Gizle

Bozdağ'dan İhsan Şenocak tepkisi: 'Ayet okudu diye Diyanet açığı aldı' diyenler yalanın âlâsını söylüyorlar

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanlığına yönelik eleştirilere sert tepki gösterdi. Bozdağ, "Son günlerde bir soruşturma gündeminde, medyada, şurada burada, bir sürü Diyanete iftiralar var. Deniyor ki, ‘Ayet okudu, hadis okudu diye birisini Diyanet açığa aldı.’ Bunu diyenler yalanın alasını söylüyorlar" dedi.

Haber albümü için resme tıklayın

İstanbul’da 2. Kıraat Sempozyumunda konuşan Bekir Bozdağ, İhsan Şenocak’ın açığa alınmasından sonra Diyanet yöneltilen eleştirilere cevap verdi. Bozdağ,Diyanet İşleri Başkanlığını, hadis düşmanlığı yapanlara veya hadis üzerinden farklı algılar oluşturmak isteyenlere, sünnete karşı olanlara destek veriyor gibi göstermek büyük bir iftiradır ve yalandır. İnsanlara da yalan söylemektir, Allah’a da yalan söylemektir. Burada şunun da altını çizmekte fayda görüyoruz, son günlerde bir soruşturma gündeminde, medyada, şurada burada, bir sürü Diyanete iftiralar var. Deniyor ki, ‘Ayet okudu, hadis okudu diye birisini Diyanet açığa aldı.’ Bunu diyenler yalanın alasını söylüyorlar" dedi.


FOTO: Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ (sağda) ile Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş (solda), 1539 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından inşa edilen, daha sonra 1976 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Haseki Eğitim Merkezi olarak hizmete devam eden, gerçekleştirilen düzenleme ve restorasyonun ardından açılışı yapılan Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi'nin açılış törenine katıldı.

Bozdağ şunları söyledi:

“Son günlerde Diyanet İşleri Başkanlığımız üzerinde kopartılan fırtınayı da iyi değerlendirmekte fayda vardır. Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye’nin ve Türk milletinin Anayasal kuruluşlarından bir tanesidir. Diyaneti de yıpratmak isteyen çok çevreler var. Herkes farklı gerekçeye sahip, ‘Diyanet şunu yapıyor, niye yapıyor? Şunu yapmıyor, niye yapmıyor?’ Herkes buradan bir şey okuyor. Bakın ben buradan çok net söylüyorum, eğer Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanlığı olmasın, memleket cami cami bölünür, emin olun. Ben öyle inanıyorum. Ha bunu ben söyledim diye bana çok kızacak olan var ben biliyorum ama Diyanet bir çatı kuruluş esasında, bütün farklılıkların üzerinde hiçbir grubun, hiçbir ekibin emrinde olmayan sadece Kur’an ve sünnet eksenli İslam’a ve Müslümanlara hizmet eden bir teşkilat. Hiç kimseye yakın değil, hiç kimseye uzak değil. Herkesin yanında herkesle beraber. Diyanet İşleri Başkanlığımızın varlığı, milli birliğimizin, beraberliğimizin gerçekten en önemli çimentolarından biridir. Diyaneti yıpratmak, Diyanet İşleri Başkanlığını buradan çekip almak emin olun Türkiye’ye çok büyük zarar verir.

Diyaneti kuranların niyeti ne olursa olsun, Diyanetin bugün geldiği noktada Türkiye ve İslam Alemi için hatta çok büyük örneklik olduğuna ben yürekten inanıyorum. Afganistan’a gittik biz, Cuma namazına gideceğiz, Büyükelçimize dedik ki, ‘Cuma namazının vakti ne zaman?’ Büyük elçi dedi ki, ‘Ben sizi götürürüm’ ‘Vakit geçiyor’ dedik, ‘Yok, burada Cuma namazı her camide ayrı kılınır, bizim gideceğimiz caminin Cuma namazı şu saatte kılınıyor.’ Yani diyelim, İstanbul’da Cuma namazı 13.00’te oluyorsa, biz saat 15.00’te gittik Cuma namazı kıldık o camide. Neden? Ayrı bir grubun camisi onlar öyle kılıyor. Vahdet nerede? Efendim olabilir ama onlar kendileri öyle yapıyorlar.

Onun için de ben her yerde Diyanet İşleri Başkanlığının bu birleştirici, bütünleştirici, her türlü siyasi görüş ve düşüncenin üzerinde ve dışında kalarak rolünü yerine getirmesini son derece önemsediğimi buradan bir kez daha ifade etmekte fayda görüyorum.

