Gizle

Akdeniz Üniversitesi'nden buğu önleyici kaplama

AKDENİZ Üniversitesi'nde (AÜ) 5 kişilik ekip, cam ve aynalarda oluşan buğuyu önleyecek sıvı kaplama üretti. Kaplamayla araç camlarında, buzdolaplarının içinde, motosiklet kaskları, banyolardaki cam ve ayna yüzeylerinde buğu oluşumunun önüne geçilecek.

Büyütmek için resme tıklayın

AÜ Fen Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Ertuğrul Arpaç'ın öncülüğünde çalışan Doç.Dr. Murat Akarsu, Yard.Doç.Dr. Esin Akarsu, Uzman Dr. Ömer Kesmez ve doktora öğrencisi Emre Yavuz, yeni bir çalışmaya imza attı. Cam ve ayna yüzeylerinde, ısı değişimi sonrası meydana gelen buğu oluşumunu engellemek için çalışan ekip, geliştirdikleri sıvı kaplama ile buğu oluşumunun önüne geçti. Sıvıyla kaplanan cam, bir dizi ısıl işlemden geçirildikten sonra buğu oluşumunu engelliyor. Otomobil camları, banyo aynaları, şarküteri reyonlarındaki cam dolaplar ilebuzdolaplarının iç kısımlarında oluşan buğu, bu çalışmayla engellenebilecek.

Kimya bölümü doktora öğrencisi Emre Yavuz, 2yıllık çalışma ardından tamamladıkları projeyle büyük kolaylık elde ettiklerini anlattı. Camın ömrü kadar kaplamanın da dayandığını belirten Yavuz, şöyle dedi:

"En büyük kullanım alanları arasında araç camları, buzdolaplarının içi, motosiklet kasklarında, banyolardaki cam ve ayna yüzeylerinde kullanımı mümkün. Kaplamanın uygulandığı alanda buğu, kesinlikle oluşmuyor. Bizim uygulama yöntemimizdemekanik dayanımı, kesinlikle çok iyi. Endüstriyel kullanım alanı olan bir çalışma. Uygulanan yüzey kullanıldığı sürece bu özelliği kullanabiliyoruz. Maliyeti, çok yüksek değil."

Uygulama ile kaplanan 3 cam örneği, denenmesiiçinbir firmaya gönderildi. Geri dönüşlerin olumlu olması ardından kaplamanın ticaretinin yapılacağı belirtildi.

30 Kasım 2017 Antalya- Teknoloji


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?