Gizle

Halep’in halefi Şanlıurfa

Suriye’deki iç savaş nedeniyle filmler doğal yapısı, tarihi ve kültürel benzerlikleri Halep’e benzeyen Şanlıurfa’da çekiliyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Daha önce de çok sayıda sinema ve dizi film çekimine ev sahipliği yapan kent, mimari özelliklerinin benzerliği dolayısıyla konusu Suriye ’de geçen filmler için de tercih ediliyor. Halepli bir çocuğun dramatik hikayesini anlatan Kevok ( Güvercin ) adlı filmin çekimlerinin yapıldığı Şanlıurfa , son olarak dünyaca ünlü “Çağrı” ve “Çöl Aslanı Ömer Muhtar” filmlerinin yönetmeninin Halep ’te geçen hayatının bir bölümünün anlatıldığı “Mustafa Akkad’ın Hayatı” isimli belgesel filmin çekimlerine de ev sahipliği yaptı.

ÇEKİMLERİMİZİ TAMAMLADIK

“Mustafa Akkad’ın Hayatı” filminin yönetmeni Muhammed Benek, yaptığı açıklamada, Şanlıurfa’nın tarihi ve kültürel yapısı dolayısıyla adeta doğal bir film platosu olduğunu söyledi. Filmlerine konu olan Halep ile Şanlıurfa’nın büyük benzerlik gösterdiğini vurgulayan Benek, “Mustafa Akkad’ın Halep’te yaşadığı gençlik dönemini anlatacak bir film olacak. Aynı coğrafya ve aynı mimari yapılara sahip olduğu için ve birçok yönetmenin de yaptığı gibi Suriye’de çekim yapma ihtimali olmadığı için biz de burayı tercih ettik. Çekimlerimizi tamamladık.” diye konuştu.

“KADERLERİ BİRLİKTE YAZILMIŞ İKİ ŞEHİR”

Harran Üniversitesi (HRÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Abdullah Ekinci ise yapımcı ve yönetmenlerin kurgularında mekana büyük önem verdiğini söyledi. Halep ile Şanlıurfa’nın halen birbirinden ayrı düşünülemeyeceğini vurgulayan Ekinci, şunları kaydetti: “Şanlıurfa bir zamanlar Halep eyaletine bağlı bir sancaktı. Halep ile Şanlıurfa aynı coğrafyanın kültürel ve tarihsel ortak paydalarıdır. Şanlıurfa’yı Halep’siz, Halep’i ise Şanlıurfa’sız tasvir etmek mümkün değildir. Hatta Suriye ile sınırlar çizilirken bazı Türk aileler orada kalmayı bazı Suriyeli aileler ise bu tarafta kalmayı tercih etmiştir. Bu ne kadar iç içe olduğumuzun en bariz örneklerinden birisidir. Halep ile Şanlıurfa tarih boyunca kaderleri birlikte yazılmış İslam’ın iki önemli şehridir. Bu açıdan bizim kültürel ve medeniyet havzamız hiçbir şekilde ayrılamayacak derecede ortaktır.”

06 Aralık 2017 - Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?