Gizle

STK’lar Mirasımız ile Kudüs’teydi: Kudüs’ü ihmal etmişiz

Mirasımız Derneği ile Kudüs ziyareti gerçekleştiren STK’lar'dan duygu yüklü mesajlar...

Haber albümü için resme tıklayın

Her biri kendi alanında önemli işlere imza atan Türkiye’nin önde gelen STK’ları; Müsiad, ÖNDER, KASAV, YENİAD, MEMUR-Sen, Cihannüma, Hukukçular Derneği, HEKVA, Yeryüzü Avukatları Derneği, ÖĞDER, TÜGVA, ESAM, UDEF, Sefire-i Âlem, HAZAR, Erbakan Vakfı, Eğitim Bir Sen, Türkiye Diyanet Vakfı ve Hüdayi Vakfı…

Mirasımız Derneği ile Kudüs ziyareti gerçekleştiren STK’lar önce tarihi Yafa şehrini gezdiler. Burada, Ermeni bir aileye ev olarak tahsis edilen tarihi Tabiin Camii’ni ziyaret eden STK temsilcileri, buradan tarihi Yafa limanına geçtiler. Daha sonra, Mirasımız Derneği tarafından restore edilen Osmanlı’dan kalma Bahr (Deniz) Mescidi ve Sultan Mahmut Külliyesi’ni ziyaret eden STK grubu, Sultan 2. Abdülhamit Han’ın yaptırdığı saat kulesi önünde topluca fotoğraf çektirdiler. Buradan Tel Aviv şehri içinde kalan Hasan Bey Camii’ne geçen STK temsilcileri, camide namazlarını eda ettikten sonra Kudüs şehrine hareket ettiler.

EL HALİL’DE GÖZYAŞLARI SEL OLDU

STK Temsilcileri Kudüs’ten El Halil’e giderken gördükleri utanç duvarı karşısında kahroldular. Filistin şehirleri arasında pıtrak otu gibi biten Yahudi yerleşim yerleri ise kafileye haberlerde izledikleri “Yahudi yerleşim yeri” haberlerinin gerçek boyutunu gösterdi. El Halil şehrine gelen STK kafilesi, peygamberlerin huzuruna varmanın heyecanı ile sokakları hızlı adımlarla geçti. Haremi İbrahim’e girmek için demir parmaklıklar ve x-ray cihazlarından geçmek zorunda kalan STK üyelerini bu duruma kahrettiler. Cami içine girdiklerinde ise mescidin ikiye bölünmüşlüğü ile karşılaştılar. Hz. Yakup ve Hz. Yusuf’un kabirlerinin sinegog tarafında kaldığını öğrenen STK üyeleri gözyaşlarını tutamadılar ve Hz. İbrahim’in kabri başında namaz kılarak hem peygamber kabirlerinin hem de Mescid-i Aksâ’nın özgürlüğü için dua ettiler. Kudüs’e dönüş yolunda Beytlehem’de Hz. İsa’nın doğduğu yeri ziyaret eden STK kafilesi akşam ve yatsı namazlarını yine Mescid-i Aksâ’da eda ettiler. Kudüs’te Mescid-i Aksâ için canlarından geçen Müslümanları evlerinde ziyaret eden STK temsilcileri, Mirasımız Derneği’nin burada yaptığı hizmetler karşısında oldukça etkilendiler. Zeytin Dağı’nda bulunan Makasıt Hastanesi’ni de ziyaret eden STK kafilesi, burada hastane yönetiminden hastanenin sorunları ve ihtiyaçları noktasında bir brifing aldılar.

BASKINA ŞAHİT OLDULAR

Kudüs ziyaretinin son gününde Kudüs esnafı ile kaynaşan STK temsilcileri, İslam eserleri müzesini ziyaretleri esnasında Yahudi bir grubun uzun namlulu silahlı İsrail askerleri eşliğinde Mescid-i Aksa’ya yaptıkları baskına şahit oldular. Bu durum karşısında adeta yıkılan grup, İslam ülkeleri ve Müslümanlar arasında Kudüs kardeşliğinin kurulması gerektiğini ve bu anlamda her birinin üzerine ayrı ayrı görevler düştüğünü belirterek, vakit kaybetmeden Kudüs için çalışmaları yoğunlaştırmak gerektiği üzerinde hemfikir olduklarını beyan ettiler.

