AKP'nin masasındaki çarpıcı anket! 2019 için endişe veriyor

Karar alırken anketlerdeki eğilime büyük önem verdiği bilinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP’yi son kamuoyu araştırmaları endişelendirdi. Anketlere göre seçmen, belediye başkanlarının istifa ettirilmesinden OHAL’e, eğitimden ekonomideki gidişata kadar birçok konuda olumsuz düşünüyor. İşte öne çıkan 9 madde...

Büyütmek için resme tıklayın

Kararları ve uygulamalarında halkın nabzını tutma konusunda kamuoyuna büyük önem verdiği bilinen Cumhurbaşaknı Erdoğan ve AKP 'ye ulaşan son kamuoyu araştırmalarda, belediye başkanlarının istifa ettirilmesinden, OHAL'in uzatılması, ekonomideki gidişata kadar çıkan olumsuz sonuçlar kaygı verici bulunuyor. Yansıyan bilgilere göre Erdoğan'ın bazı yorumculara göre “risk alarak”, belediye başkanlarını istifa ettirilmesi sadece AKP seçmeni tarafından olumlanırken, seçmenin büyük bölümü, bu yöntemi yanlış buluyor.

Gündemdeki son tartışmalara ilişkin işaretleriyle AKP'nin yol haritasını da şekillendiren partinin masasındaki kamuoyu araştırmalarında dikkat çekici sonuçlar alındı. Bu sonuçlar çerçevesinde kulislerde öne çıkan değerlendirmeler şöyle:

Bir numara ekonomi: Ekim ayı sonunda yaptırılan kamuoyu anketlerine göre Türkiye'nin “en önemli sorunları” kategorisinde, ekonomi başı çekiyor. Yurttaşların ezici çoğunluğu ekonominin “kötü” olduğunu belirtirken, “iyi” diyenlerin oranı, kötü diyenlerin ancak yarısını oluşturuyor. Erdoğan'ın, Merkez Bankası yönetimini hedef alan açıklamalarının altında da, çıkan sonuçların etkili olduğu ifade ediliyor.

OHAL uzamasın: 15 Temmuz 2016'dan bu yana 6 ayda bir uzatılan OHAL'e AKP ve MHP seçmeninin büyük bölümü destek verse de toplumun yüzde 55'ten fazlası OHAL'in yeniden uzatılmasına karşı çıkıyor. AKP'li seçmenin yaklaşık 4'te biri de “uzatılmasın” diyen kesimde yer alıyor.

TEOG'da kafalar karışık: Erdoğan'ın talimatıyla altyapısı hazırlanmadan kaldırılan TEOG konusunda da kamuoyunun kafasının karışık olduğu ortaya çıkıyor. Toplum bu konuda üçe bölünmüş görünüyor. Zira katılımcıların büyük bölümü kaldırılmasını “kısmen” doğru bulduğunu belirtirken, tamamen doğru bulanlar ile yanlış bulanların kafa kafaya olması dikkat çekiyor. Bu sonuçların, toplumun TEOG sistemini de yanlış bulmakla birlikte, yerine yerine konucak sisteme konusunda da yurttaşların kaygılarının giderilmediği şeklinde yorumlanıyor.

İstifa yanlış: Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere 6 il belediye başkanının istifa süreçlerinin tamamlanmasından sonra yapılan ilk ölçümler, başkanların istifa ettirilmesinin kamuoyunda olumsuz buluyor. Anketlere göre toplumun yüzde 57'ye yakını başkanların “istifa ettirilmesi”nin doğru olmadığı görüşünde. İl belediye başkanlarının ardından İstanbul ağırlıklı olmak üzere bazı ilçe belediye başkanlarının da istifa ettirileceği kulislerde konuşulmuştu. Ancak AKP Genel Bakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, geçen hafta “gerekli görülmesi halinde” yine benzer yönteme başvurulabileceğini belirtmekle birlikte, “şimdilik” istifa ettirilme sürecinin sona erdiğini açıkladı. “İstifa ettirilme” sürecine ara verilmesinde, her ne kadar AKP seçmenin büyük bölümü, görevden almaları olumlasa da, kamuoyunda oluşan olumsuz bakışın etkili olduğu konuşuluyor.

Erken yerel seçim olmasın: CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu 'nun, belediye başkanlarının istifa ettirilmesi sürecinde yaptığı “erken yerel seçim” çağrısı AKP'de karşılık bulmadığı gibi seçmenin büyük bölümü de karşı. Seçmenlerin yüzde 60'a yakınının erken yerel seçime karşı olduğu saptaması yapılıyor.

