Gizle

İlahiyat mezunlarına KHK koruması

İlk kez gazetemizin kamuoyunun gündemine taşıdığı ilahiyat fakültesi mezunlarının atama sorununa ilişkin sorun çözüldü…

Büyütmek için resme tıklayın

İlahiyat fakültesi mezunlarının din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olmasının önünü tıkayan Danıştay kararına binaen Milli Eğitim Bakanlığı’nın da aynı doğrultuda düzenlemeye gitmesi kamuoyunda büyük tepki çekmişti. Konuyu ilk kez ‘İlahiyat Mezunlarına Danıştay Şoku’ diyerek gündeme taşıyan Millî Gazete, süreci takip etti, sorun çözüldü.

SÜREÇ NASIL BU NOKTAYA GELDİ?

2014 yılında din kültürü ve ahlak bilgisi mezunu bir öğretmen adayının Danıştay’a açtığı iptal davası sonrası karar geçtiğimiz Kasım ayında ilahiyat mezunlarının aleyhine çıkmıştı. Danıştay, başvuruyu kabul etmiş, ilahiyat mezunlarının din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni listesinde olmasını iptal etmişti. Danıştay kararını dikkate alan MEB ise son Tebliğler Dergisi’nde ise ‘Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esaslarına İlişkin Çizelgede Değişiklik’ bölümünde ‘ilahiyat fakültesi’ din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliğine atanacaklar listesinden çıkarılmıştı.

KHK, ATANANLARIN HAKLARINI KORUDU

Yüz binlerce ilahiyat mezununu mağdur eden konunun gazetemiz aracılığıyla ilk kez gündeme taşınmasından sonra iktidar cephesi sorunu çözeceğini ifade etmişti. Pazar günü kamuoyuna duyurulan 696 Sayılı Kanun H ükmünde Kararname ile soruna resmi olarak ilk kez el atıldı. KHK’ya konulan geçici 14’üncü maddede son üç yıl içinde aynı alan mezuniyeti ile atanan ilahiyat fakültesini bitirenlerin hakları koruma altına alındı. KHK’da “Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliğine atanmış olanların, mezun oldukları fakülte veya bölüme bakılmaksızın atanmaya ilişkin diğer şartları taşımak kaydıyla atama işlemlerinin geçerliliği devam eder” hükmüyle geçmişte atananların sorunu çözüldü.

DANIŞTAY KARARI GEÇERLİLİĞİNİ YİTİRDİ

2014 yılında yapılan başvuru sonrası aynı bölümden mezun olanlara ilişkin yaşanan tedirginlik ise KHK ile giderilmiş oldu. İlahiyat fakültesi mezunu olarak din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak atananların hakları koruma altına alınarak dava sürecinde atanan mezunların stresi ise son buldu. KHK ile Danıştay 12’nci Dairesi’nin kararı geçerliliğini yitirdi.

DÜZENLEME YAKINDA YAPILACAK

KHK ile verilen karardan iki gün sonra ise Milli Eğitim Bakanlığı bir açıklama yaptı. Bakanlık, açıklamasında Danıştay 12’nci Dairesinin vermiş olduğu karara itiraz ettiklerini ancak Danıştay İdari Davalar Kurulu’nun bu itirazı reddettiği ifade edildi. Açıklamanın devamında ise davanın esastan görülmesi taleplerinin dikkate alındığını Danıştay İdari Davalar Kurulu’nun bu kez dava hakkında karar verilmesine yer olmadığı kararını verdiğini belirtti. MEB ayrıca düzenlemeyi ise en kısa sürede yapacaklarını da duyurdu. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın son karar doğrultusunda en kısa sürede gerekli düzenlemeyi yaparak, ilahiyat fakültesi mezunlarının din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak atanmasının önünde herhangi bir engelinin kalmadığını da açıkladı.

30 Aralık 2017 - Eğitim

Muhabir Ahmet Açıkay


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?