BÜYÜK BİR İFTİRADIR, YALANDIR

Diyanet İşleri Başkanlığını, hadis düşmanlığı yapanlara veya hadis üzerinden farklı algılar oluşturmak isteyenlere, sünnete karşı olanlara destek veriyor gibi göstermek büyük bir iftiradır ve yalandır. İnsanlara da yalan söylemektir, Allah’a da yalan söylemektir. Bunun da Allah indinde de, insanlar nezninde de elbette bir karşılığı vardır. Diyaneti, ehli sünnetin veya hadisin karşısında göstermek isteyenlerin farklı bir ajandaları olduğuna ben tereddütsüz inanıyorum. Bu son derece önemli olduğunu buradan ifade etmek isterim.

Burada şunun da altını çizmekte fayda görüyoruz, son günlerde bir soruşturma gündeminde, medyada, şurada burada, bir sürü Diyanete iftiralar var. Deniyor ki, ‘Ayet okudu, hadis okudu diye birisini Diyanet açığa aldı.’ Bunu diyenler yalanın alasını söylüyorlar.

AYET OKUDU DİYE SORUŞTURMA AÇILMASI SÖZ KONUSU DEĞİL

‘Diyanet, şöyle böyle…’ efendim neler, neler. Benim dilim varmıyor, okuduğumu siz okudunuz mu bilmiyorum. Ben şimdi okuyunca eğer bu adamlar böyle insanlar yetiştiriyorlarsa yandık biz. Yani böyle bir şey olabilir mi? Dini bilen bir insan, Allah’ın emirlerini bilen bir insan, hakaret küfür, iftira yalan, tehdit, şiddet, bunların içerisine girebilir mi? Giremez. Ama maalesef bakıyorsunuz, çok feci bir şekilde bunların yapıldığını görüyor ve bundan da fevkalade üzüldüğümüzü ben buradan ifade etmek isterim. Hatta çok değer verdiğimiz bazı insanlar bile, ben bakıyorum, insan bir perde arkasında ne varmış, bir şey var sosyal medyada geziyor. Doğru mu? Hiç doğruluğunu teyit etmeden hemen altına yazıp yazıp gönderiyorlar. ‘O zaman fasığın biri size bir haber getirince bunun arkasını araştırın yoksa pişman olursunuz’ diyen ayeti bunlar hiç okumadı mı? Bakıyorsunuz, televizyonlarda ahkam kesenlerde bir sürü var içinde. Millete anlatıyorlar ama biraz da kendilerine anlatmaları lazım, belli ki kendilerine anlatmıyorlar. Böyle bir şey olabilir mi? Onun için de bizim bu noktada İslam’a dair bir şey söylüyorsak, önce nefsimize söylememiz lazım sonra da başkalarına bunu söylemimiz lazım.

Buradan bir kez daha söylüyorum, kesinlikle hiç kimseye Türkiye’de , ‘Kur’an’dan bir ayet okudu, Peygamber Efendimizden bir hadis nakledildi’ diye soruşturma açılması söz konusu değil, böyle bir soruşturmayı kimse açamaz biz iktidarda olduğumuz sürece.”

"İhsan Şenocak açığa alındı" haberi için tıklayın

"İhsan Şenocak bu konuşmasından dolayı mı açığa alındı?" haberi için tıklayın

"İhsan Şenocak ile ilgili Diyanet'ten açıklama" haberi için tıklayın

"Hakan Albayrak'tan İhsan Şenocak yazısı: Aşırı ve haksız bir tepki!" haberi için tıklayın

Şevki Yılmaz'dan İhsan Şenocak açıklaması: Büyük reis, Diyanet İşleri Başkanına kızmaz mı?

İsmailağa'dan İhsan Şenocak açıklaması

03 Kasım 2017 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

26

Garip - @Raziye Ünal - "Ortalığı karıştırmak insanlara iftira atmak çok çirkin iştir. Bizim insanımız kimi mazlum gösterirlerse onun yanında olur. Sn. şenocak mazlum gösterildiği için millet onun yanında." şeklinde bir yorum yazmış bu nasıl bir anlayıştır. Kim kime iftira atar kim mazlum kim zalim bunu bile ayıramayacak bir zihniyet. İnsaf.....

Yanıtla . 0Beğen 07 Aralık 17:00
25

Raziye Ünal - Selamünaleyküm, ortalığı karıştırmak insanlara iftira atmak çok çirkin iştir. Bizim insanımız kimi mazlum gösterirlerse onun yanında olur. Sn. şenocak mazlum gösterildiği için millet onun yanında Bu durumda sormamız gerekir,.peki sorun nedir, neden açığa alındı, milletin bunu bilmesi en tabi hakkı isteriz ki kimse zulme uğramasın, kimseye zarar gelmesin.