Seçmenin 4'te biri kararsız: Kamuoyu anketlerinde, zaman zaman yüzde 24-30'lara yükselen “kararsız” seçmen de AKP'yi düşündürüyor. Kamuoyun anketlerinde partilere eşit oranlı olarak dağıtılsa da, AKP'de bu sonuçlar, seçmenin “yeni arayışlara yönelim arayışı” olarak değerlendiriliyor. En son yapılan anketlerde bile karasızların oranı yüzde 24-25 civarında görünüyor.

Kılpayı yüzde 51: Son yapılan araştırmalarda, her zaman olduğu gibi Erdoğan'ın “kişisel oyu” AKP'den 5-6 puan önde. Ancak Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı ipini göğüsleyebilmesi konusunda ise yine “kılpayı” dengesi var. Yüzde 25 kararsız seçmen dağıtılmadan önce yüzde 40'ın altında görünen Erdoğan'ın oyu, ancak karasızlar dağıtıldığında yüzde 51'e ulaşıyor. Ancak Erdoğan en yakın rakibi görünen CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun iki katı oy oranına sahip görünürken, cumhurbaşkanı adaylarının sorulduğu anketlerde Akşener yüzde yüzde 10'larda üçüncü sırada tercih ediliyor.

MHP baraj altı: Son dönemde “baraj düşürülsün” çıkışının ardından AKP'ye “ittifak” mesajı veren ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'dan da olumlu yanıt alan MHP, yapılan son dönemdeki anketlerde yüzde 10 barajının altında görünüyor. Ekim sonu yapılan kamuoyu araştırmalarına göre Meral Akşener'in liderliğindeki İyi Parti'nin anketlerdeki yükselişi dikkat çekiyor.

Büyükşehirler ve gençlerde kayıp: Erdoğan'ın “istifa” düğmesine basmasında etkili olduğu belirtilen büyükşehirlerin “alarm” verdiği ifade ediliyor. Zira olası bir yerel seçimde AKP'nin oy oranı parti ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 10-15 puan altında görünüyor ve yüzde 40'ın da altına düştüğü saptamasına yer veriliyor. AKP kulislerinde yakınma konusu olan “gençlerden oy alamıyoruz” yakınmalarını da son dönemde yapılan kamuoyu anketlerinin doğruladığına dikkat çekiliyor. 16 Nisan'daki anayasa değişikliği ile milletvekili seçilme yaşının 18'e çekilmesinin, gençlerde karşılık bulmadığına işaret ediliyor. Anketlerde, AKP'nin en düşük oy aldığı kesim olarak 18-24 yaş aralığı görünüyor ve oy oranının da yüzde 25'in altında olduğu tespiti yapılıyor.

20 Kasım 2017 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

20

Hayalet Yazar - 2019 akp'nin çöküşü olacak öncelikle kim kazanırsa kazansın yeter ki geçmişe dönük hesap sormalı bunca yıl insanları sömürüp sırtlarından ceplerini dolduranlar sap döner keser döner gün gelir hesap döner mantığıyla hesap sormalı bugün bakarsanız birilerinin tanker filosu var bunca parayı nereden temin etti geçmişte serveti olmayanlar şimdi servet sahibi size soruyorum bu hak mı yoksa allah'tan reva mı eğer bu düşünceme katılıyorsanız allah rızası için vermeyin bunlar dindar değil dini kullanarak siyaset yapan sahtekarlar sahtekar olmayan kişi zaten servete tamah etmez halkı için mücadele verir feto hain dediler tamam hainde zamanında kol kola niye gezdin yada şöyle bakın olaya ülkenin kalkınması için mücadele ediyoruz deyip de çiftçiyi bitirenler besicilik diye bir şey kalmadı her şey ithalata dönüşmüş bir de şeker pancarı fabrikalarını satışa çıkarmış ülke zaten şu haliyle bitmiş bir de 2019 dan sonra başa gelirlerse ülkenin sonunu hiç düşünemiyorum

Yanıtla . 0Beğen 28 Mart 23:08
19

Teolog33 - Yapılan hatalar partiyi bu noktaya getirdi. Şimdi bu hataları bir bir sıralayalım.

1- Partililerin küstürülmesi. 2003'de parti kurulduğunda canını dişine takarak, her yere giden, herkesle görüşen, dava bilinciyle yola çıkanlar küstürüldüler. Bu yapılmaması gereken bir şeydi.

2- Milli Görüş kökenlilerin partide, mücahitlikten müteahhitliğe terfi etmiş görünmeleri. Toplumda büyük infiale sebep olan bu durum, artık güvenin azalmasına sebep oldu.

