Gizle

Helal ve güvenilir gıdayı üniversite denetleyecek

Helal gıda konusunda sertifika veren 59 firmayı denetleyecek olan Helal Gıda Ar-Ge Mükemmeliyet Merkezi İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ) bünyesinde açıldı.

Büyütmek için resme tıklayın

Helal ve güvenli gıda üzerine yapılan araştırmaların eksik olduğunu belirten İZÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, “ İslam ülkeleri içinde bu sektörün 2 trilyon dolardan büyük bir hacmi var. Üniversitemiz bünyesinde kurulan merkez, sadece kendi ülkemizdeki katkı ve zararlı gıda maddelerini değil, yakın coğrafyamız, Balkanlar ile Avrupa’daki gıda maddelerinin de güvenilirliğini denetleyecek” dedi. Merkez bünyesinde bilimsel çalışmalar yapacaklarını belirten Prof. Dr. Bulut, “İZÜ, bilimsel alanda yapılması gereken çalışmaları gerçekleştirecek. Bu merkez 50’nin üzerinde kritik alanda araştırmalarını yapmaya başladı. Yakın zamanda akreditasyon kurumuna başvuracağız. Ulusal ve uluslararası düzeyde akredite laboratuvar Ar-Ge merkezi olacağız en kısa zamanda.” diye konuştu.

ÜNİVERSİTE 59 FİRMAYI DENETLEYECEK

Helal Gıda Ar-Ge Mükemmeliyet Merkezi Projesi Koordinatörü Abdulkadir Şahiner de, merkezde helal gıda konusunda Türkiye ’de sertifika veren 59 firmayı denetleyeceklerini söyledi. Şahiner, merkezin yapacağı çalışmaları şöyle anlattı: “ Türk Standartları Enstitüsü gibi bu alanda çalışma yapan kurumlara destek olmak, yeni metotlar geliştirmek ve Ar-Ge çalışmaları yapmak amacıyla böyle bir merkez oluşturduk. Bizim burada amacımız sertifika vermek değil sertifika veren kuruluşların güvenilirliğini ortaya koymak. Şu an 16 aktif çalışanımız var. Aynı zamanda yüksek lisans ve doktora öğrencilerimizle insan yetiştiren bir yapı ortaya koyduk.”

21 Kasım 2017 - Helal Hayat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?