Reklamı Kapat

Ümmetin Akif’leri bitmez!

Mısır’da darbeciler tarafından esir tutulan İhvan lideri hapiste şehadete kavuştu

+5
Haber albümü için resme tıklayın

Darbeci Sisi yönetiminin esir tuttuğu Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi eski Başkanı Muhammed Mehdi Akif 89 yaşında zindanda şehadete kavuştu. Hayatını İslâm davasına adayan, İngiliz işgaline karşı direnen mücahit Akif, ilerlemiş yaşına rağmen düzmece darbe mahkemesi tarafından hapse atılarak adeta ölüme sürüklendi. Darbeciler hapiste şehit olan Akif’in cenazesinin gece yarısı ve kimse katılmadan defnedilmesi emri vererek ölümünde bile zulmü sürdürdü.

Mısır Müslümanlarının önde gelen liderlerinden Şehit Muhammed Mehdi Akif sağlık durumunun kötüleşmesinin ardından, esir tutulduğu hapishaneden Kasr el-Ayni Hastanesi’ne nakledildi ve burada hayatını kaybetti. “İrşad Bürosu Olayları” olarak bilinen düzmece davadan yargılanarak müebbet (25 yıl) hapse mahkûm edilen Akif hakkında verilen karar, geçen Ocak ayında temyiz mahkemesi tarafından bozulmuş, “başka bir mahkeme ve yargı heyeti tarafından tekrar yargılanmasına” hükmedilmişti.

NAAŞI GECE YARISI APAR TOPAR DEFNEDİLDİ

Akif’in savunma heyeti başkanı Abdulmunim Abdulmaksut, hapiste şehit olan Akif’in naaşının, hastanenin mescidinde kılınan cenaze namazını müteakip Kahire’deki El-Vefa ve El-Emel Kabristanında “gece yarısı” defnedildiğini söyledi. Darbeci güçlerin gecenin ilk saatlerinde düzenlenen cenaze törenine katılmak için sadece 4 kişiye izin verdiğini belirten Abdulmaksut, “Polis, mezarlık çevresinde güvenlik çemberi oluşturdu. Cenaze törenine katılmak için sadece bana, eşine, kızına ve torununa izin verildi. Sınırlı sayıda akrabası da kabristan dışında bekletildi” dedi. Aileye yakın kaynaklar, emniyet güçlerinin cenazenin defin işlemlerinin aynı gece yapılması yönünde Akif’in avukatına talimat verdiğini belirtti.

AKİF’İN ÖLÜMÜ SİSTEMATİK BİR CİNAYETTİR

Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Sözcüsü Talat Fehmi, Muhammed Mehdi Akif’in vefatının, “sistematik bir cinayet” olduğunu söyledi. Fehmi, “Akif’in ölümü, darbeci yönetimin serbest bırakılmasını reddettiği yaşlı bir adama yönelik işlediği sistematik bir cinayet ve tam teşekküllü bir suçtur” ifadesini kullandı.

İhvan’ın intikam için şiddete başvurmayacağını vurgulayan Fehmi, “İhvan hiçbir zaman şiddete başvurmadı, bundan sonra da başvurmayacak. Akif’in hakkını bırakmayacağız, gün gelecek o ve onun gibi binlerce tutuklunun hakları iade edilecek. Bu yitirilmiş hakları geri almak için her türlü yasal yola başvuracağız” dedi.

Akif’i, “İngiliz işgaline karşı ülkesini savunan Mısır’ın en büyük sembol isimlerinden biri” olarak nitelendiren Fehmi ayrıca İhvan’ın bugün İstanbul’da bir otelde taziyeleri kabul edeceği bilgisini verdi.

DARBECİLERDEN “ÖLÜM NEDENİ” AÇIKLAMASI!

