Gizle

İsrafil Bayrakçı: Erbakan, engelli destekçisiydi

Engellilerin hakkını alabilmesi için en fazla çalışan ismin Milli Görüş lideri ve 54. Hükümet’in başbakanı merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hoca olduğunu belirten İsrafil Bayrakçı, “Olumlu hizmetlerin hepsini biz yaptık diyen iktidar, bu hususu gözden kaçırmamalıdır” dedi.

Haber albümü için resme tıklayın

Saadet Partisi Genel Merkez Engelliler Koordinasyon Birim Başkanı ve Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi İsrafil Bayrakçı, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle Saadet Partisi Konya İl Başkanlığı binasında bir basın toplantısı düzenledi. Bayrakçı’ya Saadet Partisi Konya Halkla İlişkiler Başkanı İsmail Aydilek, Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı Kemal Aytek ve Engelliler Koordinasyon Başkanı Kerim Şenel eşlik etti. Bayrakçı, engellilerin sadece bir gün değil, yılın 365 günü hatırlanması gerektiğine dikkat çekti.

ENGELLİLER İÇİN EN FAZLA ERBAKAN ÇALIŞTI

Bir zamanlar Türkiye’de yapılan araştırmada yüzde 12,29 oranında engelli olduğunun söylendiğini hatırlatan Bayrakçı, “Bu oranın günümüzde yüzde 7 olduğu söyleniyor. Söylemlerin sahibi de Başbakan’dır” dedi. 15 yıldır iktidarın değişmediğini vurgulayan Bayrakçı, “Burada yaman bir çelişki var. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de engelli sayısı hayli fazladır. Engellilerin problemleri de her geçen gün artıyor. Siyaset, çözüm üretme yeri olmalıdır. Problemleri çözme hususunda belli gayretler var. Hükümete teşekkür ediyoruz ama yapılanlar yeterli değil. 54. Hükümet’in 1996 yılında yaptığı hizmetler ve çıkarmış olduğu Kanun Hükmünde Kararname ’ler ( KHK ) günümüze ışık tutmuştur. Merhum Erbakan Hoca’nın engelliler ile ilgili yaptığı çalışmalar, diğer Türk hükümetlerinde bugüne kadar görülmemiştir. ‘Olumlu hizmetlerin hepsini biz yaptık’ diyen iktidar, bunları göz önüne alarak düşünmelidir” açıklamalarında bulundu.

YÜRÜTMEDE SIKINTILAR YAŞANIYOR

AK Parti hükümetinin “Engelli istihdamını 50 bine çıkardık” söylemlerini de değerlendiren Başkan Bayrakçı, madalyonun diğer yüzüne bakmanın da faydalı olacağına vurgu yaptı. Günümüzde ne kadar işsiz engelli olduğuna da kafa yorulmasının önemini belirten Bayrakçı, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Engelli Hakları Sözleşmesi’ni ilk imzalayan ülkelerden birisiyiz. Engelliler ile ilgili çokça kanun bulunuyor. Kanunlar kadar ise yürütmede sıkıntılar var. Mevzuatlar olumlu fakat bürokrasi engel teşkil ediyor. Zihniyette ve engelliye bakışta değişiklik olması lazım. Görme engelliler için kaldırımlarda sarı şeritli yollar yapıldı. Görme engellilerin yolu getirilip elektrik direğinde veya ağaçta bitiriliyor. Şehirlerde ciddi altyapı sıkıntısı var. Engelliler için yapılan yollar sadece kanuna uymak için yapılmış.” Saadet Partisi’nin engelliler ile ilgili yaşanan sıkıntıları tüzüğüne aldığını da kaydeden Bayrakçı, “Bütün partilerin engelliler koordinasyon merkezi vardır. Fakat Saadet Partisi Milli Görüş geleneğinden geldiği için engelliler biriminin oluşmasını parti tüzüğüne almıştır. Bu bir ayrıcalıktır” dedi.

07 Aralık 2017 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?