3- Parti teşkilatlarının halka davranış şekilleri etkili oldu. Duyarsız, sadece kendini düşünen yöneticilerden oluşan Ak Parti teşkilatları, halkı kendinden bezdirdi. İşlerimiz yürümüyor imajı çizildi.

4-Uyarıların dikkate alınmaması. Son belediye başkanlarının tasfiyesinin zoraki olduğu imajı. Halkta gerçekçi bir tasfiyenin olmadığı görünümü.

5-Milli Değererden yoksun kişilerin partide yer alması. Bu durumun dikkate alınması gerektiği konusundaki uyarıların dikkate alınmaması.

Yanıtla . 1Beğen 22 Kasım 21:20
18

Bülent Altun - Esselemualeykum hayırlı akşamlar referandum sonucunu belirleyen kilit parti SAADET PARTİSİ olduysa önümüzdeki seçimlerin ANAHTAR partisi hiç şüphesiz ki ALLAH'IN İZNİYLE İNŞAALLAH SAADET PARTİSİ OLACAKTIR.........!

Yanıtla . 3Beğen 22 Kasım 17:51
17

Davam Milli Görüş - SAADET partisi oy oranı ne kadar ondan bahset birazda Akp isterse çöplüğe gitsin .

Zaten akp Siyonizm'in at spikerligini yapıyor

Yanıtla . 1Beğen 22 Kasım 13:57
16

Ince - saadetli günler dileğiyle,erbakan hocam söylemişti,bunlar bi-te-cek

Yanıtla . 1Beğen 22 Kasım 13:22
15

Erdem - Bizi akp nin oy oranı ilgilendirmiyor. bizi SADET Partimizin oy oranı ilgilendiriyor. Türkiye de halkın her kesimine anlı açık net bir şekilde çekinmeden hitap edebilecek, her kesimi kucaklayabilecek, tüm sorunlarını hamasi nutuklar ile değil, objektif, akılcı çözüm ve öneriler ile giderebilecek tek parti SAADET tir. bizler sadece gençlere kendimizi ifade edebilmemiz halinde değil barajı geçmek, en çok oy alan ve cumhurbaşkanını seçen hareket oluruz.

Yanıtla . 3Beğen 22 Kasım 11:39
13

Ankaralı - Kendi elimizle Ak partiyi dev parti yaptık ama bizi cüce olarak kabul edip yandaşçılık yaptılar. Devletin hazine arsalarını yandaşlara peşkeş çektiler. Basının yazdığına göre İstanbul'daki 121 gökdelenin 117 tanesi bizim Ak Parti zamanında yapılmıştır.Ankara da keza öyle Melih Gökçek'i başıboş bıraktılar,kendi başına hükümet oldu. Dikmen Vadisinde garibanların gecekondularını yıktırdı 4. ve 5. etaptan 2006 yılında daire sözleşmesi imzalayıp,2009 yılında daireler teslim edilecekti. 2018 yılına gireceğiz tam 12 senedir ortada daire filan yok.Sayın Cumhurbaşkanı bunların böyle olduğunu siz de biliyorsunuz. Ama bu gecekondu sahiplerine bir çözüm bulamadınız. Ki seçim zamanları solculara,aşırı solculara karşı Tapu Kadastroda sandıklarda dişe diş mücadele etti.Yüzde 50 den fazlası size oy verenlerdir. Yetmedi belediyedeki ağabeylerimiz, amcalarımız karadenizliler gibi torpilli olmadıkları için üst görev verilmedi, verilenler de görevden alındı, zorla emekli ettiler yine sahip çıkmadınız. Şimdi ne yüzle oy isteyeceksiniz?

Yanıtla . 0Beğen 21 Kasım 23:38
12

Abdurrahman Serdar - AK Parti, Belediyelerde keseri ayağına vurdu, ters tepecektir.

İyi Partiden ne köy ne kasaba olur.

Eğer SP, BBP, DP şimdiden birlik olur, çalışırsa DÜŞECEK barajı aşabilir.

Seçimlerin KADERini tayin eden, bağımsız-kararsız denen ŞUURLU-

TARAFSIZ seçmendir.

Seçmen gençleştikçe, AKP gibi Partilerin kaybı sonucunu doğurur.

Yanıtla . 2Beğen 21 Kasım 15:10
10

Ahmet - Ben kararlıyım. Bir büyüklerini dinleselerdi bu gün bu hale gelmezlerdi.Barajı geçermi kaygısı güttüğüm için bu güne kadar oyumu SADET Partisine değil AK Partiye verdim. Ancak Barajı geçsin geçmesin vejdan rahatlığıyla OYUM YUVAM OLAN MİLLİ GÖRÜŞE vergeceğim.

