Belde-i Muhayyere’de Yahudi Konferansı

Son yılların en skandal gelişmesi! Manevi hassasiyetin yoğun olduğu ilimizde gizemli Yahudi ve İsrail konferansı… Belde-i Muhayyere Konya’da esrarengiz bir toplantı gerçekleşti. Şeb-i Arus törenlerinin gölgesinde düzenlenen Yahudi Konferansı’na birçok ülkeden yüze yakın akademisyen katıldı. Konferansta terör devleti İsrail’e dair güzellemeler yapılırken, deşifre olmak istemeyen birçok akademisyen Şeb-i Aruz törenlerine katılımcı olarak gösterildi.

Haber albümü için resme tıklayın

ABD’nin skandal Kudüs kararından güç alan İsrail, Filistin halkına zulümlerini artırırken, Türkiye’de ise gizemli bir şekilde, ‘Yahudi Konferansı’ düzenlendi. Konya’da, ‘1. Uluslararası İsrail ve Yahudilik Çalışmaları Konferansı’ adıyla düzenlenen konferansa ilişkin bir bilginin paylaşılmaması tartışmalara neden oldu. Konferansa ilişkin ulaştığımız bilgilere göre, işgal devleti İsrail’e dair güzellemelerin yapıldığı ve İsrail’i dünya kamuoyunda tanıtımı noktasında bilgi alış-verişinde bulunduğu öne sürüldü.

GİZEMLİ KONFERANS

Tüm yurtta İsrail ve ABD’ye karşı milyonlarca vatandaşın Kudüs duyarlılığı için meydan indiği 16-17 Aralık tarihlerinde Konya Nun Otel’de düzenlenen, ‘Yahudi Konferansına’ ilişkin hiçbir kurum, kuruluş ve gazeteye bilgi verilmemesi dikkat çekti. Gizemli olarak yorumlanan konferansa, birçok ülkeden akademisyenin katıldığı belirtilirken, söz konusu konferansta İsrail’in çıkarlarına yönelik bilgi formasyonu yapıldığı ileri sürüldü.

‘MEVLANA HAFTASI’NI MASKE YAPTILAR

Konferans tarihi de dikkat çeken diğer bir konu oldu. Mevlana Haftası kapsamında Şeb-i Arus törenlerinin düzenlediği tarihe denk getirilen Yahudi Konferansı’na, katılımcı olarak yurt içinde ve yurt dışında onlarca akademisyenin katıldığı öğrenilirken, programa katılan akademisyenlerin “Mevlana Haftası’ çercevesinde düzenlenen etkinliklere katılımcı olarak kendilerini göstererek deşifre olmamaya çalıştığı belirtiliyor.

SİYONİZM’E TEŞVİK EDİYORLAR

Konya’da bir araya gelen grubun İsrail lehine bir dergi çıkaracağı da belirtilirken, ulaştığımız bilgiler arasında yer alan şu ifader de dikkat çekti: “Yayımlanacak e-derginin amacı, başta siyaset, din ve tarih olmak üzere Yahudi çalışmalarının her yönü ile ilgili hakemli araştırma makaleleri yayınlamaktır. Amacımız, İsrail ve Yahudilik araştırmaları ile ilgilenen araştırmacılar için ulusal ve uluslararası dizinlerde yer alan etki faktörü yüksek bir dergi olarak başvuru kaynağı olabilmektir. Dergi, Tevrat döneminden günümüze kadar Yahudi çalışmalarının tüm yönleriyle ilgili bilginin gelişmesi için kıdemli akademisyenlerin yanı sıra genç bilim insanlarının çalışmaları da yayınlanacaktır. Din, tarih, siyaset, uluslararası ilişkiler, felsefe, ekonomi, edebiyat, sosyoloji, hukuk vb. geleneksel alanlardan güvenlik, çatışma çözümü, medya, kadın, insan hakları, kültür, Holokost, bölge/ alan çalışmaları gibi çağdaş alanlara kadar konularda alanlar arası ve çok alanlı yaklaşımları benimseyen ve teşvik eden araştırma makaleleri yayınlanacaktır.”

ŞALOM’DA BÖYLE HABERLEŞTİRİLDİ... KONUŞULANLAR DA DİKKAT ÇEKİYOR

Konferansa ilişkin ulaştığımız bilgilerde, konu başlıkları da dikkat çekiyor. Hukuk ve uluslararası kanunlara uymayan çete devleti İsrail’e yön verecek politikaların konuşulduğu konferansta, şu başlıklar yer aldı: “Arap Baharı Sonrasında İsrail’in Ulusal Güvenlik Politikasını Kavramsallaştırmak, Yahudiler ve Iraklı Kürtlerin İlişkileri, Yahudi Tarihi ve Yahudilik Eğitimi Üzerine Notlar, Yahudilikte Faiz Yasağının Etrafından Dolaşma, Türkiye-İsrail İlişkilerinde Yeni Rekabet: Türkiye’nin Kudüs’teki Etkisi, Türkiye’de Yabancı Dil Olarak İbrani Dili Eğitimi, Tarihten Günümüze Siyon Aşkı ve Siyonizm, Vatikan Konsili ve Katolik Yahudi İlişkileri. Yahudi ve Aristo Felsefesini Uzlaştırma Çabası: İbnMeymun (Maimonides) Ekseninde Bir İnceleme, Demir Çağı Yazılı ve Arkeolojik Kaynaklarında İsrail ve Yahuda Krallıkları, İsrail Tarih Ders Kitaplarının (1948-2000) Gözünden Filistin’deki Osmanlı Egemenliğinin Son Dönemlerinde Osmanlı-Yahudi İlişkileri, Türkiye Yahudilerinin Büyüyen Sorunları ve La Boz de Türkiye’nin Çözümü, Siyahi İbraniler’ ve ‘Arap Baharı Sonrasında İsrail’in Ulusal Güvenlik Politikasını Kavramsallaştırmak.”