Yanıtla . 7Beğen 05 Kasım 22:17
24

Münadi - Eyyyyyyyy. At gözlüğü takan akape liler Memleketimizi kimler yönetiyor biliyormusunuz?. Siz mübarek! kafanızı yormayın. Piminiçek ve Devlet! DEMEDİ DEME İBRAHİM.!

Yanıtla . 3Beğen 04 Kasım 23:22
23

Dikkat! - herkes sussun! biiir, ikiii, üüüüüç... BOP!

Yanıtla . 1Beğen 04 Kasım 19:42
21

Uğur - ses etmicek kimse bu düzene. başında örtü altında dar kot pantolon. yüzde 99 müslüman olan ülkeyiz ne de olsa. elhamdüllillah.

Yanıtla . 1Beğen 04 Kasım 12:18
20

Yigido - Niye açıga alındı söylesene vır vır edip duruyon ,bir müslüman alimin şerefiyle oynamak için mi açıga aldınız,yoksa üç beş kokananın şikayetiylemi?Bizde sizi açıga almasını biliriz

Yanıtla . 11Beğen 04 Kasım 06:22
19

Portal - Sen "Boş konuşma bakanı" mısın? "Ayet, hadis okudu diye açığa alınmadı". Eee, peki ne için alındı? Cevap yok. Halen bilinmiyor. Yine bir akp klasiği izledik arkadaşlar. Yani saçmalardan seçmeler...

Yanıtla . 11Beğen 03 Kasım 22:35
18

Bysimit - Madem çok biliyosun Bekir bozdağ okadar konuşmuşsun.. Bari niye açığa alındığında söyleseydin.. FİTNEYE açık açık meydan veren sizsiniz açık açık adam gibi çıkın açıklayın kimden korkuyorsunuz #diyanettenhiyanet

Yanıtla . 6Beğen 03 Kasım 22:15
17

Miktat - “Fettullah çok muhterem bir hoca efendidir” ahh boZdağ ah ! Sen nasıl bakan olmuşsun adina kurban olduğum.... neden aldığınızı bari söyleseydinizde millet daha fazla suizan da bulunup günaha girmeseydi

Yanıtla . 3Beğen 03 Kasım 20:19
16

Ankaralı Ahmet - Fatih kardeşim açıklamış net olarak. Diyanet laikliği korumak için kurulmuştur.Daha ilerisini yazmıyorum, soruşturma geçirmek istemiyorum. Diyanet kimin zamanında kurulduysa, o zaman sağlıklı araştırın bakalım, ne için kurulduğu belli olur.

Yanıtla . 8Beğen 03 Kasım 17:20
15

Ankaralı Ahmet - Ya zaten görevden alınan da Kurani bir İslam anlayışı yok. Biraz diyanetten farklı İslamı yorumluyor o kadarrrr.

Yanıtla . 2Beğen 03 Kasım 17:17
14

Gariban - Sünnet müdafaası karşısında dimdik duran, ağzı lağım çukuru gibi olanlara pabuç bırakmayan hocalara kıyımı bırakın artık yeter. Bırakın da zülfü yârimize dokunan hocalarda yaşasın.Yoksa doğruyu söyleyecek hoca kalmayacak. Yalaka ,şerefsiz, haysiyetsiz, münafık tiplerin fetvalarıyla bu millet ifsaad edilecek.

Yanıtla . 6Beğen 03 Kasım 16:42
13

Serdar Atay - Tamam mümkün değil ama neden açığa alındı

Yanıtla . 2Beğen 03 Kasım 16:36
12

Ali Yüksel - vah vaaaahhh" bu adamlar sütten çıkmış akkaşık kim iftira atıyor bu adamlara.

çok yazık yaaa" yaa sayın bakanım faiz ve zinanın ne kadar büyük bir günah olduğunu cami cemaati unutmuş yeni başkana bir emir versenizde 10 yılı aşkın bir süredir adı geçmeyen büyük günahları bir hutbe yapsalar olurmu sayın bakanım hani siz çok dinidarsınızya. dini dar gençlik yetiştirdinizya. bu konuyada bir el atarsınız artık demi.