Sisi yönetimi, Mehdi Akif’in ‘kan basıncındaki aşırı düşüş’ nedeniyle hayatını kaybettiğini öne sürdü. İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 89 yaşında esir tutulduğu sırada vefat eden Akif’in tedavi gördüğü Kasr el-Ayni Hastanesi’nden tutuklu bulunduğu hapishane yönetimine sunulan raporda, vefat sebebinin ‘kan basıncındaki aşırı düşüş’ olarak tespit edildiği bilgisinin bulunduğu belirtildi.Akif’in vefat etmeden önceki sağlık durumuna ilişkin ise, Eylül 2015’te tedavi olmak üzere Leyman Tarra Hastanesi’nde kaldığı ve aynı şekilde 19 Ocak 2017 tarihinde de kendi talebi üzerine Kasr el-Ayni Hastanesi’ne nakledildiği aktarıldı.

Öte yandan, eski İhvan lideri Akif’in Savunma Heyeti’nden ismini vermek istemeyen birisi ise, İçişleri Bakanlığı’nın Akif’in ölüm nedenine ilişkin açıklamasının gerçeği yansıtmadığını ve defin işlerinin başından sonuna kadar aşırı bir şekilde güvenlik önlemleri uygulandığını kaydetti.

İSLÂM DÜNYASINDAN TAZİYE MESAJLARI

Hamas, Akif’in vefatı dolayısıyla taziye mesajı yayımladı. Hamas’tan yapılan açıklamada, “Eski İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı üstat Muhammed Mehdi Akif’in vefatını derin bir üzüntüyle karşılıyoruz” ifadesine yer verildi. Açıklamada, Akif’in ömrü boyunca ümmetin sorunlarının çözümü ve Filistin meselesi ile halkına destek konusunda büyük bir rol üstlendiği vurgulandı.

Mısır’ın askeri darbeyle görevi gasp edilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin ailesinden yapılan açıklamada da Akif’in ölümü dolayısıyla İslâm âlemine başsağlığı temennisinde bulunuldu. Açıklamada, “Akif’in vefatı, darbeci yönetimin kasıtlı sağlık ihmali ve eziyeti sonucunda kasıtlı bir cinayet sayılır. Bu suç zaman aşımına uğramayacaktır” değerlendirmesi yapıldı.

Dünya Müslüman Âlimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi, Mısır’da Cemaati İslâmi’nin siyasi kanadı İnşa ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Tarık ez-Zumer ve muhalif Vasat Partisi Genel Başkanı Ebu’l Ala Madi’nin yanı sıra 25 Ocak halk devriminin önemli aktörlerinden 6 Nisan Hareketi ile ülkedeki solcu ve liberal muhalif isimlerden Halid Ali, Hazım Abdulazim, Memduh Hamza ve Mustafa Kamil es-Seyyid de mesajlarında başsağlığı diledi.

MUHAMMED MEHDİ AKİF KİMDİR?

12 Temmuz 1928’de dünyaya gelen Muhammed Mehdi Akif, Memun el-Hudeybi’nin hayatını kaybetmesinin ardından 2004’te İhvan Rehberlik Konseyi Başkanlığına seçilmişti. Görev süresinin 2010’da dolmasının ardından tekrar aday olmayacağını ifade eden Akif, görevini bırakmıştı. Hayatta iken görevini bırakan tek İhvan lideri olan Akif, 3 Temmuz 2013’te ABD ve İsrail destekli askeri darbenin ardından esir alınmıştı. Akif, 1954’te de yargılanarak idama mahkum edilmiş, ancak sonra cezası müebbete çevrilmiş ve 1974’te hapisten çıkmıştı. 1987-2009 yıllarında İhvan Rehberlik Bürosu üyeliği yapan Akif, 1987’de Kahire’nin doğu bölgesinden milletvekili olarak İhvan listesinden meclise girmişti.

Hüsnü Mübarek döneminde 1996’da gözaltına alınarak “İhvan’ın Uluslararası Teşkilat Başkanı olmakla” suçlanan Akif, 3 yıl hapse mahkum edilmişti. Akif, ayrıca Ürdün Krallık Araştırmaları Merkezi’nin 2009’da yayınladığı raporunda, “İslâm dünyasının en etkili 50 şahsiyet arasında” gösterilmişti.

