450 bin taşeron tam kadro alacak

Katıldığı TV programında gündemin ana konusu olan taşeron işçilerin kadroya geçiş detaylarını anlatan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, şunları kaydetti: “Kamudaki 450 bin taşeron işçimiz tam kadro alacak. Kadroya mevcut maaşları ile geçecekler. Maaşlarına sadece 52 günlük ilave ücret eklenecek. Tayin hakları olmayacak. Emekliliğe hak kazananlar kadrodan yararlanmayacak. Belediye ve il özel idarelerde çalışanlar ise iktisadi teşekküllerde istihdam edilecek.”

Büyütmek için resme tıklayın

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu , taşeron işçilerin kadroya geçişlerini katıldığı TV programında tüm detayları ile anlattı. Toplamda 900 bin çalışanı ilgilendiren konunun, ailelerin de hesaba katılmasıyla 4-5 milyon kişiyi kapsadığını belirten Sarıeroğlu, çalışmaların bütçe görüşmelerinin ardından kısa bir süre içerisinde hayata geçirileceğini kaydetti.

KAMUDA 109 BİN İŞÇİMİZ VAR

Düzenlemenin ilk aşamasında kamuda çalışan 450 bin taşeronun tam kadroya geçirileceğini ifade eden Sarıeroğlu, “Kamuda şu anda çalışan 109 bin işçimiz var. Biz buna ilaveten 4 buçuk kat işçiyi kadroya alıyoruz. Artık kamuda taşeron ihalesi gerçekleşmeyecek. Bu büyük ve aynı zamanda zor bir iş. İkinci aşamada da belediyede ve il özel idarelerinde çalışan 400 bin işçiyi iktisadi teşekküllerde istihdam edeceğiz. Aracı firmaları kaldıracağız. Bu alanda böyle çalışan 100 bin işçi var. Bu adım ile de burada 4 kat daha fazla işçiyi istihdam etmiş olacağız.” diye konuştu.

KAZANILMIŞ HAKLARA DOKUNULMAYACAK

Kadroya geçişte işçilerin haklarının korunup korunmayacağı yönündeki soruyu yanıtlayan Sarıeroğlu, “Çalışanların kazanmış oldukları kıdemlerini bir kenara koymadık. Yıllık izinler vs. en son çalışmış oldukları şirketlerindeki kıdemleri dikkate alınacak. Maaş konusunda da biz mevcut maaşları ile birlikte geçişlerini sağlıyoruz. Ayrıca kamuya geçen işçilerimizi 52 günlük ilaveten hediye ücret de eklenmiş olacak.” açıklamasında bulundu.

GEÇİCİ VE MEVSİMLİK İŞÇİLERİN SORUNLARINA EĞİLDİK

Geçici ve mevsimlik işçiler ile ilgili de yapılacak düzenlemelere de değinen Bakan Sarıeroğlu, “5 ay 29 gün olan çalışma süresini yeni düzenlemeyle 4 ay daha uzattık. Çalışmamızın amacı, işçilerimizin mağduriyet yaşamamaları idi. Her şeylerini düşündük, mevcut durumdan geriye gidilmesin diye çalıştık.” dedi.

GÜVENLİK ARAŞTIRMASINDAN GEÇECEKLER

Düzenlemenin hayata geçmesi ile başvuru süreci ve değerlendirmelerin yapılacağını kaydeden Sarıeroğlu, süreci şöyle anlattı: “Kamuya alınan herkesin olduğu gibi bu süreçte de bir güvenlik araştırması yapılacak. Bu süreç özellikle bu dönemde daha önemli. Daha sonra yaptığı mesleği ile ilgili bir sınava girilecek. Eğer emekli olan veya emekliliğe hak kazananlar kapsam dışında kalacak. Diğerleri ise emekliliğe hak kazanana kadar kadrolu olarak çalışacaklar.”

TAYİN HAKLARI OLMAYACAK

Kadroya geçişi sağlanan işçilerin tayin hakları ile ilgili açıklamalarda bulunan Sarıeroğlu, “İşçiler bulundukları yerde çalışmaya devam edecekler. Tayin hakları olmayacak. Devamlılık esaslarına göre çalışacaklar. Böylece işlerde yaşanabilecek bir aksaklığın önüne geçilecek.” dedi.

07 Aralık 2017 - Ekonomi

Muhabir Ahmet Açıkay


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?