Norveç Savunma Bakanı Jensen Türkiye'den özür diledi

Norveç Savunma Bakanı Jensen: "Norveç'in Stavanger kentindeki Müşterek Harp Merkezi'nde gerçekleştirilen NATO tatbikatı sırasında kullanılan kapalı devre mesaj sisteminde bir mesaj yayımlanmıştır. Bu mesaj sadece tatbikat döneminde istihdam edilen bir Norveç vatandaşı tarafından yazılmıştır" "Mesajın içeriğinden dolayı özür diliyorum. Türkiye önemli bir NATO müttefiğidir ve yakın iş birliğimize değer veriyoruz"

Büyütmek için resme tıklayın

Norveç Savunma Bakanı Frank Bakke-Jensen, NATO'nun Norveç'te gerçekleştirdiği Trident Javelin tatbikatı sırasında meydana gelen skandaldan ötürü Türkiye 'den özür diledi.

Norveç Savunma Bakanlığının internet sitesinde konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Jensen, "Norveç'in Stavanger kentindeki Müşterek Harp Merkezi'nde gerçekleştirilen NATO tatbikatı sırasında kullanılan kapalı devre mesaj sisteminde bir mesaj yayımlanmıştır. Bu mesaj sadece tatbikat dönemi için istihdam edilen bir Norveç vatandaşı tarafından yazılmıştır. " ifadelerini kullandı.

Norveç vatandaşı tarafından yazılan mesajın kesinlikle Norveç'in görüş ve politikalarını yansıtmadığını vurgulayan Jensen, "Mesajın içeriğinden dolayı özür diliyorum. Türkiye önemli bir NATO müttefiğidir ve yakın iş birliğimize değer veriyoruz." açıklamasında bulundu.

Jensen, mesajı yayımlayan Norveç vatandaşının Müşterek Harp Merkezi'nde gerçekleştirilen NATO tatbikatından hemen uzaklaştırıldığını, olay hakkında detaylı bir soruşturma yürütülerek gereken adımların atılacağını bildirdi.

Skandalı Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu

NATO Müşterek Harp Merkezi’ndeki skandalı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda gündeme getirmişti.

Erdoğan, "Bu haber gelince Genelkurmay Başkanımız ve AB'den Sorumlu Bakanımız, onlar da Kanada yolundaydı, bizi aradılar. 'Böyle böyle bir durum var. Bu tatbikat da NATO tatbikatı. 40 tane askerimiz var, biz şimdi bu askerimizi çekme kararı verdik, çekiyoruz.' dediler. Dedik ki 'Tabii, hiç durmayın hemen. Velev ki o hedefler kaldırılsa dahi 40 askerimizi süratle oradan çekin.' Böyle bir ittifak, böyle bir müttefiklik olamaz." ifadelerini kullanmıştı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Türkiye'den özür diledi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, tatbikatta yaşananlardan haberdar olduğunu belirterek, "Meydana gelen hatadan dolayı özür diliyorum." açıklamasında bulunmuştu.

Olayın NATO’nun görüşlerini yansıtmadığını ve tek bir kişinin eylemlerinden kaynaklandığını ifade eden Stoltenberg "Bu kişi, NATO çalışanı değildir. Norveç tarafından görevlendirilen sözleşmeli sivil bir memurdur. Bundan sonra bu kişi hakkında olası cezalandırma kararı Norveç yetkilileri tarafından verilecektir." değerlendirmesinde bulunmuştu.

NATO tatbikatında Atatürk'ü düşman liderler arasında göstererek skandala yol açan teknisyen, resmin kime ait olduğunu bilmediğini öne sürerken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı düşmanla iş birliği içinde gösteren personelin görevden alındığı bildirilmişti.

17 Kasım 2017 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

Selim - Yorum yazmadan olayın gerçeğine bakalım; Erdoğanı düşman gösteren yok, Bir Norwec vatandaşı Fake hesap dan hakaret ediyor(muhtemelen Fetöcü). Atatürk konusuna gelince Muhtemelen ya Rus ajanı yada perinçekci Türk subayı. Bakın Türkiye NATO dan çıksın diye Vatan Partisi konferans veriyor. Dugin Türkiye NATO dan çıksın konuşması, Daha geçen sene RUS gemisi Askerlerin füze ellerinde istanbul boğazından provakatör geçişini unuttuk mu ki Ruscu olduk? Rusya tarihde Türk soykırımı ile tanınır ve çok kincidir. tek derdi boğazlar Türkiye üzerinden akdenize açılmak. Zaten Rus uçağı düşürmesi Ülkemizi rus kuçağına iten de Perinçekcilerdir.(avrasyacılar) Tamam NATO dan çıkalım, eee? uçak kaldırmazsın Rus hazırda fırsat göslüyor istediği de zaten o Nato dan atılmamız, İyi ŞU an Bana Türkiyeye yardım eli uzatacak islam ülkesi gösterin?!!. Arkadaşlar makul düşünelim ABD NATO RUS da hain ama ŞU fitne ateşin heryeri sardığı günde oyuna gelmemeli ülkem, Yerli silah olur Yerli uçak olur füzen tankın olur, D( leri güclendirir ortak ordumuzu kurardık ama olmadı (ne yazıkki 16 senemiz heba edildi) Şu an Büyük resem bakılmalı ve idareciler eyylerle ülke değil sağlam dik duruş sergileyen dış politika uygulamalıdır ve NATO dan asla şu an çıkılmamalıdır. Anlayan anladı inşallah. gene diyorum: Biz ne ABD ci ne NATO cu hele hele Asla RUscu olmamalıyız(Rusya demek yağmurdan kaçarken doluya tutulmaktır.

Yanıtla . 0Beğen 18 Kasım 09:38
04

Exper - @Selim 02 nolu yoruma cevabı: peki bu işden iç siyasette bir Rant devşirilecek mi? Evet. Kim devşirecek.....?, Bu iş kime yarayacak ? 27 Nisan e- muhtırası gibi bir şeyden kim nemalandı. ? one minüte ten kim rant devşirdi.? bu olayın her tarafına iyi bakın, senaristide, piyonuna da, Türk asıllı ucuz bir piyon. azmettirenide çok kolay görebileceksiniz. diğer tezgahlardan çok daha basit, çok daha sıradan ancak sağlayacağı rant ise hiç de azımsanmayacak kadar. sizin burnunuza da şow kokuları gelmiyormu.

Yanıtla . 0Beğen 18 Kasım 10:24
03

Selim - @Selim 02 nolu yoruma cevabı: D( olan D8 olacaktı klavye hatası, affınıza sığınırım, Unutmadan Rusya Boğazdan geçerken provakatörlüğünden sonra sarayburnuna NATO gemiler gövde gösterisi yapmıştı. hatırlamakta fayda var.

Yanıtla . 0Beğen 18 Kasım 09:46
01

Exper - Özür dileyebilmek bir erdemdir. Özür suçu , hatayı kayıtsız şartsız, eğip bükmeden kabul etmektir. Özür af dilemek, Telafi, etmek için amade olmaktır. Peki bizde, millet olarak, fert olarak zerre kadar varmıdır.????? ne yazıkki bir gram bile yoktur.

Yanıtla . 0Beğen 18 Kasım 09:15

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?