Gizle

Mezbahalarımızın yarıdan fazlası kötü durumda

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ) Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Nazlı, Müslümanların refahını, rahatını bozacak ürünleri tüketmek istememesinin gayet doğal hakları olduğunu belirterek helal gıda sertifikalarının yeterli olmadığını söyledi.

Büyütmek için resme tıklayın

Helal gıdanın İslam koşullarına göre üretilen gıda olduğunu dile getiren Prof. Dr. Nazlı, “ Müslüman insanlar yediklerinden  rahatsız olmayacak. Yani refahını, rahatını bozacak ürünler tüketmeyecek. İnsanın bu hakkı doğaldır. İnsanın yeme içme fonksiyonu eğer bu kadar acilse, elzemse bunu rahat koşullarda yapmak istiyor. Mecbur olduğu koşullarda değil. Siz bunlara mecbur olduğu koşullar sunamazsınız. Onu seçimine sunmanız lazım.  Dünyada yaklaşık 1, 8 milyar Müslüman yaşıyor, o yüzden helal gıda piyasası önem kazandı” dedi.

 

HELAL GIDA SERTİFİKALARI YETERLİ DEĞİL

Helal gıda sertifikalarının hepsine güvenilir ve yeterli demenin yanlış olduğunu aktaran Prof. Dr. Nazlı şöyle devam etti: “Ancak bu belgelerin güvenilir olması zorunlu. Bence bu belgeler yeterli de değil. Yani birçok şey var helal gıdanın kendi içerisinde. Onun bir kaçını tamamlayıp da diğer bir kaçını tamamlayamıyorsak, bu yeterli olmaz. Mesela domuz eti onu direkt tüketmek konusunu zaten herkes biliyor. Ama domuz etinden yapılmış bir ürün hatta etinden ve kanından elde edilen bir kimyasal protein olabilir, kan olabilir bu eğer bir gıdanın içerisinde girmişse, acaba bunun denetlemesi nasıl oluyor?  İznini nasıl yapıyorlar? Ve dolayısıyla bunun belgesini nasıl veriyorlar?” Mezbahaların yarısından fazlasının hijyen olarak kötü durumda olduğunu dile getiren Prof. Dr. Nazlı, “Mezbahalarımıza dönüp bakmak gerekir. Bu konuların hiç biri izlenmiyor, takip edilmiyor. Bir işi doğru dürüst yapmamız lazım. Buna belge veren insanlarda bu işi takip etmeleri lazım. Ve bu işe de devletin sahip çıkması lazım” diye konuştu.

14 Kasım 2017 - Helal Hayat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?