Gizle

Gizemli ihale iptal edilecek mi?

Çiftçiden kaçırılan 110 milyon liralık ihale, bütün gizemini korurken iptal edilecek mi soruları gündeme geldi. İki yıl önce benzer bir ihale, duyuru ve ilana çıkılmadan yapıldığı gerekçesiyle dönemin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından iptal ettirilmişti.

Büyütmek için resme tıklayın

Çiftçiden kaçırılan 110 milyon liralık ihale iptal edilecek mi? Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’nin iştiraki olan Tarım Kredi Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş tarafından ilan ve duyuruya çıkılmadan yapılan ve Merkez Birliği Yönetim Kurulu’ndan bile saklanan gizemli ihale, sektörde büyük yankı buldu.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin böylesine önemli bir yatırım için yapılan ihaleyi sır gibi saklamasının nedeni bilinmezken, ihalenin iptali gündeme geldi.

İki yıl önce Merkez Birliği’nin inşaat ihalesi de Lisanslı Depoculuk ihalesinde olduğu gibi gizemli bir şekilde yapılmak istenmişti. Ancak dönemin Bakanı Faruk Çelik müdahale ederek, ilan ve duyuruya çıkılmadan yapılmak istenen ihaleyi iptal ettirmişti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba , Bakanlıkta kesinlikle şaibe ve yolsuzluklara müsaade etmeyeceğini belirterek, bütün bürokratları uyarmıştı. Ülke tarımı ve çiftçisini yakından ilgilendiren lisanslı depoculuk gibi önemli bir yatırımın ihalesinin gizlilikle yürütülmesi akılları farklı soru işaretlerini getirirken, Bakan Fakıbaba’nın gizemli ihaleye karşı nasıl bir tavır göstereceği merak ediliyor.

20 BİN LİRALIK ÖDÜLE 650 BİN LİRA TANITIM YAPILMIŞTI

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’nin satın aldığı bir sigorta şirketine isim bulmak için tam 650 bin liralık reklam tanıtım yapmıştı. İsim yarışması için 650 bin liralık tanıtım yapılırken, 110 milyon liralık büyük bir ihaleyi ve lisanslı depoculuk gibi önemli bir yatırımın çalışmalarının Merkez Birliği Yönetim Kurulu’ndan bile gizli bir şekilde yürütülmesi dikkat çekti.

İHALE NE ZAMAN YAPILDI?

Diğer yandan 110 milyon liralık ihalenin ne zaman yapıldığı bilinmiyor. Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Külcü, ihalenin Haziran ayında yapıldığını belirtmişti. Ancak açıklamaya rağmen Tarım Kredi Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş şirketinden bu konuda sağlıklı bir açıklama yapılmaması da kafaları karıştırdı.

KAMUOYU BU SORULARIN CEVABINI BEKLİYOR

* Lisanslı depoculuk ihalesinin Tarım Kredi Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş’nin alım satım yönetmeliğine göre yapıldığı söyleniyor. İhale ile ilgili alım satım yönetmeliği gerçekten hazırlandı mı? 

* 110 milyon liralık ihale ne zaman yapıldı? İhaleyi kimler, nasıl ve hangi kriterlere göre davet edildi?

* İhale komisyonu nasıl teşekkül ettirildi, kimlerden oluştu ve ihale komisyonu, ihaleyi hangi kriterlere göre belirledi?

* İhaleyle ilgili teknik şartname nasıl hazırlandı? Hangi bölgelerde kaç tane lisanslı depoculuk yapılacak?

* İhale ile ilgili duyuru ve ilan neden yapılmadı?

 Çiftçiden kaçırılan 110 milyon liralık ihale! haberi için tıklayın...

14 Kasım 2017 - Ekonomi

Muhabir Sadettin İnan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?