Bütçede gözükmeyen harcamalar var

THD, Meclis’te görüşülen 2018 bütçesinde STK’ların görüşüne başvurulmadığına tepki gösterdi. Türkiye’de dolaylı verginin yüksekliğinden şikâyet eden THD, özelleştirme yolu ile yapılan projelerin bilindiği gibi özel sektör tarafından yapılması gerekirken, tam aksine devlet hazinesi desteği ile yapıldığını iddia etti.

Büyütmek için resme tıklayın

tüketici Hakları Derneği’nden (THD) yapılan yazılı açıklamada, 2018 bütçesinde halk iradesinin yansıtılmadığı belirtilerek, sert eleştirilerde bulunuldu. Meclis’te geçecek bütçenin 80 milyonu ilgilendirdiği ifade edilen açıklamada, Türkiye’nin dünyada en yüksek dolaylı vergi ödeyen ülkeler arasında bulunduğuna dikkat çekildi.

Meclis’te görüşülen 2018 bütçesinde sivil toplum kuruluşlarının görüşlerine başvurulmadığına tepki gösterilen açıklamada, 2018 bütçesinde gösterilmeyen harcamaların olduğu iddia edildi. Açıklamada, “Kamu, birtakım mega projeleri, şehir hastaneleri gibi kamu yatırımlarını bizzat kendisi yapmak yerine, kamu-özel ortaklığı denilen bir modelle yapmaktadır. Bir taraftan Meclis’ten geçen görünür-belli olan bütçe var, öte yandan yatırımları özel sektörün üstlendiği paralel bütçe var” denildi.

BORÇLARI GARİBAN HALK ÜSTLENİYOR

Özelleştirme yoluyla yapılan projeleri eleştiren THD, “Bir kuruş para çıkmadan bu projeler gerçekleştiriliyor. Ancak gerçek hiç de öyle değildir. Evet, yatırımları özel sektör yapmaktadır. Ancak özel sektör kendi öz kaynaklarıyla bu yatırımları yapmamaktadır. Bu yatırımlar, Hazine’nin garanti verdiği, özel sektörün aldığı ve kullandığı dış kaynaklarla finanse edilmektedir. Firmalarca borçların ödenmemesi durumunda ‘bizden bir kuruş çıkmıyor’ diyen hükümetin Hazine garantisi ile borçlar ödenmektedir. Bunun anlamı, bu borçları gariban işsiz-yoksul halk halk üstlenmektedir. Bu hizmetlerden hiçbir şekilde yararlanamayacak olan halk bu borçları ödemektedir” denildi.

TÜRKİYE, DOLAYLI VERGİDE ÖN SIRALARDA

THD, Türkiye’nin dünyada en yüksek dolaylı vergi ödeyen ülkeler arasında bulunduğuna dikkat çekerek, şu rakamları aktardı: “2018 bütçesinde doğrudan ve dolayı vergilerin toplamı 667,319 milyar TL. Doğrudan vergilerin toplamı 212 milyar 742 milyon TL. Doğrudan vergilerin toplam vergiler içindeki payı yüzde 31,9, dolaylı vergilerin toplamı 454 milyar 577 milyon TL. Dolaylı vergilerin toplam vergiler içindeki payı yüzde 68,1 KDV, ÖTV ve diğer dolaylı vergiler tüm dünyada en haksız tüketici vergisi olarak adlandırılmaktadır. Türkiye, dolaylı vergide dünyada en başta olan ülkeler arasındadır.”

19 Aralık 2017 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Andımız referanduma götürülmeli mi?