Son Dakika Haberleri

Erdoğan'ın restorasyonu için talimat verdiği Balat'taki 'Demir Kilise' yeniden açılıyor

Haliç kıyısında 1898'de açılan Balat'taki kilise, kapsamlı restorasyonunun ardından 7 Ocak 2018'de Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bulgaristan Başbakanı Borisov'un katılacağı törenle açılacak. 16 milyon liraya malolan restorasyonun finansmanını İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) üstlenirken 1 milyon lirasını Bulgaristan karşıladı.

Video için play'e tıklayın

Tamamen demirden oluşan ve Haliç'in kıyısında monte edilerek, 1898'de açılan Balat'taki Demir Kilise,(Sveti Stefan Kilisesi) restorasyonunun ardından 7 Ocak 2018'de Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın da katılacağı törenle açılacak. Kilisenin restorasyonuna 16 milyon lira harcanırken bunun 15 milyon lirasını İstanbul Büyükşehir Belediyesi üstlendi. Açılışa Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'un da katılması bekleniyor.

Bulgar Eksarhlığı Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Vasil Liaze, dünyada 3 tane demir kilise yapıldığını, bunların Arjantin, Avusturya ve Türkiye'de bulunduğunu söyledi.

KİLİSE 500 TON AĞIRLIĞINDAYMIŞ

Arjantin ve Avusturya'daki kiliselerin yok olduğunu, sadece Balat'taki demir kilisenin ayakta kaldığını dile getiren Liaze, kilisenin tarihine ilişkin şu bilgileri verdi:

"500 ton ağırlığındaymış kilise. Ufak gemilerle buraya getirilmiş. Komple demirden oluşan bu kilise, vidalarla denizin üzerinde monte edilmiş. Brezilya'da bir ağaç var, bunlar suyun içinde yaşıyor. Kilise, bu ağaçların üzerine monte edilmiş ve açılışı 1898'de yapılmış."

ERDOĞAN KİLİSENİN RESTORASYONU İÇİN TALİMAT VERDİ

Kaymanın engellenmesinin ardından kilisenin demir yapısının da yenilenmesi gerekliliğinin görüldüğünü belirten Liaze, şunları anlattı:

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bunu izah ettik. Zaten kendisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıyken de bize yardımları olmuştu. Bir de komşuluğumuz var. O Kasımpaşalı, biz Balatlıyız. Aynı zamanda Bulgarlarla arkadaşlık yapmış, futbol oynamış. 8-9 sene önce ondan rica ettik. O da kilisenin restorasyonunun yapılması talimatını verdi."

RESTORASYONUN 15 MİLYON LİRALIK FİNANSMANINI İBB ÜSTLENDİ

Liaze, Cumhurbaşkanı Erdoğan 'ın kilisenin restore edilmesi talimatından sonra ihaleye çıkıldığını ancak işi alan müteahhidin 1 yıl sonra vefat ettiğini dile getirdi.

Ertesi yıl yapılan ihaleyi Taş Yapı'nın almasıyla restorasyonun başladığını kaydeden Liaze, "En ince detayına kadar parçalar söküldü, tamir edildi, orijinal yerine yerleştirildi. Bütün ana kolonlar değiştirildi ve Demir Kilise 100 yıl daha dayanacak hale getirildi. Kilisenin içinin de restorasyonu yapıldı. İstanbul'daki en güzel kilise seçileceğinden eminiz. Restorasyonun finansmanını İstanbul Büyükşehir Belediyesi üstlendi. Restorasyon 16 milyon liraya gerçekleştirildi. Bunun 1 milyon lirası da Bulgaristan Başbakanının emriyle gönderildi." dedi.

BU KADAR CİDDİ ÇALIŞMA OLABİLECEĞİNİ TAHMİN ETMEMİŞTİK

Liaze, kilisenin aslının aynısı olduğunun altını çizerek, "Bu kadar ciddi bir çalışma olabileceğini tahmin etmemiştik. Firmanın elemanları, Büyükşehir Belediyesindeki müdür ve memurlar kendi öz işleri gibi bu eserde çalıştılar, Haliç'e güzel ve büyük bir eser kazandırdılar. Bir zamanlar burası gece en iyi aydınlanan kiliseydi." dedi.

AÇILIŞA BULGARİSTAN'DAN EN AZ BİN KİŞİ BEKLENİYOR

Bulgar Eksarhlığı Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Vasil Liaze, 9 yıldır kapalı olan Demir Kilise'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'un katılacağı törenle 7 Ocak 2018'de tekrar hizmete açılacağını ve açılış töreni için Bulgaristan'dan en az bin kişinin gelmesinin beklendiğini söyledi.

