Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ey Trump, sen ne yapmak istiyorsun?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Yunanistan ziyaretin öncesi ABD başkanının Kudüs kararıyla ilgili olarak, “Ey Trump, sen ne yapmak istiyorsun? Bu nasıl bir yaklaşımdır? Siyasi liderler karıştırmak için değil, barıştırmak için olurlar. Çarşamba günü İslam İşbirliği Teşkilatı dönem başkanı olarak tüm İslam İşbirliği Teşkilatı üyelerini İstanbul’da toparlayacağız. Papa ile de görüşme talebim oldu” dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı’nda ABD Başkanı Donald Trump’un Kudüs açıklamaları hakkında konuştu. Erdoğan, “Tabii Amerika, başkan diyeceğim aslında, Birleşmiş Milletler 1980 kararını falan adeta hiçe saymıştır. Çünkü Kudüs Müslümanların, Hristiyanların ve kısmi olarak da Musevilerin adeta ibadetgahı olarak görülmüştür bugüne kadar. Ağırlıklı olarak tabii ki Müslümanların ilk kıblegahıdır. Şimdi, böyle bir adımı atmak dünyada özellikle bu bölgeyi ateş çemberinin içine atmaktır. Ey Trump, sen ne yapmak istiyorsun? Bu nasıl bir yaklaşımdır? Siyasi liderler karıştırmak için değil, barıştırmak için olurlar. Şu anda Sayın Trump’un bu açıklamaları adeta mikser görevi görmeye yöneliktir, karıştırmaya yöneliktir. Kusura bakmasın” diye konuştu.

PAPA İLE GÖRÜŞME TALEBİM OLDU

Erdoğan, açıklamasında şunları kaydetti: “Çarşamba günü İslam İşbirliği Teşkilatı dönem başkanı olarak tüm İslam İşbirliği Teşkilatı üyelerini İstanbul’da toparlayacağız. Bunun yanında telefonlarla görüşmelerimi sürdürüyorum. Burada da sadece İslam ülkelerini değil, hatta Papa ile görüşme talebim oldu, onunla da bu akşam veya yarın sabah görüşeceğiz. Çünkü, burası Hristiyanların da mabedi. Sayın Putin ile de görüşmemi yapacağım. Batı ülkeleri Almanya, İngiltere, Fransa, İspanya ile de görüşmemi yapacağım. Çünkü bu artık sadece Müslümanların değil, adeta insanlığın görevidir.”

LOZAN’DA HÂLÂ ANLAŞILMAYAN BAZI İNCELİKLER VAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan ziyaretinde, Yunanistan’ın Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos ile yaptığı görüştü. İkilinin yaptığı basın açıklamasında Yunanistan Cumhurbaşkanı “Lozan’da güncellemeye gerek yok” deyince, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yanıt geldi. Erdoğan, “Lozan konusunda zannediyorum hâlâ anlaşılmayan bazı incelikler var” dedi. Erdoğan “Batı Trakya’daki Müslümanların baş müftülerini hala seçemediğini belirterek, “Nasıl oluyor da Lozan Anlaşması’nın uygulamada olduğunu söylüyoruz. Demek ki Lozan uygulamada değil” diye konuştu.

08 Aralık 2017 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?