Reklamı Kapat

Acil yardımlar konuşuldu

Cansuyu, Arakanlılar için yardım derneklerini sınır bölgesi Cox Bazar’da bir araya topladı.

Ramazan Kaya
Ramazan Kaya Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Dış İlişkiler Koordinatörü Bayram Numan Köksal’ın çağrısı üzerine bir araya gelen Sivil Toplum Kuruluşları, Rohingyalı Mültecilerin durumunu masaya yatırdı. Katılımcılardan Saadet Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Necati Eroğlu, yardımların mültecileri yeni hayata hazırlaması ve kendi kendine yeterli hale gelebilmesini sağlamak gerektiğine dikkat çekti. Myanmar’dan zulüm ve katliamdan kaçarak Bangladeş’e sığınan Rohingyalı Müslümanlara yardım amacıyla CoxBazar’da bulunan Türk ve yabancı yardım kuruluşlarının bir araya geldiği toplantıda yapılan yardımların yeterliliği konuşuldu. Yardımların özellikle çocuklar ve kadınların dikkate alınarak düzenlenmesi gerektiğinin belirtildiği toplantıda katılımcı STK temsilcileri önerilerini tek tek ortaya koydu.

Araştırma ve gözlemci olarak toplantıya katılarak bölgede aktif olarak faaliyette bulunan Saadet Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Necati Eroğlu, parçalanmış İslam âleminin içinde bulunduğu durumu anlattı. Bu parçalanmışlığın her geçen gün yeni İslam coğrafyasını işgal, zulüm ve katliama yol açtığını belirten Eroğlu, bu gidişata mutlaka dur denmesi gerektiğini söyledi. Tek çarenin Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın 1997 yılında gerçekleştirerek İslam Birliği’nin yolunu açtığı D-8’in harekete geçirilmesi gerektiğini, ardından İslam Birliği’ni, sonrasında ise İslam NATO ’sunun kurulmasının artık kaçınılmaz olduğunu kaydetti. Mültecilerin doğup büyüdüğü, atalarının yaşadığı, kendi vatanlarında kalmalarının gerektiğini belirten Eroğlu, aksi takdirde İslam dünyasının yeni bir mevzi kaybedeceğini söyledi.

KOORDiNELi BiRŞEKiLDE ÇALIŞMALIYIZ

STK’lara öncelik ederek yardım kuruluşlarını toplantıya davet eden Cansuyu Dış İlişkiler Koordinatörü Bayram Numan Köksal, yapılan yardımları anlattı. Cansuyu olarak son bir ayda yaptıkları yardımlar arasında 50 bin Arakanlıya çadır kurarak ailelere teslim ettiğini, bu bölgenin temiz su ihtiyacının giderilmesi için 200 su kuyusu açtıklarını, bununla birlikte bölgenin ve mültecilerin en büyük ihtiyaçlarından olan 250’şer tuvalet ve banyo kurduklarını, toplamda 50 bin mülteciye gıda ve temizlik maddeleri dağıttıklarını kaydetti. Bu tür yardımların mültecilerin sorunlarını çözemeyeceğini belirten Köksal, şunlara dikkat çekti.

“Çocukların eğitimi çok önemli”

“Bölgede faaliyet gösteren STK’lar olarak bir araya gelerek bundan sonra neler yapacağımızı ortaya koyuyoruz. Her kuruluş farklı fikirlerle geldikleri için bundan sonraki çalışmalarımıza yön vereceğiz. Bütün yardım kuruluşlarının yaptığı, acil yardım statüsündeki faaliyetlerdir. Elbette ki mültecilerin hayata tutunabilmesi için bunlar mutlaka çok önemli faaliyetlerdir. Ancak, bu yardımlar kısa vadeli çözümlerdir. Bugün bu toplantıyı gerçekleştirerek uzun vadede neler yapacağımızı, bölgede hayata geçirmemiz gereken uzun vadeli kendi kendini kalkındıran projeleri gündeme getirdik. Bu projelerin bölgede hayata geçirilebilmesi için bütün STK’ların koordinesi ile mümkün olabileceğini kaydediyoruz. Bu projelerin başında mültecilerin, özellikle de gençlerin, çocukların ve kadınların eğitimi çok önemlidir.”

Toplantıda Saadet Partisi Genel Sekreter Yardımcısı, Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Dış İlişkiler Koordinatörü, İHH Güney Masa Şefi, Sadakataşı temsilcisi, Suudi Arabistan ’dan Wamy temsilcisi, Bangladeşli STK temsilcileri ile Rohingyalı mültecilerin temsilcisi hazır bulundu.

22 Ekim 2017 - Gündem

Muhabir Ramazan Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?