Kilise kapanmadan önce ayda 3 bin ziyaretçisi olduğunu aktaran Liaze, yeniden açılmasının ardından ziyaretçi sayısının 5 binin altına düşmeyeceğini tahmin ettiğini belirtti.

Liaze, kilisenin mütekabiliyet esasına göre restore edildiğine değinirken, Bulgaristan Hükümeti'nin Filibe'deki Cuma Camisi'nin restorasyon iznini, Türk Hükümeti'nin de Demir Kilise'nin restorasyon iznini verdiğini anlattı.

Liaze, caminin restorasyonu için Türkiye'den Bulgaristan'a ekip gittiğini kaydetti.

01 Aralık 2017 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

09

Münadi - Açılışta Bulgarlar Fahri Papazlık ünvanını esirgemezler herhalde.!

Yanıtla . 3Beğen 01 Aralık 18:20
08

Cr7 - akapelilere sesleniyorum buradan niye eski kiliselerle uğraşıyorsunuz bakın ayasofya var elinizin altında nasılsa cami olarak açmaya ne yüreğiniz nede gücünüz yetiyor,avrupayıda çok seviyorsunuz onlar kovsa bile kapılarında sadık bir kapıcı gibi 15 yıldır bekliyorsunuz,beklemeklede övünüyorsunuz madem,en iyisi ayasofya yı tekrar kilise olarak açında bütün ümmet sizin ne mal olduğunuzun artık farkına varsın,böyle küçük şeylerle uğraşmayın gelin sözümü dinleyin!!

Yanıtla . 5Beğen 01 Aralık 17:20
07

Veysel - ZEHİR ZIKKIM OLSUN KİMİN PARASINI KİME VERİYORLAR

Yanıtla . 0Beğen 01 Aralık 17:15
06

Bekir - ifade ye bak: "Büyükşehir Belediyesindeki müdür ve memurlar kendi öz işleri gibi bu eserde çalıştılar". Belediye memurlarının bu kadar dürüst ve canla başla hiç çalıştığını hiç duymamıştım. yaptıkları çalmak, rüşvet, çifte standart.. biz böyle biliyorduk.. demek iş kilise veya sinagog olunca memurlarımızın sadakati orta çıkıyor.!!?

Yanıtla . 0Beğen 01 Aralık 15:02
05

Bekir - Devlet CAMİİ YAPMAZ...ama KİLİSE YAPAR.. sizin laikliğiniz sadece müslümanlara mı sn reis bey..

Yanıtla . 4Beğen 01 Aralık 14:57
04

Metin Palamut - ölmüş bir inancı diriltmek ve onlara yardım etmek ahmaklık değilse başka nedir?

Yanıtla . 4Beğen 01 Aralık 14:52
03

Metin Palamut - cumhurbaşkanımızın en büyük eksikliği islam fıkhını bilmemesidir.inanç ve ibadet hürriyetinden yana olmak başka kendi elimizle kafirlere ibadethane yapmak başka.oraya giderken hayırlı olsun demek allah muhafaza imanı tehlikeye düşürebilir.küfre rıza küfür zulme rıza zulümdür.bu dünyada imandan daha kıymetli ve önemli birşey var mı?

Yanıtla . 2Beğen 01 Aralık 14:51
02

Yasi̇n - İstanbul kartal tarafında TAVAKLI camisini kundakladır. 2 aydır cuma namazı çıkışı para toplanıyor. Hala restorasyonu yapılamadı. İBB den ricamız camiye 100 de 1 ini versinler yeter.

Yanıtla . 1Beğen 01 Aralık 14:19
01

Müslüman - islam tek hak dindir bunun dışında kim başka dinlere yardım ederse batıla yardım etmiş olur, müslümanların parası ile kilise onarmak derin bir gafletin göstergesidir tek kelime ile yazıklar olsun...birde cübbeli ve sarıklı bazı hocalar acaba dilini mi yutmuşlar buna nasıl sessiz kalıyorlar ve acaba hala akp yi desteklliyorlarmı...sonuçta ahirzamanda yaşıyoruz vah halimize vah

Yanıtla . 2Beğen 01 Aralık 14:00

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket 2019 yılı için belirlenen asgari ücret hakkında ne düşünüyorsunuz?