Reklamı Kapat

Zaman bilinci

Bismillahirrahmanirrahim İmam Nevevî BÖLÜM: 162 ÖLÜ İÇİN SADAKA VERİP DUA ETMEK 949: Ebu Hüreyre (Allah Ondan razı olsun)’dan rivayet edildiğine göre...

Bismillahirrahmanirrahim

İmam Nevevî

BÖLÜM: 162

ÖLÜ İÇİN SADAKA VERİP DUA ETMEK

949: Ebu Hüreyre (Allah Ondan razı olsun)’dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Bir insan ölünce ameli kesilir, defteri kapanır. Ancak şu üç grubun defterleri kapanmaz;

(1) Sadakai cariye: Kullanım ve sevabı devam eden sadakalar, vakıflar (çeşme, cami, yol, köprü, vs. gibi)

(2) Kendisinden istifade edilen ilim

(3) Ölünün ardından dua eden hayırlı evlat.”

BÖLÜM: 163

MÜSLÜMAN ÖLÜLERİ HAYIRLA ANMAK

950: Enes (Allah Ondan razı olsun) şöyle demiştir: Günün birinde Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem)’in yanından cenaze ile geçtiler. Sahabe de onu hayırla andılar. Bunun üzerine peygamber (sallallahu aleyhi vesellem): “Kesinleşti” buyurdu. Sonra bir cenaze daha geçti. Onun da fenalığını söylediler. Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) yine “Kesinleşti” buyurdu. Bunun üzerine Ömer ibnül Hattab: Ne kesinleşti Ya Rasûlallah, diye sordu. Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem)’de şöyle buyurdu:

“Önce geçen cenazeyi hayırla yadettiniz, bu sebeple onun cennete girmesi kesinleşti, ve diğer geçen cenazeyi kötülüğüyle yadettiniz, bu sebeple onun cehenneme girmesi kesinleşti. Çünkü siz mü’minler yeryüzünde Allah’ın şahitlerisiniz.” (Buhari, Cenaiz 86, Müslim, Cenaiz 60)

951: Ebul Esved (Allah Ondan razı olsun)’den rivayet edildiğine göre şöyle demiştir: Medine’ye geldiğinde Hz. Ömer’in yanında oturuyordum. Yanımızdan bir cenaze geçti. Bu kimse hayırla anıldı. Bunun üzerine Ömer “Kesinleşti” dedi. Sonra bir başka tabut daha geçti. Onun içindeki de hayırla anıldı. Ömer yine “Kesinleşti” dedi. Daha sonra üçüncü bir tabut geçti, o da kötülükle anıldı. Ömer yine “Kesileşti” dedi. Bu defa ben kendisine: Ne kesinleşti ey mü’minlerin emiri! dedim. O da şöyle cevap verdi: Ben Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem)’in buyurduğu gibi söyledim. Çünkü o: “Bir müslüman hakkında dört kişi hayırla şahitlikte bulunursa Allah onu cennete kor” buyurmuştu. Biz kendisine: Peki üç kişi şehadet ederse? dedik. “Üç kişi şehadet ederse de aynıdır” buyurdu. Ya iki kişi şehadet ederse? dedik. “İki kişi de şehadet etse yine aynıdır” buyurdu. Artık bir kişinin şahidliğini de sormadık. (Buhari, Cenaiz 86)

BÖLÜM: 164

KÜÇÜK ÇOCUKLARI ÖLENİN KAZANACAKLARI SEVAP

952: Enes (Allah Ondan razı olsun)’dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Henüz ergenlik çağına ulaşmamış üç çocuğu ölen herhangi bir müslümanı Allah çocuklara olan şefkat ve merhametinden dolayı cennetine koyar.” (Buhari, Cenaiz 6, Müslim, Birr 153)

ZAMAN BİLİNCİ

Zaman insana verilmiş en büyük nimetlerden biridir. O nedenle yaşanan her anın kıymetini iyi bilmeli ve hakkıyla değerlendirebilmeliyiz.