Yanıtla . 17Beğen 21 Kasım 13:27
14

Yaşar Inan - @Ahmet 10 nolu yoruma cevabı: vicdanını baraja stmışsın. şimdi sızlayan vicdanını dindiremezsin ki, bu millete 2 odalık evverdiler 15 yıl kölelik anlaşması imzalattılar. tüm ailenin geleceğini rehin aldılar

Yanıtla . 1Beğen 22 Kasım 10:11
11

Hüseyin Çakmak - @Ahmet 10 nolu yoruma cevabı: Şimdi güzel kardeşim Hz ibrahim ateşe atıldıgında karınca sırtındaki bir damla su ile ateşe yürümüş.Yahu bu su ile bu ateş sonermi diye sorduklarında da 'Suyun ateşi söndürmeyeceğini biliyorum.Ama en azından safım belli olsun demiş'.

Kıssadan hisse hayır safında olanların sayısı az diye şer tarafına geçmek nereden bakarsanız bakın büyük yanlıştır.O yüzden verdiğiniz bu doğru ve hayırlı kararı tebrik ederim.Allah Hak yolundan bizleri dondurmesin,ayaklarımızı sımsıkı yere bastırsın.

Yanıtla . 9Beğen 21 Kasım 15:01
09

Sailor - Bitirdiniz güzelim ülkemizi

Yanıtla . 6Beğen 21 Kasım 01:16
08

Emre - Kararsizim doğru ama aksener var kararlar coktan verildi

Yanıtla . 2Beğen 21 Kasım 00:12
07

Ilhan - Saadetli günler ümidiyle

Yanıtla . 10Beğen 20 Kasım 19:15
06

Erdinç - İşiniz bitti.

2002-2017 yılında BOP Eş başkanı olarak 2013 yılına kadar FETÖ ile yapmadığınız yanlış kötü politika kalmadı.

T.B.M.M ni A.Ş çevirdiniz. Hep zengin insanlar vekil oldu. Doymadınız daha da servet yığmak için ihaleleri sizler aldınız en iyi işleri yaptınız. Yolsuzluk hırsızlığa bulaştınız. Adaleti yok ettiniz. Bize bir şey olmaz kimse hiç bir güç bizi yıkamaz dediniz.

Ancak sözde inandığınız yüce ALLAHI unuttunuz.

ABD Zarrab ile tüm pisliklerinizi ortaya çıkaracak. Biz biliyoruz da sizin ALLAH ile İş ile gıda kömür yardımı ile kandırdığınız cahil çaresiz halk da anlayacak.

Ülke hali perişan üretim yok borç çok halk işsiz.

ABD diğer zalim ülkeler ile savaş eşiğine geldik.

Hiç utanma pişmanlık ve İstifa etme gibi düşünceler aklınızdan hiç geçmiyor mu ?

Aklınız kalbiniz kulaklarınız gözleriniz mühürlendi mi ?

Acilen M.Kemal ATATÜRK gibi MİLLİ ve YERLİ bir HÜKÜMET kurulmalı.

Yanıtla . 3Beğen 20 Kasım 19:09
05

Münadi - Yerin dibini görsünler.!

Yanıtla . 4Beğen 20 Kasım 18:14
04

Yoner - Hayırlısı olsun inşaallah

Yanıtla . 2Beğen 20 Kasım 16:44
03

Ahmet - Sayın Cumhurbaşkanım. Belediye başkanları değişince aslında oy biraz arttı. Ancak yeni belediye başkanları, eski belediye başkanlarının bürokratlarını temizleyemedikleri için, milletin tepkisinden dolayı oy düştü. İlk günlerdeki belediye başkanlarının istifasında oy oranı yüksek iken daha sonra onların adamları ile çalışmalara ısrar edilmesi oy biraz düşürdü.

Yanıtla . 1Beğen 20 Kasım 14:56
02

Murat - KORKUNUN ECELE BİR FAYDASI YOK

Yanıtla . 21Beğen 20 Kasım 10:41
01

Ado - hiçte seçmen karasız deyil seçmen artık sağ partilerin birleşmesini istiyor seksenli yıllara dönmek istemiyor bu olmayacakta türkiyenin ufku açık gönlü rahattır fakat türkiyenin önüne takaos koyanlar bellidir dışardan deyil bizi içerden kendimiz vuruyoruz buda menfaate dayalı partiler vardır bu partiler dışardan para almakatadırlar ama eninde sonuda birleşecekler

Yanıtla . 3Beğen 20 Kasım 09:59

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?