Gizle

Kadroya alınacak taşeron işçilere sınav şartı

Kadroya geçecek taşeronları iki aşamalı sınav bekliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun, taşeronların kadroya geçişi için işaret ettiği, kamuda kadrolu işçilikle ilgili uygulanan bir prosedüre göre, kadrolu işçi olmak isteyen taşeronlar, yazılı ve mesleki beceriyle ilgili sözlü sınavlardan geçecek. 10 üzerinden 6 alan, sınavı başarıp kadroya hak kazanacak.

Büyütmek için resme tıklayın

Taşeronların kadroya geçiş sürecinde yapılacak sınav konusunda açıklama yapan Sarıeroğlu, “Sınav, şu anda kamuda kadrolu işçilikle ilgili uygulanan bir prosedür. Bundan sonra taşeron uygulaması kalmayacağı için artık biz İŞKUR aracılığıyla Maliye Bakanlığı ’mızın vereceği vizeyle kadrolu işçilerin alımını yapacağız ve burada da zaten halihazırdaki mevzuatımızda bir sınav kriteri var” dedi. Sarıeroğlu, “zor bir sınav mı” sorusu üzerine “Hayır, normal, şartları gayet yapılacak işle alakalı olarak basit. Göz korkmasın yani” diye konuştu.

Güvenlik soruşturması

Sarıeroğlu, kadroya alınacak personele yapılacak güvenlik soruşturması için de, “Yaşadığımız 15 Temmuz sonrasında KHK ’yla yapılan düzenlemelerde bu zorunluluk getirildi, kamuda çalışmak için süreç içerisine giren herkes güvenlik soruşturmasından geçiyor, o rutin bir prosedür” dedi. Taşeronların mevcut maaşıyla kadroya geçeceğini anlatan Sarıeroğlu, kadroya geçme olanağını kullananların ayrıca 52 günlük bir ilave tediye ücreti olacağını da bildirdi.

Sınavda 6 alan sözlüye girecek

Mevzuata göre ihtiyaca karşılık olarak İŞKUR tarafından kamu işçisi olması için tespit edilen işçiler, işyerlerince tespit edilen sınav kurulunca sınava tabi tutuluyor. Yazılı sınav soruları, işçinin öğrenim ve mesleki durumu ile çalıştırılacağı işler gözönünde bulundurularak; Atatürk ilke ve inkılapları, yurttaşlık bilgileri, Türkiye tarih ve coğrafyası, günlük hayatta önemli olan fen bilimleri, matematiksel kavram ve ifadeler, Türkçe gücü bigilerini ölçecek şekilde seçiliyor. Bu sınavda 10 üzerinden 6 alanlar sözlü sınava giriyor. Sözlü sınav ise mesleki bilgi ve göreve ilişkin bilgi ve becerileri içeren konulardan yapılıyor. Bu sınavdan da en az 6 puan alınması gerekiyor.

07 Aralık 2017 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

07

Nafi - seçim geldi ya ondan bunu yapıyorlar

Yanıtla . 1Beğen 08 Aralık 00:15
06

Burhan Eyüp Yılmaz - Bu ciddi bir geri adım. .

Taşarona verdiğinizi bu insanlara verin. .

Kapatın konuyu.

Dağ fare doğurmasın. .

Taşeron çalışanları partinin onayı ile aldı. .

İnsanların haysiyeti ile oynamayın. ..

Ekmeği ile oynamayın. ..

Aileleri perişan etmeyin. ..

Bu ciddi bir ikaz dır. .

Çalışma bakanı ve maliye bakanı nın

İnsana bakış açısından şüpheliyim. .

İnsana şefkat ve merhamet le bakan tipler değiller gibi...

İsrafı bitirin.

Köle maaşı ile çalışanlara en az 500

750 zam yapın. .

Yanıtla . 1Beğen 07 Aralık 20:44
04

Bedava Yok - bu sınav şartını beğenmeyenle rkpss'ye başvursun 45 yaşında ilkokul mezunu teyzem amcam neye isyan ediyor?bekçiliğin bile şartları çok daha ağır!

Yanıtla . 2Beğen 07 Aralık 14:51
03

Tuğba - KPSS ile atama bekleyen milyonlar varken AKP teşkilatlarının kadroya geçişi.

fecaat...!

Taşeron dedikleriniz zaten torpille belediyey girmiş bir de şimdi onlara meşruluk kazandıracaklar.

YAZIKLAR OLSUN

Yanıtla . 3Beğen 07 Aralık 13:10
02

Yusuf Kenan - balon fıslamaya başladı!!!

Yanıtla . 6Beğen 07 Aralık 11:51
01

Vatandaş Rıza - Yani kısacası bakan hanım diyor ki; hazırlayın paraları rüşvetle kadro vereceğiz!....

Yanıtla . 7Beğen 07 Aralık 11:35
05

Cahit - @Vatandaş Rıza 01 nolu yoruma cevabı: Zaten taşeron işe girenler çoğu yerde tanıdıkları olanlar, en azından ben öyle düşünüyorum.

Yanıtla . 1Beğen 07 Aralık 17:09

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?