Zamanın ne akışını durdurabiliriz ne de geçmişi telafi edebilir.

İmam şafi hazretleri, zaman kılıç gibidir eğer siz onu kesmezseniz o sizi keser buyurur.

Resulullah kıymeti bilinmeyen iki nimetin önemine dikkat çeker:

“İki nimet vardır ki, insanların çoğu bu nimetleri kullanmakta aldanmıştır. Sıhhat ve boş vakit”

Hz. Ali şöyle buyurur:

Dünya her in bizden uzaklaşmakta ahiret yaklaşmaktadır. Bunlardan siz ahireti tercih edenlerde olun dünyayı tercih edenlerden olmayın. Zira bugün çalışma var hesap yok yarın hesap var çalışma yok”

İmam Rabbani Hz. Şöyle buyurur: “Fırsatı ganimet bilip boşa harcamamak gerekir. Merasimlerle adetlere uyup zamanı boşa geçirmekle bir şey hâsıl olmaz. Zarar ziyan ve hüsrandan başka bir şey de arttırmaz.

Vakitleri Muhafaza Etmek Lazım

Bir kimsenin Müslüman olduğunu lüzumlu şeylerle meşgul olup faydasız şeylerden uzaklaşması ile belli olur. Zamanın boş şeylerle telef olmaması için insanın vakitleri muhafaza etmesi lazımdır. İnsan öyle yaşamalıdır ki yanında bulunanları da dağınıklıktan başıboşluktan kurtarıp toparlasın. Zira zaman nutuk çekecek dedikodu yapacak zaman değildir”

Abdulkadir Geylani Hz zamanın geçiciliğine şu ifadeleri ile dikkat çeker:

“Dünya üç gündür. Dün, bugün, yarın. Dün geçti, yarının geleceği belli değil, öyle ise bugünün kıymetini bil.

İmam Gazali Hazretleri keşkelerle oyalanmamanın önemini şu ifadeleri ile belirtir:

“Geçmiş zaman elden çıkmıştır gelecek ise henüz gaybtadır. Öyle ise mevcut olan senin içinde bulunduğun şu andır”

Şakiki Belhi dünya hayatının hiç bitmeyecekmiş gibi telakki edip gaflete dalanların durumunu şu ifadeleri özetler:

İnsanları iki şey helak eder. Biri tevbe ederim diyerek günah işlemeleri diğeri de zamanında yapması gereken tevbeyi sonra yaparım deyip geciktirmeleridir.

İbrahim Ethem Hz. Vaktin nasıl geçiriyorsun diye soranlar şu cevabı vermiştir:

Hayatta maruz kaldığım hadiseleri atlarıma binerek karşılarım.

Bir nimete mazhar olunca hemen şükür atına biner onunla karşılarım

Bir musibete maruz kalırsam hemen sabır atıma biner onunla karşılarım

Bir ibadete ve taate muvaffak olursam hemen ihlas atı ile karşılarım

Bir günaha maruz kalırsam hemen tevbe atına biner onunla karşılarım

İmam Azam en büyük felaket vakti boşa geçirmektir der.

İyi işler peşinde koşan kimseler kötülüğe vakit bulamazlar.

Vaktin nakitten daha değerli olduğunun farkına varanlar keşkelerle meşgul olmazlar

Vaktin sınırlı olduğunun farkına varanlar kendilerini haramlardan korumayı başarabilirler.

Vakti doğru kullanan kimseler gerçek huzura ulaşan kimselerdir.

Resulullah şöyle buyurur:

Kıyamet günü şu beş şeyden sual edilmedikçe kulun ayakları Rabbin huzurundan ayrılmaz

Ömrünü nerede geçirdiği

Ne amelde bulunduğu

Malını nerede harcadığı

Bedenini çürüttüğü

29 Eyl 2017 - 00:00 - Aile & Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?