Son Dakika Haberleri

Kapısı kırılarak tutuklandı! Gerekçe Kur'an öğretmesi

Kur'an dersi verdiği için 2004 yılında gözaltına alınan ve hakkında dava açılan 4 çocuk annesi kadın, hakkındaki dava mahkûmiyetle sonuçlanınca, akşam saatlerinde evinin kapısı koçbaşıyla kırılarak gözaltına alındıktan sonra cezaevine götürüldü.

Büyütmek için resme tıklayın

Diyarbakır 'da camide Kur'an-ı Kerim dersi verdiği için 2004 yılında gözaltına alınan ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan 3'ü kız biri erkek olmak üzere 4 çocuk annesi ve aynı zamanda engelli olan kadın, bugün akşam saatlerinde yapılan baskında, koçbaşıyla evinin kapısı kırılarak çocuklarının gözleri önünde gözaltına alındı.

A.O. isimli Kur'an öğreticisi kadının daha sonra Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevine götürüldüğü öğrenildi.

Diyarbakır'da bu akşam 90'lı yılları hatırlatan bir olay yaşandı. Camide Kur'an-ı Kerim dersi verdiği için yargılandığı davada hüküm giyen engelli kadının evine koçbaşı kullanılarak ve onlarca özel harekat polisinin katılımıyla bir baskın düzenlendi.

Edinilen bilgilere göre, baskında kadın ve evdeki kız çocukları yere yatırılarak rencide edildi. Evin içine postallarıyla gire özel harekat polislerinin, kız çocukların başlarını örtmelerine dahi izin vermedikleri ve hakaretler savurdukları belirtildi. Baskın anında ve evde yapılan aramada mahalle muhtarını dahi çağırma gereği duymayan polis, hakkında tutukluma kararı verilen cami müdavimi, Kur'an hocası kadını gözaltına aldı. Sonrasında ise Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevine götürdü.

Vicdanları yaralayan olaya ilişkin konuşan A.O.'nun avukatı Mirhan Özbekli, müvekkilinin insanlığa sığmayacak bir şekilde tutuklandığını söyledi ve şunları ekledi:

"Bu akşam saatlerinde engelli olan müvekkilimin evine onlarca özel harekat polisinin katılımıyla baskın düzenlendi. Baskında müvekkilimin evinin kapısı koçbaşıyla kırılmak suretiyle ve postallarla içeri girildi. Baskında müvekkilimin kız çocukları yere yatırıldı, evin içi dağıtıldı. Daha sonra müvekkilim gözaltına alınarak Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevine götürüldü."

Müvekkilinin sadece İslami kimliğinden dolayı cezalandırıldığını vurgulayan Özbekli, "Müvekkilim 2004'te cami çalışmalarından dolayı, yani Kur'an-ı Kerim dersi verdiği için gözaltına alınmış daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Dava sürecinin sonunda müvekkilim hakkında mahkûmiyet kararı verildi. Temyizde olan dava hakkında Yargıtay mahkûmiyet kararını onaylamış. Evet, sırf cami çalışmalarından dolayı, Kur'an dersi verdiğinden dolayı." dedi.

Özbekli, "Şu anda binlerce, on binlerce hükümlü var dışarıda, ama devlet gidip almıyor. Çünkü cezaevlerinde yer yok. Bu hukuksuzluk ise bilinçli ve adeta zevk alınarak yapıldı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının özel talimatı ve çalışmasıyla tüm bunlar yapıldı. Ankara 'daki yetkililer de bu durumdan haberdar olabilir. Bu vicdanları yaralayan olay kabul edilir gibi değildir." ifadelerini kullandı.

"Kamuoyu, İslami kimliklerinden dolayı cezaevinde bulunan 28 Şubat ve FETÖ yargısı mağduru mahkûmların serbest bırakılmalarını beklerken, böyle bir hukuksuzluk kabul edilemez." diyen Özbekli, yetkililere bu hukuksuzluğu durdurmaları çağrısında bulundu.

(İLKHA)

21 Kasım 2017 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

19

Metin Palamut - Bu, hüda par ve çevrelerini kışkırtıp işidleştirme opearasyonudur.Bölgemizde pkkyı yeniden diriltme operasyonudur.Bugün pkkya bir silahlı rakip lazım bunun için.Suriyede işid ile pkkyı pydyi nasıl meşrulaştırdılarsa burada da aynısını yapmaya çalışıyorlar.AMA Allahın izniyle bizi oyuna getiremeyeceklerdir.Biz selefi değiliz ve her kışkırtmaya hukuk içerisinde ve siyasetle cevap vereceğiz.Bundan sonra Kurana dört elle sarılmaya devam da edeceğiz.fetöye ve ergenekona rağmen.