GEZİYE KATILAN STK BAŞKANLARI VE TEMSİLCİLERDEN DUYGU YÜKLÜ MESAJLAR

Gezide yer alan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri hem kendi şahısları hem de toplum nezdinde bir uyanışa vesile olduğu için Mirasımız Derneği’ne ve gezide yer alan dernek yetkililerine minnettar olduklarını belirttiler. İşte o duygu dolu mesajlardan derlediklerimiz.

21-26 Eylül tarihleri arasında Mirasımız Derneği organizasyonunda bir grup STK temsilcisi ile birlikte işgal altındaki Filistin topraklarına ziyarette bulunduk. Yafa’da yüzlerce yıllık bir Osmanlı şehrinin yok edilip Tel-Aviv in nasıl kurulduğunu gördük. Mescidi Aksa’nın nasıl adım adım işgale tabi tutulduğuna, kendi mescitlerini zindana girer gibi korkuluklardan ve kontrollerden geçerek giren Müslümanlara şahit olduk. İbrahim(a.s), Yakup(a.s), İshak(a.s.) ve Yusuf (a.s.) in kabrinin bulunduğu Halilulrahman camiinin nasıl ikiye bölünüp yarısının sinagog yapıldığını, cami kısmına giren fanatik Yahudilerin peygamberlerin huzurlarında yaptıkları edepsizlikleri görünce duyarsızlığımızdan utandık. En kutsal mekanların tepesine dikilen Siyonist bayrakları görmek bizleri kahretti. Taze Müslüman mezarları kazılıp cenazeler çıkartıldığı için mezarlarının üzerini beton dökmek zorunda kalan Müslümanların durumu hepimizi üzdü. Ama Aksa’nın kapılarında ve Kudüs’ün tüm sokaklarında elleri tetikte bekleyen İsrail askerlerinin karşısına birer Selahaddin gibi dikilen 5-6 yaşlarındaki Filistinli çocukların cesareti gözlerimizi yaşarttı, ümidimizi arttırdı. Kıyamet kilisesinde kendi aralarındaki anlaşmazlığı çözemeyen Hristiyanların Sultan Abdülaziz’in müdahalesi ile adaletin tesisi olayının sembolü olan ve 150 yıldır yerinden alınmayan iskeleyi görünce, Haseki Sultanın yaptırdığı, din ayrımı yapmadan 1100 fakir aileye yüzlerce yıl yemek dağıtan aşevinin kocaman kazanlarını görünce, dedelerimizin mukaddes belde de yaptırdığı camileri, aşevlerini, medreseleri, saat kulelerini, çeşme ve su kuyularını, isale hatlarını, binlerce konutu, kale surlarını, hanları, hamamları görünce ecdadımıza olan hayranlığımız daha da arttı. Her biri ‘ölürüz ama Aksa’yı vermeyiz’ diyen 500 bin Kudüs’lü Müslümanın varlığı, Kudüs’ün Silvan mahallesinin genç yaşlı yiğitlerinin cesareti ümidimizi arttırdı, bizlere moral oldu. Değerli dostlar Kudüs ve mescidi Aksa sizleri bekliyor, ihmal etmeyelim mutlaka ziyaret edelim. İnanın oradaki kardeşlerimiz bundan çok mutlu oluyorlar ve güç buluyorlar. Ayrıca bu ziyaretlerin ümmet şuurumuzun gelişmesi ve orada yaşanan olayların yakından anlaşılması için her birimiz açısından çok büyük bir ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Mirasımız Derneğinin yaptığı büyük hizmetlere yerinde şahit olduk. Çok büyük bir açığı kapatan adeta Müslümanlar adına oralara sahip çıkan Mirasımız Derneğini tebrik ediyorum, Allah razı olsun.

