Gizle

Allah (Celle Celalûhu) müsrifleri sevmez

Gıda maddelerinde, suya; giyim kuşamdan elektriğe her alanda israf var

Büyütmek için resme tıklayın

Günümüzde yeme içmeden, giyim kuşama kadar israf, had safhalara ulaştı. Hatta zamanımızı bile çoğu kez boşa harcıyoruz. Afrika’da binlerce insan açlıktan ölürken, diğer tarafta ülkemizde ve Batı’da milyonlarca ekmeğin çöpe gitmesi, dökülen yemekler, boşa akıtılan su, boşa tüketilen elektrik israfın boyutlarını gözler önüne seriyor… Hâlbuki çöpe atılan bir parça ekmeğe, dökülen bir tabak yemeğe, boşa akıtılan bir damla suya milyonlarca insanın muhtaç olduğunu unutuyoruz.

KİBİRSİZ VE İSRAF ETMEDEN YİYİNİZ

Sefer kökünden gelen İsraf; “Herhangi bir konuda aşırıya gitme, haddi aşma, mal ve imkânları gereğinden fazla harcama, gereksiz ve aşırı tüketme, meşru sınırların ötesine geçme, helal olmayan şeyleri yeme, helal olan şeylerden normalin üzerinde yeme” gibi anlamlara gelmektedir. İsraf edene “Müsrif” denir. Allah’ın (cc) kesin bir şekilde haram kıldığı israf hakkında Kur’an-ı Kerimde ne buyuruyor ve Peygamber Efendimiz’in (S.A.V) israf hakkındaki hadisleri neler.

İsraf kelimesi Kuran-ı Kerim’de birçok Ayet-i Kerime’de geçmekte ve birçok ayeti kerimede de işaret edilmektedir.

-Allah (cc) Kur’an-ı Kerim’de mealen “Ey Âdemoğulları! Her mescid huzurunda ziynetinizi tutunun ve yiyin, için de israf etmeyin, çünkü o müsrifleri sevmez” (Araf/31)

-Diğer bir Ayet-i Kerime’de Allah (cc) mealen şöyle buyuruyor: “Çardaklı ve çardaksız bağları inşa eden Allah’tır. Tatları çeşitli ekin ve hurmaları, zeytin ve narı birbirine benzer ve benzemez şekilde yaratan O’dur. Ürün verdiği zaman ürününden yiyin, devşirildiği ve biçildiği gün hakkını verin; israf etmeyin, çünkü Allah müsrifleri sevmez.”(Enam/141)

-Peygamber Efendimiz de (S.A.V); “Kibirsiz ve israf etmeden yiyiniz, içiniz, giyininiz ve sadaka veriniz” (Tirmizî) buyurarak israfın yasaklandığını bildiriyor…

“DİNİMİZDE HARAM KILINAN İSRAFLA HER ALANDA MÜCADELE ETMELİYİZ”

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Tutumlu olmanın önemine değinerek “Tutumlu olma ve yatırım yapma alışkanlığı küçük yaşlarda edinilir. Özellikle okul çağındaki çocuklarımızı eğitirken tutumlu olma, para biriktirme, israftan kaçınma gibi alışkanlıklar kazandırmalıyız. Örneğin günde 5 milyonun üzerinde ekmek çöpe gidiyor. İsraf farklı gıda maddelerinde, elektrik, su tüketiminde, giyim kuşamda birçok farklı alanda gerçekleşiyor. Dinimizde de haram kılınan israfla her alanda savaşmalıyız. Yerli malı kullanmayı teşvik edici kamu spotları da oluşturulmalı. Albenili reklamlarda gördüğümüz yabancı ürünlerin yerli ve milli olan alternatifleri satın almaya özen gösterilmeli” dedi.

19 Aralık 2017 - Helal Hayat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?