Milletvekillerinden ABD’ye Kudüs tepkisi! İslam dünyası birlikte ayağa kalksın

Amerikan hükümetinin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımaya yönelik adımına TBMM’deki dostluk ve komisyon başkan ve üyesi milletvekilleri sert tepki gösterdi.

Haber albümü için resme tıklayın

ABD yönetiminin Filistin kararına karşı Meclis de sesini yükseltti: “Karar yok hükmündedir.” Açıklamaya; İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği Türk Grubu Başkanı ve Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Elazığ Milletvekili Ömer Serdar ve Türkiye-Filistin Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı İstanbul Milletvekili Hasan Turan, Meclis’te bazı AK Parti milletvekillerinin katılımıyla basın toplantısı düzenleyerek ABD’nin Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanımasını protesto etti. Toplantıda ilk sözü alan Orhan Atalay, “Uluslararası Arap ve İslam ülkeleri teşkilatları, bölgesel ve ulusal tüm örgütler ve dünya parlamentoları ABD’ye baskı yapıp bu kararını yok saymalıdırlar.” diye konuşarak, İslam dünyasını harekete geçmeye çağırdı.

İSLAM DÜNYASININ BİR VE BERABER OLMA ZAMANI

Türkiye-Filistin Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Hasan Turan da ABD yönetiminin aldığı kararın meşru olmayıp, kabul edilemez ve yok hükmünde olduğunu açıkladı. Kudüs meselesinin sadece Türkiye’de yaşayan 80 milyonu değil, 1,5 milyarlık İslam dünyasını ilgilendiren mesele olduğunu ifade eden Turan, “İslam dünyası şu an ayaktadır.” dedi. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyon Başkanı AK Parti Elazığ Milletvekili Ömer Serdar da, “Karar yok hükmündedir. İslam dünyası bir ve beraber olarak haklı davasını savunmaya devam edecektir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın İslam İşbirliği Teşkilatı’nı olağanüstü toplantıya çağırması bu noktada önemlidir.” diye konuştu.

08 Aralık 2017 - Siyaset

Muhabir Ankara BürosuYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?