Gizle

Obeziteden kurtulmanın yolu helal beslenme

Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği (GİMDES) Başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer, sağlık örgütlerinin verilerine göre Türkiye’nin aşırı şişmanlıkta Avrupa birincisi olduğunu belirtti.

Haber albümü için resme tıklayın

Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği (GİMDES) Başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer, sağlık örgütlerinin verilerine göre Türkiye ’nin aşırı şişmanlıkta Avrupa birincisi olduğunu belirtti. Büyüközer aynı listede Türkiye’nin dünyada ise sekizinci sırada yer aldığını söyledi. Büyüközer, “Ülkemizin nüfusunun hızla yaşlandığı düşünüldüğünde bu durum daha fazla hastalıklara sebep olacaktır. Ayrıca ekonomiye getireceği yük de cabası. Çare doğru beslenme bilincinin yaygınlaştırılması. Dengeli ve düzenli beslenmeyi devamlı bir şekilde sağlayabilmektir. Torunlarımızla sağlıklı bir şekilde uzun ve mutlu bir ömür geçirmek istiyorsak yapmamız gereken temel iş beslenmemize dikkat etmektir” diye konuştu.

“NÜFUSUMUZUN YÜZDE 35’İ OBEZİTE TEHDİDİ ALTINDA YAŞIYOR”

Akdeniz tipi beslenmenin, pek çok bilim adamına göre en sağlıklı beslenme tarzlarından biri olduğunu dile getiren Büyüközer, “Nüfusumuzun yüzde 35’i obezite tehdidi altında yaşıyor. Bu hastalıkların oluşmasında yüzde 70 modernitenin sunduğu başta margarinli, trans yağlı, katkı maddeli gıdalar oluşturmaktadır” ifadelerini kullandı.

“DİNİMİZ İSLAM’IN MESAJINA KULAK VERMELİYİZ”

Büyüközer, günlük yaşantıda önemli yer tutan gıdalara dikkat edilmesinin dinin bir emri olarak öne çıktığını belirterek, “İslam, dünya hayatımızın her noktası için mesajı olan bir dindir. Dolayısıyla müntesiplerini çizgileri, sınırları belli bir yaşam tarzına uymayı istemektedir. Böyle bir istek söz konusu olunca, günlük yaşantımızda önemli yer tutan gıdalarımıza dikkat etmemiz de dinin bir emri olarak karşımıza çıkmaktadır. Öncelikle boş ve aldatıcı reklamlara aldanmadan, Müslüman olarak biz demeliyiz ki ‘Arkadaş, yiyen yesin, satan satsın, ama ben yemek istemiyorum. İrademin dışında, bilgimin dışında, beni aldatarak kimse bana dinimde haram kılınan gıda maddesini yedirme hakkına sahip değildir’” diye konuştu.

28 Kasım 2017 - Helal Hayat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?