Yanıtla . 2Beğen 22 Kasım 21:16
17

Mert - kendisini sevmeyenleri hapse atıyor, yer kalmayınca açlığa işsizliğe mahkum ediyor sürgün ediyor, kendine muhaliflere yaşama hakkı tanımıyor kim olursa olsun. ama hırsızlara sapıklara, magandalara dokunulmuyor. hepsi dışarıda. sonra da adaletli ülke demokrasi cumhuriyet filan oluyoruz. dünyada bize saygı duyan tek bir ülke kalmadı. acaba neden bunu ak kafalara sorsa herkes bizi kıskanıyor derler. acaba neyimizi kıskanacak yol köprü filan sayıyorlar. yahu yüz yıl önce yapmış adamlar zaten onları kendi ülkelerinde hava alanının yolun köprünün nesini kıskanacaklar? zaten neredeyse onları yapmak için her şeyi o ülkelerden alıyoruz. neyse bu ak kafalara anlamaz. efsunlu birer zombiye dönüşmüş çoğu mideden keseden bağlı, korkmuş, sinmiş veya holigan olmuş. Allah sonumuzu iyi etsin.

Yanıtla . 3Beğen 22 Kasım 13:38
16

Ehhüp Ilhan - Sözde dindar iktidar dindar cumhurbaşkanı.güya dindar nesil yetişgireceklerama nerde gerçek dindar varsa cezaevlerinde

Yanıtla . 1Beğen 22 Kasım 12:08
15

Ilhan - Bu gerçekmi şakamı?

Yanıtla . 0Beğen 22 Kasım 01:03
14

Gerçek - Yorumsuz iktidardakilerde süslüman ya, bir bildikleri vardır muhakkak.yuh olsu zalimlere

Yanıtla . 0Beğen 22 Kasım 00:30
13

Fuat - neler oluyor ya Rabbi sen yardım eyle

Yanıtla . 0Beğen 21 Kasım 23:22
12

Necati - Ey dipsiz

Adalet

Nerdesin.

Üzülme bacım.

Rabbim adaletin anasını ağlatan

A k pp yi indirecek.

Öilli görüşü iktidar yapacak.

O zaman bu ruhsuzlar

Senden gelallik isteyecek

Yanıtla . 0Beğen 21 Kasım 21:48
11

Yolcu - Nasıl oluyor camilere kuran hocası tayin ederken boylebisey nasıl olur aklimalmiyoryoksa yalan haber mi inanamıyorum

Yanıtla . 0Beğen 21 Kasım 21:30
10

Mustafa - Tutuklanma kararını verenleri de, o vicdansız, zalim postal sahiplerini de Allah görüyor ve hesabını da mutlaka soracak. Hiç bir zalimin zulmü baki değildir. Makamına mevkiine, şanına şöhretine, resmi kıyafetine güvenip de zalimlik edenlerin de sonu elbette gelecek.

Yanıtla . 0Beğen 21 Kasım 21:25
09

Berkant Gizemli - suçlular cezalarını çekecek, lakin mazlumların ahını alanlar iflah olmazlar..

Yanıtla . 0Beğen 21 Kasım 21:00
08

Ali - Sayın Milli Gazete sorumluları bu olayı bir iyice araştırın... Aynen haberdeki gibi olduğuna şaşarım..

Yanıtla . 0Beğen 21 Kasım 20:55
18

Mert - @Ali 08 nolu yoruma cevabı: siz araştırdınız mı peki? neymiş suçu? nasıl bu kadar eminsiniz?

Yanıtla . 0Beğen 22 Kasım 13:40
07

Yka - Mümin kullar kuş misali iki kanatlıdır

Biri dünyaya bakar biri Ahiret alemine

...bugün insanoğlu Ahir aleme bakan kanat olmadan yaşamak arzusunda ve gayretinde

Hal bu olunca bu olanlar normal ...

Yanıtla . 0Beğen 21 Kasım 20:54
06

Ali - Esselamaleyküm. InşAllah doğru değildir.

İnanamadım ...Bu işin içinde başka bir şey olmalı!!

Yanıtla . 0Beğen 21 Kasım 20:53
05

Nuh - Tek yol tek çare Allahın şeriatı ve hükümleri ile hüküm etmek...yıkın artık tağutları , putları edin artık ilânı şeriatı...

Yanıtla . 1Beğen 21 Kasım 20:44
04

Ömer - Ya bu gerçek mi inanın haber dış ülkede diye aklımdan geçti haberin aslı nedir

Yanıtla . 0Beğen 21 Kasım 20:21
03

Haşim - Allah belasını versin sorumlularının

Yanıtla . 0Beğen 21 Kasım 20:08
02

Metin Palamut - Bu, hüda par ve çevrelerini kışkırtıp işidleştirme opearasyonudur.Bölgemizde pkkyı yeniden diriltme operasyonudur.Bugün pkkya bir silahlı rakip lazım bunun için.Suriyede işid ile pkkyı pydyi nasıl meşrulaştırdılarsa burada da aynısını yapmaya çalışıyorlar.AMA Allahın izniyle bizi oyuna getiremeyeceklerdir.Biz selefi değiliz ve her kışkırtmaya hukuk içerisinde ve siyasetle cevap vereceğiz.Bundan sonra Kurana dört elle sarılmaya devam da edeceğiz.fetöye ve ergenekona rağmen.

Yanıtla . 2Beğen 21 Kasım 19:58

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket 2019 yılı için belirlenen asgari ücret hakkında ne düşünüyorsunuz?