Ali İhsan Gündoğdu - YENİAD

Selamünaleyküm. Kudüs programını düzenleyen Mirasımız Derneği’ne çok teşekkür ederim. Hem bilgi ve görgü bakımından, hem de -ve daha da önemlisi- manen çok istifade ettim. Allâhu teala maddi ve manevi destek veren, emeği geçen herkesten razı olsun.

Rabbim Müslümanlara birlik-beraberlik nasip etsin, Filistin’deki ve Dünyanın diğer yerlerindeki tüm mazlumları kurtarsın. Ayrıca bu programa katılan çok kıymetli arkadaşlarla tanışmaktan çok memnun oldum. Herkese teşekkür eder; sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim.

Doç. Dr. Hüsnü Koyunoğlu - ESAM İstanbul İl Başkan Yardımcısı

İlk kıblemiz ve miracın merkezi Kudüs ile Mescidi Aksa’yı görmek ve tanıma imkanı sağlayan Mirasımız Derneğini tüm yetkililerine, özellikle Halis Bey’e, yörünge turizmin cevval delikanlısı Eymen’e teşekkürler ederim. Yeni tanıştığım dostlara da arkadaşlıklarından dolayı teşekkürler ederim. Selam ve dua ile.

Hamdi SÜRÜCÜ - ÖĞDER

Mirasımız Derneği’nin misyonuna, Kudüs ziyareti vesilesiyle şahit olmanın hepimize tekrar sorumluluklarımızı hatırlattığını düşünüyorum. Siz emektar kardeşlerime ve katılımcı dostlarıma nezaketiniz ve paylaşımlarınız için teşekkür ederim.

Yunus Tekgöçen- ÖNDER

Evet, yeni bir Kudüs seferi ile ahdimizi ve andımızı elhamdülillah tazeledik , gördük ki işgalci Yahudi hiç boş durmuyor , her alanda işgalini devam ettirme politikasını adım adım uyguluyor , istisnasız her alanda , eğitimden , sağlıktan , ticarete...ibadetten, ulaşımdan , tarıma ...hukuktan, kültürel değerlere...kişisel psikolojik baskıdan tutun, fiili tacizlere...gasplar ile el koymalara..vs yani dostlar bu hususları arttırabiliriz , Müslüman alemi uyuyor ama İsrail 7/24 tam mesaili çalışıyor

İşgalci İsrail’in ben yaptım oldu fiili uygulamalarına şahit olduk, yapacaklarımız var açıkçası arkadaşlar, yarım kalan işlerimizi artık tamama erdirmeliyiz, İnşaallah.

Mirasımız derneğinin Kudüs çalışmaları ve Kudüs gayretleri, Kudüs duyarlılığı bizleri ziyadesiyle memnun etti, elhamdülillah dedik Allah’a hamd ettik

Sizleri tanıdık bu seferimizin ikinci artısı oldu, tanımak, tanışmak ne güzel şey . Allah’ın bize bir Lutfü ve Peygamber sünneti...

Elbette ki gülsek bile her gülüşlerimiz bir acıyı ve hüznü barındırdı, bunu taaa yüreğimizin içinde hissettik. Aksa’da koşan bir çocuğun haykırışı ile kendimize geldik, Filistinli ailelerin tüm sosyal etkinliklerini Mescidi Aksa’da yapmalarından elbette ki dersler çıkardık, MESCİD-İ AKSÂ SAHİPSİZ ve YALNIZ bırakılmamalı...

Kapılar önemli elbette, her kapı ile uygulanan işgalci İsrail’in fütursuz ve kahpece eylem ve sözlerinin muhatabı olduk ya da şahit olduk

En yakın zamanda görüşmek üzere...

