerinde beyefendi pozları verip sonrada bu resimleri face sinde paylaş tı.başka ne yaptı.muhsin yazıcıoğlunun şehadetini örtbas etti.özalın kabrini açtırarak (zehir var zehirlenme yok )diye aklimızla alay ettirdi.falan filan.......

Yanıtla . 7Beğen 01 Ocak 14:09
04

Jabari - @ Beşir 02 nolu yoruma cevabı: RTE gibi Yetkilerini mi aşıp herşeyi yönetseydi? O zaman ki Cumhurbaşkanı makamı süsten ibaretti. Bu kadar Erdoğan odaklı olmayın. Erdoğan ne yaptı ? Uçuşa geçtik haberimiz mi yok? Yol yapti hastane yapti birakin kac yillik iktidar sahibi o kadarida olsun. Ondan önce teknolojinin bu seviyede oldugu bir dönemde kim uzun iktidarda kaldida yapamadi

Yanıtla . 3Beğen 01 Ocak 16:10
01

Çelikbilek - Fehmi KORU ve Abdullah GÜL'ün aynı kaynaktan beslendiklerini bu ülkede söylemeyecek biri var mı acaba? Buna ister mensubiyet ister alışkanlık değin... ikisi de aynı yolun yolcusu.

Yanıtla . 8Beğen 01 Ocak 13:52

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?