Gizle

Hakan Albayrak'tan İhsan Şenocak yazısı: Aşırı ve haksız bir tepki!

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hakkında yürütülen idari soruşturma kapsamında açığa alınan Samsun Aşıkkutlu Eğitim Merkezi Müdürü İhsan Şenocak ile ilgili Hakan Albayrak, "İhsan Şenocak, tesettüre dair ayet ve hadislere istinaden yaptığı bazı uyarılar etrafında koparılan gürültü yüzünden açığa alındı" diye yazdı. milligazete.com.tr olayı ilk günden itibaren takip ederek Şenocak'ın bu konuşmadan dolayı açığa alınıp alınmadığını da sorgulamıştı...

Büyütmek için resme tıklayın

İhsan Şenocak'ın açığa alınmasının yankıları sürüyor. Kamuoyunda yükselen tepkiler nedeniyle Diyanet'ten haftasonu olmasına rağmen dün alel acele bir açıklama yapıldı. Konuyla ilgili bugün Hakan Albayrak Karar gazetesindeki köşesinden "İhsan Şenocak'ın açığa alınmasına dair" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Hakan Albayrak'ın "İhsan Şenocak'ın açığa alınmasına dair" başlıklı yazısından ilgili bölüm:

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın eğitim görevlileri arasında yer alan İhsan Şenocak, tesettüre dair ayet ve hadislere istinaden yaptığı bazı uyarılar etrafında koparılan gürültü yüzünden açığa alındı.

Şenocak, muteber bir hoca. Bununla beraber, Müslümanlar arasındaki bazı ihtilaflar konusundaki sert tavrı yüzünden çok eleştirilen de bir hoca. Onu eleştirenler de mezkûr konularda genellikle aynı eleştirileri hak eden sert tavırlar sergiliyorlar. Bu sertliği, Şenocak’ın böyle bir sebeple açığa alınmasını ‘Oh olsun!’ diye karşılamaya kadar vardıran kardeşlerimiz de var.

İlgili vaazındaki ‘çatık kaşlı hoca’ üslubunu tasvip edip etmemek bir yana, Şenocak’ın bu vaazdan ötürü açığa alınması aşırı ve haksız bir tepkidir. Bunu başka konulardaki tartışmalar yüzünden alkışlamak da bir aşırılığın tezahürüdür.

Sosyal medyada Şenocak’la dayanışma mesajları ağır basıyor. Birçok meselede Şenocak’la ters düşen ama bunu ‘kategorik düşmanlık’ vesilesi yapmayan kimseler de katılıyor dayanışmaya. Mesajların çoğunda sağduyu hakim. Ne güzel. Öte yandan, Şenocak’ın açığa alınmasını Ehl-i Sünnet’le savaşın bir tezahürü gibi görüp/gösterip, Diyanet İşleri Başkanlığı’nı külliyen hıyanetle suçlayan kimseler de yok değil. Gene aşırılık.

Şenocak’ın görevine iade edilmesini diliyorum. Bir dileğim daha var: Her görüş ayrılığının ölüm kalım meselesi yapılmadığı bir tartışma ortamı.

"İhsan Şenocak açığa alındı" haberi için tıklayın

"İhsan Şenocak bu konuşmasından dolayı mı açığa alındı?" haberi için tıklayın

"İhsan Şenocak ile ilgili Diyanet'ten açıklama" haberi için tıklayın

30 Ekim 2017 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

17

İsmail Temur - Bu cemaatlerin tahakkümü ve sömürüsünden bu halkı kurtarmak lazım.Ücretsiz öğrenci okuttuğunu söyleyip öğrencilerden de 7-8 bin TL . Para alanlar var.

Yanıtla . 0Beğen 01 Kasım 18:12
16

Bülent Altun - Esselemualeykum geciken adalet ADALET değildir...!

Yanıtla . 0Beğen 01 Kasım 14:04
15

Tuncay Akyol - ihsan hoca nın sonuna kadar yanındayız.müslümanların sesi oldu.Allah'ın ayetlerini az bir pahaya satmadığı için hakkı söylediği için susturulmaya çalışılmıştır.diyanet bugün tesettür,yarin faizin haram olduğunu söylemeyin derse hocalar buna itaat mı edecek. Haksızlık karşısında susan, dilsiz şeytandır. Allahtan korkun.

Yanıtla . 1Beğen 01 Kasım 12:01
13

Kemal - Kimki bu ülkede hakkı haykırsa hemen başı eziliyor İhsan hocayı takdir ediyorum imanlı adammış diğer hocalar gibi imanını akpye satan cinsten biri değil Allah yardımcın olsun

Yanıtla . 8Beğen 31 Ekim 21:36
12

Abdullah - Öncelikle bir şeyi netleştirmek lazım; Devlet İmam Hatip Liselerinde,İlahiyet Fakültelerinde ,Kuran Kurslarında insanlar dini eğitim öğrensinler diye bütçe ayırıyor ve bu insanların islami ilimleri öğrenip halka anlatmasını, camilerde vaiz vermesini talep ediyor. Bu arkadaşlar Kuran-i Kerim'den öğrendiklerini mevcut düzene uydurarak anlattıklarında bir sorun çıkmıyor.İsim vermek istemiyorum ama bunu yapan çok ilahiyatçı var.Ancak biri çıkıp öğrendiklerini hiç bir kaygı gütmeden olduğu gibi anlattığında kiyametler kopuyor.Asıl İslami savunmasını beklediğimz Kurum bile baskılara dayanamayıp gerçeği söyleyen din adamlarını ihraç yada görevden uzaklaştırıyor.

