Altın alışverişinde 'helal-haram' çizgisi! Altın veresiye satılamaz

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) ve İnegöl Kuyumcular Derneği (İKUDER) iş birliğiyle kuyumculara ‘Altın alışverişinde helal-haram çizgisi’ konulu eğitim semineri verildi. Seminerde konuşan Prof. Dr. Döndüren, Allah’ın rızası dâhilinde yapılan ticareti ‘ibadet’ olarak değerlendirerek, satılan bir mücevheratın altın değerinin veresiye satılamayacağını, buradaki ince çizgiye uyulması halinde kuyumculuktaki alışverişin helal olacağını belirtti.

Büyütmek için resme tıklayın

İTSO-İKUDER iş birliğiyle gerçekleştirilen seminere Prof. Dr. Hamdi Döndüren konuşmacı olarak katıldı. Konferansın açılış konuşmasını yapan İTSO Meclis Başkanı Sadık Gülerer, altın ve gümüş ticaretinin insanlık tarihinin en eski faaliyetlerinden biri olduğuna dikkat çekerek, “İslami açıdan altın ve gümüşün kullanımı, ticareti çok hassas bir konu. Bu konuda çeşitli görüşler ve hadisler var. Üyelerimizi, İslam ’da ticaretin kuralları ve İslam’ın altın ve gümüş ticaretine yaklaşımı konusunda bilgilendirmek istedik. Prof. Hamdi Döndüren’in bu konudaki bilgisinden yararlanmak istedik” dedi.

ALLAH’IN (CELLE CELALUHU) RIZASI DÂHİLİNDE YAPILAN TİCARET İBADETTİR

İTSO konferans salonunda ‘Altın alışverişinde helal-haram çizgisi’ konulu konferansta konuşan Prof. Dr. Hamdi Döndüren, ticaretin İslami kurullara uygun olması gerektiğini vurguladı. İslami kurallar çerçevesinde, Allah’ın rızası dâhilinde yapılan ticareti ‘ibadet’ olarak değerlendiren Prof. Dr. Döndüren, en önemli olgunun ticarete hile karıştırılmaması olduğunu belirtti. Döndüren, İslamiyet’in haksız kazanca yol açan her şeyi yasakladığını vurguladı.

İSLAMİ KURALLARA UYMADIĞI İÇİN HELAL KAZANÇ HARAMA DÖNÜŞÜR

Konuşmasında, borçlanma, kendi kaynakları ile ticaret yapma ve ticaretini geliştirme, teşvik pirimi konularına açıklık getiren Fatih Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamdi Döndüren, İslamiyet’te ticareti geliştirebilmenin yollarını örneklerle anlattı. Prof. Dr. Döndüren, satılan bir mücevheratın altın değerinin veresiye satılamayacağını, buradaki ince çizgiye uyulması halinde kuyumculuktaki alışverişin helal olacağını belirtti. Prof. Dr. Döndüren, “Kuyumcularımızın bu kurallara uymaları gerekir. Aksi halde İslami kurallara uymadığı için helal kazancı harama dönüşebilir” uyarısında bulundu. Hamdi Döndüren, günümüz ekonomik dünyasında varlıklarını hissettirmeye başlayan Müslümanlar için helal kazanç konusunun bir mesele olarak ortaya çıktığını belirterek, özellikle İslam’ın kesin olarak yasakladığı faizin, para alışverişinin yapıldığı bankaların ayakta durma sebebi olduğunu hatırlattı.

28 Kasım 2017 - Helal Hayat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?