Yanıtla . 7Beğen 03 Kasım 16:30
11

Hilmi Hacitahiroğlu - Niye soruşturma açıldı onu söyleyeydin sayin bakan. Soyleyeydin de hetkes bileydi. Bir suru söz. Kellim kellim la yenfe

Yanıtla . 9Beğen 03 Kasım 16:30
10

Mamo - Sen iki sayfa açıklama yap, tamamen savunma poziyonunda kal ama niçin görevden alındığına dair bir kelime etme, en son kullandığı cümleye dikkat biz iktidarda olduğumuz sürece, yani orada bile çaktırmadan milleti tehdit ediyor.

Yanıtla . 15Beğen 03 Kasım 15:58
09

M.h - Seversiniz sevmezsiniz sayin bekir bozdag bu milletin en iyi yüzlerce kelime sarfedip reisi cumhur radarina yakalanmayan tek siyasetcidir. Suleyman Demirel yaşasaydı açtığı çığır nerelere gelmis görürdü.

Yanıtla . 5Beğen 03 Kasım 15:56
08

Murat - bakanın "Müslümanlara hizmet eden bir teşkilat. Hiç kimseye yakın değil, hiç kimseye uzak değil. Herkesin yanında herkesle beraber." sözünü aynen aldım ve kendine ve dolayısı ile mevcut hükümete ve onu yöneten kişiye bağlı olan bir diyanet yokmu bu bir,ayrıca diyanet işleri başkanı sayın görmezin göreve bırakması tartışılsın diyen ler onu görevini bıraktırmadımı yine aynı diyanetten sorumlu olanlar yönetenler görmezin arkasından olanca güçleri ile eleştirmedilermi ki hala eleştirine devam ediyor.eee o zaman "kimseye yakın değil hiç kimseye uzak değil"sözü havada kalmıyormu.Beyler insan düşünen ,akleden sorgulayan bir varlıktır.dün koyun gibi ahmakça bir sevgi ile birine bağlı olanların bugünkü acıklı hali ortada iken niye şimdi onları hapishanelere dolduranlar insanlardan aynı ahmakça bağlılığı ve sorgusuz sevgi ile teslimiyeti bekliyorlar.ya sizlerde de bir gün ihanet edrseniz bu milletin hali nice olur.

Yanıtla . 3Beğen 03 Kasım 15:53
07

Afferin - Vay be demek iftira ha

Yanıtla . 2Beğen 03 Kasım 15:50
06

K - Laf kalabalığı hiç bir şey söylediği yok. Ehli sünnet hocalara sahip çıkacağız.

Yanıtla . 8Beğen 03 Kasım 15:45
05

Serseri - Dogruyu soyleyen kim bir hoca efendi. Aciga alan kim diyanet. Diyanet kime bağli bu bozdag yada baska bir bakana. Demek ki bunların parmagi var bu iste. Niye biliyonuz mu. Toplum gerilmesin ataturkcu zihniyet bize dusman olmasin yeter ki 2019 baskanligi kazanalim. Sonra bir ozur diler kapatiriz konuyu. Sizin hesabiniz var ya Alkah in da bir hesabi var hadi kim galip gelecek gorecegiz

Yanıtla . 6Beğen 03 Kasım 15:37
04

Ömer - Bu kadar açıklamada niye soruşturma açılmış neyi yanlış söylüyor hiç bir bilgi yok.

Yanıtla . 9Beğen 03 Kasım 15:23
03

Yanliz Kurt - NE YALANCI İNSAN BUNLAR

Yanıtla . 4Beğen 03 Kasım 14:58
02

Fatih - Diyanet laikliği korumak için kurulmuştur, İhsan Şenocak'ın görevden alınması da laikliğin gereğidir. Hani şu birilerinin Mısıra tavsiye ettiği laiklik.

Öte yanda yineliyoruz. AKP eliyle cemaatler bitiriliyor.

Yanıtla . 10Beğen 03 Kasım 14:39
01

Selim - Eleştirenler haddini bilmezler, lakin benim konu gelmiş iken bir sözüm olacak; BU Diyanetin şu ithal ete tek lafı olmadı. Caiz mi değil mi? Cevab verirlerse millet olarak seviniriz.Birde devletin kendi belgelediği 500 ton domuz nereye verildi onuda sorsunlar lütfen. Müslüman ülkesiyiz ama idarecilerden şüpheliyiz

Yanıtla . 7Beğen 03 Kasım 14:37
22

Akp'li Muhammed - @Selim 01 nolu yoruma cevabı: Diyanet diye bir şey yok aslında. Hükümet neye helal derse helal neye haram derse o haram olmuş oluyor. Diyanet ise buna uyma mecburiyeti var. Uymasa o koltukta işi ne? Fetöcümüsünüz?

Yanıtla . 0Beğen 04 Kasım 17:46

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?