Gizle

Devlet helal gıdayı koruma altına alsın

Birlik Vakfı İstanbul Şubesi tarafından “Helal Gıda” konferansı gerçekleşti. Cağaloğlu şube binasında gerçekleşen programda konuşan Yıldız Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muhammed Zeki Durak, “Birçok ürün ve koruyucu maddeler domuz ve diğer helal olmayan hayvanlardan üretiliyor. Yani bilmeden bu ürünleri soframıza koyuyoruz” dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Birlik Vakfı İstanbul Şubesi tarafından “Helal Gıda ” konferansı gerçekleşti. Cağaloğlu şube binasında gerçekleştirilen seminere birçok öğrenci ve vakıf üyeleri katılım sağladı. “Helal gıda” programın da konuşan Yıldız Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muhammed Zeki Durak, İslam usulüne göre kesim yapılması ve birçok şüpheli ürünlerden kaçınılmasına vurgu yaptı.

 

YİYECEKLERİMİZDE BİRÇOK ŞÜPHELİ MADDELERLE KARŞILAŞILIYORUZ

“Helal Gıda” konferansında katılımcılara sunum gerçekleştiren Doç. Dr. Muhammed Zeki Durak, “Biz Müslümanlar için, helal ve haramlar bellidir. Ancak burada en önemli husus şüpheli gıdalardır. Yani günümüzde usullere göre üretim ya da kesimlere çok dikkat edilmiyor. Yiyeceklerimizde birçok şüpheli maddelerle karşılaşılıyoruz. Gerekli araştırmalar yapıldığında bu ürünlerin ucuza mal etmek adına hiçbir hassasiyetimize uyulmuyor. Endüstriyel üretim de firmaların daha çok kâr etmek için, daha ekonomik ürünler üretmek için her türlü şüpheli maddelere başvuruyorlar. Bizim önemle üzerinde durmamız gereken husus şüpheli ürünlerdir. Çünkü birçok ürün ve koruyucu maddeler domuz ve diğer helal olmayan hayvanlardan üretiliyor. Yani bilmeden bu ürünleri soframıza koyuyoruz” dedi.

 

HELAL VE HARAM DAİRELERİ BELLİDİR ŞÜPHELİLERDEN KAÇININ

“Artık gıdalar, dinimizin hassasiyetinden çıkartılarak ticari ranta dönüştürüldü” diyen Durak, “Su konusuna değinmek isterim. İçme sularına bile helal sertifikası veriliyor. Esasen bizim İslam’a uygun şekilde tayyib ve temiz olanlara yönelmemiz gerekir. Yani her şeye helal sertifikası vermek ve ya sertifikası olmayan gıdalara helal değildir bakış açısı da yanlıştır. Bu hususta helal ve haramları bilerek konuşmak gerekiyor. Çünkü helal dairesi geniştir, haram dairesi çok kısıtlıdır gıdalarda. Bizler helal dairesinde gıdalarımızı oldukça geniş tutmamız gerekir. Bilindiği üzere helal sertifikası bulunan gıdalar İslam açısından sıkıntı oluşturmayan gıdalardır. Helal olmayan gıdalarsa dinen caiz kabul edilmeyen ve kesin olarak yasaklı yiyeceklerdir. Bunlara kısa bir örnek vermem gerekirse, domuz, şarap, Allah adına kesilmeyen hayvanların eti, leş olarak kabul edilen ölmüş hayvanların eti. Kesin olarak yenmez ve haram kılınmıştır. Bizler bunlardan üretilen herhangi bir ürününü de yememiz gerekir” şeklinde konuştu.

AVRUPA GÖNDERİLEMEYEN GIDALAR BİZE SATILIYOR

Devletin helal gıdayı koruma altına alması gerektiğini ve Yurt dışına gönderilmek üzere hazırlanan gıdalardan bazıları sağlıksız kabul edilerek alınmayınca o ürünleri bizim iç piyasamıza satıyorlar diyen Durak, “Bazen hazırlanmış ve Avrupa satılmak üzere gönderilecek birçok ürünü bizim pazarlarımızda görmemiz mümkün. İşte burada çok büyük bir sorun var. Gördüğümüz o birçok gıda ya ilaç kalıntısı sonucu ya da yenmeye uygun olmayan şartları taşıdığı için kabul görmemiştir. Bu kabul görmeyen ürünleri firmalar zarar etmemek adına İç piyasaya yani bizim sofralarımıza gönderiyor. Bu yapılan bize büyük bir hile ve oyundur bunların karşı devletimizin önlem alması gerekir” ifadelerini kullandı.

JELÂTİN VE AROMALARDAN UZAK DURUN

Ürünlerde kullanılan boyalardan uzak durun diyen Durak, “Gıdalarda kullanılan çoğu jelâtin, bazı aroma ve katkı maddeleri dinimizce caiz olmayan hayvanlardan karşılanıyor. Öte yandan sağlık açısından da zararlı bir madde haline dönüştürülüyor. Bu tür gıdaların ülkemizde kullanılması ve girişi yasaklanması gerekir. İçtiğimiz kola, yediğimiz gofretler, bisküvi ve aromalı birçok ürün İslam usulüne göre şüpheli madde ve böceklerden yararlanıyorlar. Bizim kesinlikle bu ürünleri ne kendimize ne de evimize sokmamamız gerekir” şeklinde ifade etti.

 

14 Kasım 2017 - Helal Hayat

Muhabir Ali Çağlar Tınbek


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?