Av. Mahmut Doğan - Yeryüzü Avukatları Derneği Başkanı

Kıymetli yol arkadaşlarım. Öncelikle Mirasımız Derneğine ve yetkililerine en kalbi şükranlarımı sunuyor, Kudüs’ü Şerif’teki çalışmalarının sonsuz hayır ve berekete vesile olmasını, Muzaffer ve muvaffak olmalarını Rabb’imden canı gönülden niyaz ediyorum. Tabi bu arada hassaten de Halis beye ve Eymen kardeşime de teşekkürü bir borç biliyorum. Rabb’im iki Cihan’da Aziz etsin kendilerini. İdrakimizin ötesinde bir ziyaretti. Gözümüzdeki gönlümüzdeki dalalet perdesini kaldırdı. Kudüs sorumluluğu ağır bir yük olarak omuzlarımızda bizlerle buralara geldi. Allah’ım hepimizi bu sorumluluk çerçevesinde hayırlı ve bereketli çalışmalara memur ve Muzaffer eylesin. Tüm ekibe selam ve dualarımla…

Piyale Çitil - HEKVA

Bizi böyle ozel bir grup ile Kudüs’te ağırlayan Mirasimiz Derneği’ne çok teşekkür ederiz. Kudüs davasına sahip çıkan bu uğurda adim atan herkesten Allah razı olsun. Rabbim Kudüs’ün özgürlüğüne bizleri memur kilsin inşaallah. Tüm beyefendi ve hanımefendi kardeşlerimizden helallik dileyerek “Kudüs kardeşliğimizin” mübarek olmasını niyaz ediyorum.

Müzeyyen Taşçı - UDEF Başkan Yardımcısı

Buyuruldu ki; ”Men lem yezuk lem yedri ” ( Tadmayan bilemez). Tadanlara mübarek olsun. Öyle zamanlar vardır ki idraki ebedi hazdır. Öyle dostluklar olur ki Hakk’a ram eyler. Geçirdiğimiz zamana ve kadim olacak dostluğumuza sebep olanlara şükranlarımla.

Nedim Ertugay

Kudüs’te yaptığınız güzel hizmetlerden dolayı Mirasımız Derneği olarak sizleri tebrik ediyorum. Allah razı olsun. Ümmetin üzerindeki farzı ayn vazifesini üstleniyorsunuz.

Ayrıca bizlerin o mukaddes beldeleri görmemize vesile olduğunuz için çok teşekkür ederiz. Allah hizmetlerinizi daim etsin. Bir ucundan da bizlere tutmayı nasip etsin İnşaallah.

Herkese selamlar..

Şafak Sarı- Hazar Derneği Başkanı

Selamünaleyküm. Çok teşekkür ediyorum. Çok şey öğrendiğim, yeni dostlar edindiğim bereketli, manalı bir yolculuk oldu. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Farklı çalışmalarda beraber olmak temennisiyle Allah emanet olun.

İsrafil Kuralay - Müsiad Başkan Yardımcısı

“… Kıt’aları ipek bir kumaş gibi keser biçerdik. Kelleler damlardı kılıcımızdan. Bir biz vardık cihanda, bir de küffar… Zafer sabahlarını kovalayan bozgun akşamları. İhtiyar dev, mazideki ihtişamından utanır oldu. Sonra utanç, unutkanlığa bıraktı yerini, “Ben Avrupalıyım” demeğe başladı, “Asya bir cüzzamlılar diyarıdır.”

Avrupalı dostları, acıyarak baktılar ihtiyara ve kulağına:

“Hayır delikanlı”, diye fısıldadılar, “sen bir az-gelişmişsin.” Ve Hıristiyan Batı’nın göğsümüze iliştirdiği bu idam yaftasını, bir “nişan-ı zişan” gibi gururla benimsedi aydınlarımız …”

(Cemil Meriç/Sen Bir Az-Gelişmişsin)

Unuttuk emaneti ve İbrahim cami turnikeleriyle, Aksâ’ya namahrem ellerin değmesi beni çok incitti. Özellikle bu kutsal beldede yoldaşlık yaptığımız ve yeni tanıştığımız tüm kardeşlerime sevgi ve saygılarımı iletir, arkadaşlığımızın ebedi dostluğa dönüşmesini arzu ederim. .

Yasin Uğraş - Türkiye Diyanet Vakfı

28 Eylül 2017 - Mirasımız Kudüs


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?