İSLAM DÜNYASI İÇİN ÇOK BÜYÜK BİR DEĞERDİ

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ise, “İslam dünyası için çok büyük bir değerdi. Böyle bir değerin, büyük bir zatın, Mısır zindanlarında rahmeti rahmana kavuşması, bütün Müslümanların üzerinde düşünmesi ve sorgulaması gereken bir durumdur. Belki bedenleri hapsedebirsiniz ama fikirleri ve mücadeleleri asla. Mehdi Akif, mücadeleci kimliği ile ve mümtaz şahsiyeti ile her zaman hayırla anılacaktır” ifadelerini kullandı.

ÖMRÜNÜ BAŞTA MISIR OLMAK ÜZERE İSLÂM COĞRAFYASINA ADADI

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk, “Çok kıymetli bir kardeşimizdi. Erbakan hocamızı da çok sever sayardı. Erbakan hocamızda bütün toplantılara kendisini davet ederdi. Şuurlu bir Müslüman kardeşimizdi. Mısırda çok kıymetli hizmetler yaptı. Hakkın rahmetine kavuştu. Allah’tan temennim inşallah cennette hepimizi birlikte buluştursun” dedi.

İSLÂM’A HİZMET EDEN BÜYÜK MÜCAHİTTİ

İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, “İhvanı Müslim hareketi, dünya üzerinde kurulmuş büyük İslamhareketidir. Bu kadar büyük hareketi yönetecek ya da başında olacak bir kişin de büyük bir insan olması gerekiyordu. Bu kurumun başına ferasetli, mücahid, takva yönünden âlim bir insan olan Muhammed Mehdi Akif bey getirilmişti. Kendisini tanıdığım kadarıyla, İslam’a büyük hizmetleri bulunan, her türlü zorluğa göğüs germiş bir insandı. İslam’a büyük hizmetleri dokunmuş, dünya üzerindeki en etkili İslam hareketi lideri olarak, hizmetlerine ve şehitliğine şahidim. Zindan da şehit olması onun şehitliği ne kadar çok istediğini bilen birisi olarak, şehit olduğuna inanıyorum. Allah rahmet eylesin mekânı cennet olsun” ifadelerini kullandı.

“ELLERİ ÖPÜLESİ MÜBAREK BİR İNSANDI”

Cansuyu Genel Başkanı Mustafa Köylü, “Ömrünü Allah’ın rızasına adamış bir insandı. Müslümanların her türlü zorluklarına ve yardımına koşan, Mısır’ı ihvan konusunda eğiten ve yetişmesinde büyük çabası olan mübarek bir kişiydi. Cansuyu derneği olarak, bizlere de Afrika çalışmalarımızda çok yardımları olmuştu. Rahmetli Mehdi Akif Beyin girişimleri ve yol göstermesiyle Afrika’da birçok kişiye ulaşmamızı sağladı. Öte yandan Haçlı Siyonist İttifakın yeni düzen kurma hedefi içerisinde, Mısır’da gerçekleştirilen alçak darbe girişimi sonrası, İhvan kardeşlerin çok sayıda yöneticisi ve üyesi zindanlara atıldı. Zulüm altında bile İslam’a hizmet etmeye devam eden Muhammed Mehdi Akif de bu kişilerden birisiydi. Yaptığı hizmetlerle birçok zorluğun altına giren ve her şeyin Allah rızası şuuruyla yapan, elleri öpülesi bir insandı. Rabbim mekânını Cennet eylesin” şeklinde konuştu.

ÇOK MÜMTAZ BİR ŞAHSİYETTİ

ESAM Genel Başkanı Recai Kutan da, “Merhum Mehdi Akif sadece Mısır halkı için değil bütün İslam dünyası işin çok mümtaz bir şahsiyetti. Alim kimliğinin yanı sıra mücadeleci kişiliği ile bütün Müslümanlar için örnek bir insandı. Hayatını Müslümanların birlik ve beraberliğini sağlamaya adamış ve bunun mücadelesini vermişti. İsmi nesiller boyu hep hayırla anılacak. Allahtan rahmet diliyorum” şeklinde konuştu.

24 Eyl 2017 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?