Azez’deki çocuklara psikolojik destek

Türkiye Diyanet Vakfı, savaşın psikolojik etkilerini gidermek için Azez’de rehabilitasyon merkezi açtı…İslam coğrafyası ve dünyanın pek çok noktasında mazlumlara ayrım gözetmeksizin milletimizin yardım elini ulaştıran Türkiye Diyanet Vakfı, Suriye’de savaş ve şiddetin en büyük mağduru çocukları da yalnız bırakmadı…

Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye Diyanet Vakfı, Suriye’de çatışmaların başladığı 2011 yılından buyana bölgede ayni ve nakdi yardımlarla Suriyelilerin yanında olurken, son 2 yıldır Suriye’de hayatı yeniden başlatacak projeleri de sürdürüyor. İnsani yardım faaliyetlerinin yanı sıra hayata geçirdiği “Farkındayım Yanı Başındayım” projesiyle de eğitimi yarıda kalmış Suriyeli mülteci çocuklar konusunda önemli çalışmalar yapan TDV, savaşın en büyük mağduru çocukları da unutmadı. Türkiye Diyanet Vakfı, Suriye’de hayatı yeniden başlatacak projeler çerçevesinde Azez kentinde savaş mağduru engelli çocuklar için rehabilitasyon merkezi açtı.

‘’TOMURCUKLAR REHABİLİTASYON MERKEZİ”

Fırat Kalkanı operasyonu sonrası oluşan huzur ve güven ortamı sayesinde geri dönüşlerin artmasıyla bölgedeki çalışmalarına hız veren Türkiye Diyanet Vakfı, savaşın neden olduğu insani krizde rehabilitasyon imkanları kalmayan özel eğitime muhtaç çocuklar için ‘’Tomurcuklar Rehabilitasyon Merkezi” projesini hayata geçirdi. TDV’nin desteğiyle tam kapasite hizmet vermeye başlayan Tomurcuklar Rehabilitasyon Merkezi, 2 bin civarında engelli çocuğun bulunduğu Azez’de 160 çocuğa hizmet veriyor.

ENGELLİ ÇOCUKLARA YÖNELİK MERKEZLERE DAHA ÇOK İHTİYAÇ VAR

Tomurcuklar Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Abdusselam Necar, beş yıldan fazla süredir devam eden çatışmaların ülkede ciddi bir yıkıma neden olduğunu, özel eğitime muhtaç çocukların bu durumdan daha fazla etkilendiğini belirtti. Azez bölgesinde yaşları 2-12 arasında 2 bin civarında engelli çocuk bulunduğuna işaret eden Necar, “Bu merkez özellikle engelli çocuğu olan ailelerin taleplerine cevap vermektedir. Şu an 160 engelli çocuğumuza hizmet vermekteyiz. Ancak bölgenin sürekli göç alması nedeniyle bu merkezlere ihtiyaç daha da artıyor” dedi.

27 Aralık 2017 - EğitimYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?