Yanıtla . 17Beğen 31 Ekim 16:46
11

Samet Navruz - İhsan şenocak hoca efendiye encok ta milli gazete sahip cikiyor

Yanıtla . 3Beğen 31 Ekim 12:59
10

İbrahimbey - Diyanet şuanda tamamen iktidarın emrine girmiştir. Kuruluşunda hangi amaç için kurulmuş ise şuanda tamda o amaç dogrultusunda kullanılmaktadır. Çok güzel bir söz var. Camiye siyaset girerse din camiden çıkar. Fuhuş yaptıran kumar oynatan faiz geliri ile imamlar maaş verip cami yapan bir ülke asla Dedelerinin gittigi yürüdügü kutlu yolu yürüyemecektir.

Yanıtla . 7Beğen 31 Ekim 11:05
07

Vatan - doğru şeyi yanlış örnek vererek anlattı.pantolonla kızını okula gönderme diyeceğine sokağa,yola çıkmasın deseydi daha iyi olur islam düşmanlarıda bak Müslümanlar kızlarını okula göndermeyin diyor demezdi.

Yanıtla . 0Beğen 31 Ekim 08:19
06

Sadi - DİYANET İŞLERİ KENDİ İŞİNE BAKMIYORKİ BİZİM ŞU HAC ZİYARETİNİ TİCARETE DÖKTÜ DÜNYANIN EN PAHALI HAC YOLCULUĞU BUNA BİR ÇARE BULSUNLAR

Yanıtla . 10Beğen 31 Ekim 00:19
05

Faydalı - İhsan Şenocak olayı fazla abartılıyor. Birileri hemen mezhep kavgasına başladı. Çok yazık. Şenocak üslubuyla biryere varılmaz. Müslümanların onurunu savunacak daha akademik, daha kitabi üsluba ihtiyaç var. Bunuda yapabilen akıllı alimlerimiz var Allah a şükür. Tarihin bütün enkazına sahip çıkmak zorunda değilsiniz. Alacaklarımız elbette ki var.

Yanıtla . 9Beğen 30 Ekim 23:03
09

Mustafa - @Faydalı 05 nolu yoruma cevabı: Mezhep kavgası yok. ehli sünnete karşı yürütülen operasyon var

Yanıtla . 4Beğen 31 Ekim 10:04
08

Ahmetkalem - @Faydalı 05 nolu yoruma cevabı: Kitap belli. Her şey bu kitapta en güzel şekliyle ifade edilmiş. Bu ifade edilişin olduğu gibi aktarılmasında "kitabi bir dil" gibi bir güzellemeye ihtiyacı yoktur. Her şey net ve ortada. Eğip bükmeye gerek yok. Bu ümmete Allah' ın kitabını ve efendimizin sünnetini zerre miktar ekleme çıkarma yapmadan aktaran hocalara ihtiyacı bulunmaktadır. İhsan hoca da bunu yapmaktadır. Bunda rahatsız olan varsa İslami ölçüler dahilinde kendini tetkik etmelidir. Çünkü biz O kitapta yazılanlardan sınava tabi tutulacağız.

Yanıtla . 5Beğen 31 Ekim 09:21
04

ispir - Muhterem haber yetkilisi

İhsan hoca Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nü bırakalı bir yılı geçti. Şuan aynı Eğitim Merkezi'nde Eğitim Görevlisi olarak hizmet vermektedir. Lütfen haber haber yayınlarken iyi araştırın!

Yanıtla . 1Beğen 30 Ekim 22:57
03

Hakan - Şasoylu KARDEŞİME

Öncelikle Allha her günahı afftebilir.Nekadar büyük günah olsada.

Yanıtla . 0Beğen 30 Ekim 21:15
14

Gurbetci - @Hakan 03 nolu yoruma cevabı: Allah günahlari bagislayacak diye bile bile günahmi islemeli? Yada hocalar günahlara karsi cemaatini uyarmamalimi?

Yanıtla . 1Beğen 01 Kasım 10:17
02

Gariban - Ağzına sağlık Hakan bey ama az olmuş, bu diyanet kime hizmet ediyor onu da sorgulamak lazım. İhsan hocanın okuduğu ayet ve hadisler onu açığa alanların kitabında yok mu acaba?

Yanıtla . 13Beğen 30 Ekim 18:23
01

Şasoylu - efendim dün akşam Erzurumum İspir ilçesinde Çay Tv adında televizyon kanalında Çooooook muhterem belediye başkanımızın himayelerinde Dilek adında bir bayanın sahnede

türkü çığırıp halkı oynattığı bir proğram izledim sonra İhsan hoca gibi samimi müslümanların durumunu düşündüm sonra biz kadın oynatmak içinmi iktidara yada belediye idaresine geldik Allah bizi affetsin sanmıyorum ama yinede af diliyorum

Yanıtla . 10Beğen 30 Ekim 17:16

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?