Kızlar Gazze’de kütüphane kurdu

Gazze Şeridi’nde bulunan Sokaina okulunun kız öğrencileri Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’ndan (UNICEF) aldıkları 300 dolarla kendi kütüphanelerini kurdu. Gazzeli kızların kütüphane kurmak için yaptıkları çalışmalar ve çabalar, UNICEF tarafından örnek proje olarak yayımlandı.

Haber albümü için resme tıklayın

UNICEF sitesinde yayınlanan yazıya göre, Gazze’de bir milyon çocuk var, ancak herhangi bir spor veya oyun alanı yok. Yakınlardaki plaj da kanalizasyon kirliliği nedeniyle kapalı bölge: “Güvenli dış oyun alanlarının eksikliği özellikle kız çocuklarını etkiliyor. Bu nedenle öğrenciler, bir kütüphane kurmanın kolay olmayacağını biliyordu; ancak, kızların neler yapabileceği konusunda sosyal tutumlara meydan okumak istedi.” Kızların, UNICEF’in başlangıçta verdiği 300 dolar ile önce kitap satın almaya gittikleri belirtilen yazıda, “Ancak bu paranın yalnızca 30 kitap almaya yeteceğini gören kızlar, boş bir sınıfta ahşaptan raflar inşa etmeye karar verdiler” denildi ve gelişmeler şöyle anlatıldı:

“Daha sonra sivil toplum kuruluşlarından 500 kitap aldılar ve bu yılın başında kütüphaneleri kurulmuş oldu.

“Sokaina okulunda bulunan kütüphane, tüm öğrenciler için haftada altı gün açık.

“Sokaina, Gazze’deki okulların çoğunda olduğu gibi, 232 okulun eksikliğini telafi etmek için çift vardiyaları ders yapıyor.

“Eğitim Bakanlığı, kız çocuklarının kararını masalar, sandalyeler ve daha fazla kitap sağlayarak destekledi.

“Kızlar kütüphaneyi yönetmek ve koleksiyonlarına ekleme yapmaya devam etmek için bir komite kurdu.

“Kızların bir araya getirdiği proje, ergenlere umut katmaya yardımcı olan daha büyük bir programın parçası.

“UNICEF, 2016 yılında, 14-16 yaşlarındaki 1.200 lise öğrencisinin katıldığı 11 okulda projeler başlatarak, öğrencileri iletişim, eleştirel düşünme, yaratıcılık, araştırma, liderlik gibi beceriler konusunda eğitti.”

30 Aralık 2017 - Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?