Gizle

Müslüman Liderler Toplantısı başladı

Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi, Müslüman liderlerin katılımıyla bugün İstanbul’da toplanıyor. 26’ncısı düzenlenecek Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi, 80 ülkeden 250 Müslüman liderin katılımıyla İstanbul’da ‘Küresel Krizler İslam Dünyası ve Batı’ ana gündem maddesiyle bugün başlıyor…

Büyütmek için resme tıklayın

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin (ESAM) her yıl düzenlemiş olduğu Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi (MTB) bugün İstanbul’da başlıyor. ‘Küresel Krizler İslam ve Batı’ ana gündem maddesiyle toplanacak olan Müslüman liderler, iki gün boyunca düzenlenecek olan toplantılarda ümmetin sorunlarını istişare edecek, çözüm önerilerini gündeme taşıyacak.

KUR’AN-I KERİM TİLAVETİYLE BAŞLAYACAK

MTB toplantısı bugün sabah saatlerindeki açılış töreniyle başlayacak. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayacak olan toplantının devamında protokol konuşmaları gerçekleştirilecek. ESAM Genel Başkanı Recai Kutan’ın konuklara hoş geldiniz hitabıyla başlayacak olan toplantının devamında ise Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu bir konuşma gerçekleştirecek. Malezya, Mısır , Fas, Tunus, Filistin, Suriye ’den gelen misafirlerin konuşmaları ile sürecek olan toplantının devamında ise Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Cansuyu Derneği Genel Başkanı Mustafa Köylü’nün de birer konuşma yapması bekleniyor. İlk günkü programın son konuşmacısı ise Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk olacak.

OTURUMLARDA SORUNLAR MASAYA YATIRILACAK

MTB’nin ilk günkü programının öğleden sonraki bölümünde ise iki adet oturum düzenlenecek. “Küresel Krizler ve Sistem Sorunu” başlıklı ilk oturumun başkanlığını Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Arif Ersoy yapacak. İkinci oturumun konu başlığı ise “Küresel İktisadi Sistem ve İslam Dünyasının Ekonomik Potansiyeli”. Şehir Üniversitesi İİBF Dekanı Prof. Dr. Ahmet Faruk Aysan’ın başkanlığını yapacağı oturumda son dönemde gündemde olan ülkeler arası milli para ile ticaret konusu masaya yatırılacak. MTB’nin ikinci gününde de iki adet önemli oturum gerçekleştirilecek. Programın sabah bölümünde “Sorunlar ve Fırsatlar Denkleminde İslam Dünyası” başlıklı toplantının başkanlığını Prof. Dr. Sabri Tekir yapacak. Öğleden sonraki oturumda ise “Batı ve Müslüman Algısı, İslam Dünyasının Felaketi; Etnik ve Mezhep Çatışmaları” konuları ele alınarak sonuç bildirgesiyle program sona erecek.

80 ÜLKEDEN 250 LİDER KATILACAK

MTB Kongresi dünyanın dört bir yanından hareket önderleri, siyasi temsilciler, ilim ve fikir adamları ile sivil toplum kuruluşları yöneticilerinin iştiraki ile gerçekleştirilecek. Kongreye başta İhvan-ı Müslimin olmak üzere Cemaat -i İslam ve daha pek çok büyük hareketin lideri de katılacak. ESAM’ın davet listesine göre programa toplamda, 80 ülkeden 250 lider iştirak edecek. MTB’nin programına HAMAS’ın eski Siyasi Büro Şefi HalidMeşal, Tunus Ennahda Hareketi Lideri Raşid El Gannuşi, İslam dünyasının kanayan yaralarından olan Bangsomoro’nun efsanevi liderlerinden Hacı İbrahim, İhvan Hareketi’nin üst düzey yöneticileri Mahmut Hüseyin ve İbrahim Münir ile birlikte Orta Asya ’dan, Güney Amerika’dan, Afrika’dan da önemli isimlerin katılması bekleniyor.

Kaynak: Millî Gazete

14 Kasım 2017 - Gündem

Muhabir Ankara Bürosu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

Yusuf Kenan - Ankaralı, Müslüman ülke denilenlerin tamamına yakınında senin "Ankara'da ki" gibi idarecilerin olmasından kaynaklanıyor zulümler. o toplanan 80 ülkeden 250 temsilci de şuura vesile olma ve zulmün yeryüzünden kaldırılması çalışması yapıyorlar. onlara ve onlar gibi canla başla çalışan tüm mücahitlere Allah muaffakiyet versin inşaallah

Yanıtla . 6Beğen 14 Kasım 09:13
02

Celal - Ya bu Müslüman ülke yöneticileri kadar alçak, iki yüzlü, hain ve kukla başka yöneticiler var mı acaba? Müslümanların başına bir felaket geldiği zaman sadece Türkiye, Katar duyarlılık gösteriyor. Peki dünyada sadece iki Müslüman ülke yöneticisi mi var? Nerede şu Allah'ın nimeti petrolü emperyalist, sömürü kafir ülkelere peşkeş çeken tasmalı köpekler? Rabbim Kuranı Kerimde bu hususta çok büyük tehditler söylüyor bu iki yüzlü belam kılıklı yönetici alçaklara. Müslümanlara ve İslam'a ihanet etmelerinin bedelini ödeyeceklerdir. Ah hocam ah, rahmetli hocam sen 50-100 sen sonraki olayları tahmin etmiştin. Bu gaybı bilmek değil, Müslümanın feraseti idi. Senin hükümetini yaşatmadı kafirler ve siyonistler. İnşallah Reis hocamızın yolundan gider.Ama Atatürke fazla bağlandı gibi.

Yanıtla . 1Beğen 14 Kasım 01:06
01

Ankaralı - ALLAH,ALLAH! Bunda bir yanlışlık olmasın. Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi, 80 ülkeden 250 Müslüman liderin katılımıyla İstanbul’da ‘Küresel Krizler İslam Dünyası ve Batı’ ana gündem maddesiyle bugün başlıyor. Yahu 80 Müslüman ülke varsa, hani cürümleri nerede, kemiyetleri eyyi ama keyfiyetleri ne alemde? Bu kadar Müslüman ülke var da, neden Myanmar Arakan'da, Doğu Türkistan'da, Suriye'de, Bosna Hersek'te, Azerbaycan Dağlık Karabağ'da, Irak'ta, Keşmir'de ve dünyanın her tarafından Müslümanlar, neden acı, çile,katliam ve açlık içeresinde ölüyorlar? Hadi canım get oradan gedin.

Yanıtla . 4Beğen 14 Kasım 00:17

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?