Hukuk ve uluslararası kanunlara uymayan çete devleti İsrail’e yön verecek politikaların konuşulduğu konferansta, şu başlıklar dikkat çekti:

Arap Baharı Sonrasında İsrail’in Ulusal Güvenlik Politikasını Kavramsallaştırmak.

Yahudiler ve Iraklı Kürtlerin İlişkileri, Yahudi Tarihi ve Yahudilik Eğitimi Üzerine Notlar.

Yahudilikte Faiz Yasağının Etrafından Dolaşma.

Türkiye-İsrail İlişkilerinde Yeni Rekabet: Türkiye’nin Kudüs’teki Etkisi.

Türkiye’de Yabancı Dil Olarak İbrani Dili Eğitimi, Tarihten Günümüze Siyon Aşkı ve Siyonizm, Vatikan Konsili ve Katolik Yahudi İlişkileri.

Yahudi ve Aristo Felsefesini Uzlaştırma Çabası: İbnMeymun (Maimonides) Ekseninde Bir İnceleme, Demir Çağı Yazılı ve Arkeolojik Kaynaklarında İsrail ve Yahudi Krallıkları.

İsrail Tarih Ders Kitaplarının (1948-2000) Gözünden Filistin’deki Osmanlı Egemenliğinin Son Dönemlerinde Osmanlı-Yahudi İlişkileri.

Türkiye Yahudilerinin Büyüyen Sorunları ve La Boz de Türkiye’nin Çözümü.

Siyahi İbraniler ve Arap Baharı Sonrasında İsrail’in Ulusal Güvenlik Politikasını Kavramsallaştırmak.

ORGANİZATÖR, SORULARI CEVAPSIZ BIRAKTI

Konferansı düzenleyen İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Araştırma Görevlisi Mustafa Kulu, sorularımızı cevapsız bırakırken, konuya ilişkin bir açıklama yapmayacağını kaydetti.

Konferansın yapıldığı otelde hedeflerin ortasında bulunuyor. Konyalı birçok vatandaş otel ile ilgili endişelerini belirtirken, otelin anlamı tartışmaların odağına oturdu. Nun olan otel ismi Almanca, ‘şimdi, başlıyoruz’ gibi anlamlara geldiği ifade edildi. Konferansı düzenleyen İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Araştırma Görevlisi Mustafa Kulu, sorularımızı cevapsız bırakırken, konuya ilişkin bir açıklama yapmayacağını kaydetti.

Kaynak: Millî Gazete

01 Ocak 2018 - Gündem

Muhabir Muhammed Vefa


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

06

Ado - ya bu siyonistler konyada nasıl toplantı yaparlar sizde insaf yokmu sizi kınıyorum yazıklarolsun

Yanıtla . 5Beğen 01 Ocak 18:41
05

Ike - Açıkçası bu şebi aruz kutlamalari da konferanstan farksız değil dinin bir parçası imiş gösterilen bu törenler de mevlanaya kutsal bir misyon yükleniyor peygambere gosterilmeyen asiri bir yüceltme...

Yanıtla . 3Beğen 01 Ocak 18:30
04

Erdem - Narkoz almaya devam edildiği sürece bu böyle olacaktır!

Yanıtla . 3Beğen 01 Ocak 14:07
03

Devlet - Bunlar eğer isteselerdi, bu toplantıyı daha gizli ve haber olmayacak bir şekilde yapabilirlerdi. Konya gibi bir yerde bu zamanlara böyle aşikar bir toplantı yapmalarının tek nedeninin, motivasyon bütünlüğümüzü hedef alma ve kendimizi yetersiz hissettirme gayreti olabileceğinin kanaatindeyim. Kardeşlerim, açık ya da gizli bunlar hep toplanıyor zaten...Bakın Kudüs konusunda, Türk Yahudi Toplumunun sesi dahi çıkmadı. İnanarak, daha çok çalışmamız lazım. Ayrışmayı bitirip hakikat birliğini sağlayarak, dirayetli ve ferasetli gençler yetiştirmemiz lazım... Olay sonrası gelen bilgi istihbarat değil, burada gördüğümüz üzere sadece haberdir. Hamle yapmak için Devlete siyasetçi değil; gerçek manada inanan Devlet Adamları yetiştirmemiz lazım...

Yanıtla . 3Beğen 01 Ocak 13:39
02

Metcik - Fe subhanallah.cok sasirdim ben.Allahim bizi muhafaza eylesin.

Yanıtla . 5Beğen 01 Ocak 11:19
01

Herşey İyi̇ Olacak... - yani diyorlar ki ey Müslüman sen ayakta uyu Fetö yaygarasıyla uyu ben senin kalbinde toplantı yaparım haberin bile olmaz diyor, yani şimdi bu toplantıdan hükemetin haberi yok öylemi yani yemin çekeceğim bunlara yemin değmez herşeyden haberleri var ve bu sanki van minüte benzemiş milletin gözü önünde van minüt karanlık koridorlarda oh ticaret oh koltuk hepsi mükemmel .. Bu memleketin altını oyuyorlar miletin gözü kör olmuş , kimsenin ruhu duymuyor yazık yazık ....

Yanıtla . 29Beğen 01 Ocak 09:11

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?