MEB'den ilahiyat mezunlarına kötü haber!

Danıştay, ilahiyat fakültesi mezunlarının din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak atanabilmesini sağlayan işlemin 'eşitlik ilkesine aykırı' gördüğü için iptalini istedi. MEB de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği'ne atanabilecekler listesinden ilahiyat mezunlarını çıkardı.

Büyütmek için resme tıklayın

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), YÖK'ün geçen yıl aldığı kararla öğrencilerine bile mezun olur olmaz öğretmenlik yapabilmeleri için formasyon imkanı tanıdığı ilahiyat fakülteleri ile ilgili kritik bir adım atmak zorunda kaldı.

Milliyet gazetesinden Ayşegül Kahvecioğlu'nun haberine göre, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği mezunu Muhammed Eren İncegöl, 2016'da Danıştay'da dava açarak 19 Eylül 2014'te din öğretmenliğine yapılan öğretmen atamalarının ve bu atamalara dayanak gösterilen ilahiyat fakültesi mezunlarının din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak atanabileceklerine dair işlemin iptalini istedi.

Dosyayı inceleyen Danıştay düzenlemenin hem hukuk devleti ve eşitlik ilkesine aykırı olduğunu hem de devlete olan güven duygusunu sarsacağını belirterek ilgili atama ve söz konusu düzenlemenin yürütmesini durdurdu.

İMAM HATİP'LERDE MESLEK DERSLERİNİN ÖĞRETMENİ OLABİLECEKLER

MEB, karara itiraz etti, ancak Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu da 9 Ekim 2017'de MEB'in itirazını reddetti. Böylece yürütmeyi durdurma kararı kesinleşirken, Talim Terbiye Kurulu (TTK) ilgili düzenlemede değişikliğe gitmek durumunda kaldı.

Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliğine atanabilecekler listesinden ilahiyat mezunları çıkarıldı. Artık ilahiyat mezunları din kültürü öğretmenliğine atanamayacak; yalnızca imam hatip okullarında meslek derslerinin öğretmeni olabilecek.

ÖĞRENCİLİKTE FORMASYON HAKKI TANINMIŞTI

19 Eylül 2014'ten bugüne kadar 7 atama döneminde toplam 37.010 kişi, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak atanmak üzere MEB'e başvurdu. Ancak bunların 14.686'sı atandı. Atananların ne kadarının ilahiyat mezunu olduğu bilinmiyor, ancak Danıştay'ın kararı ile 2014'ten bu yana yapılan din kültürü öğretmenliği atamaları tartışmalı duruma geldi.

Geçen yıl YÖK Genel Kurulu'nda alınan kararla ilahiyat fakültelerinde okuyan öğrencilerin lisans öğrenimi sırasında yeniden formasyon almalarının önü açılmıştı. Türkiye 'deki ilahiyat fakültelerinin sayısı son 15 yılda 20'den 60'a çıktı.


Başbakan'dan 'ilahiyat' mezunları hakkında flaş sözler!

İlahiyat mezunlarına Danıştay şoku

22 Kasım 2017 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

07

Veysel Karakus - Bir idarenin yapabileceği en büyük yatırım gençliğe olan yatırımdır. Son 15 sene de bunu göremedik.

Yanıtla . 0Beğen 23 Kasım 11:28
06

Ali - böyle saçmalık dünyada olmaz türkiyede herşey boş İlahiyat okuyan din öğretmeni olmayacak da beden öğretmeni mi olacak fizik kimya okuyan mı din öğretmeni olacak bu ne saçma bi ülke

Yanıtla . 0Beğen 23 Kasım 09:20
04

Kurtuluş Şahin - Saçma sapan bir karar geçmiş dönemde kamuya yerleşemeyen ne kadar üniversite mezunu varsa hepsini ilkokul öğretmeni bir kısmını da ortaokul liselere öğretmen olarak atadılar. 15 yılda 20'den 60'a ilahiyat fakültesi sayısını artıran zihniyet bu işin çözümünü bulsun

Yanıtla . 0Beğen 23 Kasım 01:34
02

Ömer - Bence iyi oldu.. Kişi hangi bölümü okuyorsa onla ilğili görevi yapsın.. Çünkü diğer kişi din kültürü öğretmenliğini okuyor ama atanma sayısı na diğer bölümü okuyan girince olan öğretmenliği okuyana oluyor..

Yanıtla . 2Beğen 22 Kasım 21:45
03

Ilhan - @Ömer 02 nolu yoruma cevabı: Mesele ögretmenlerin iş bulmasi degil, genc ögrencilerin dini, din egitimi hakkinda derinliklerine ögrenmiş ägretmenlerden almasi ve daha iyi dini ögrenmesi ve ikna olmasidir!

Ama bu pencereden bakan kimvarki? Onun için 15 senede eğitimde bir arpa boyu yol alamadilar! Bu gidişlede alamayacaklar!

Yanıtla . 0Beğen 23 Kasım 00:00
01

Mağdur! - Ilahiyat Fakültesine yasaklanıyor , islami ilimler, ilahiyat bilimleri fakültesi, uluslararası din Bilimleri fakültesi vb adındaki fakülteler atanabiliyor. Böyle saçmalık olamaz. 2014den sonra ilahiyata girenler öğretmen olmak için girdi. Çünkü dkaba öğrenci alımı kapanmıştı.

Yanıtla . 5Beğen 22 Kasım 19:31
05

ömer - @Mağdur! 01 nolu yoruma cevabı: kardeş bu olayı mahkemeye taşımanız gerek..

Yanıtla . 0Beğen 23 Kasım 08:26

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?