Gizle

Erdoğan BM Genel Kurulu'nda konuştu: Barzani'ye referandum uyarısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York'ta BM Genel Kurulu'nda konuşma yaptı. Erdoğan, Erbil yönetimine referandum uyarsında bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

Dünya barışı için yeni bir bakış açısı geliştirmeye ihtiyacımız var.

"İDLİB'TE YENİ BİR PLANI HAYATA GEÇİRİYORUZ"

Suriye'yi yerle bir eden terör, sınırları aşarak kanser gibi yayılıyor. Suriye'yi uluslararası toplum yalnız bıraktı.

Türkiye olarak bu inanların yaşadıkları trajediye kayıtsız kalamazdık.

Astana'da varılan mutabakat çerçevesinde İdlib için yeni bir planı hayata geçiriyoruz.

"AB SÖZÜNÜ TUTMADI"

Avrupa Birliği, Suriyeli sığınmacılar için söz verdiği maddi yardım sözünü tutmamıştır.

Buradan tüm dünyanın huzurunda, topraklarında barındırdığı 3,2 milyon sığınmacının tüm yükünü Türkiye'nin omuzlarına bırakan ülkeleri ve uluslararası kuruluşları verdikleri sözleri tutmaya davet ediyorum.

Türkiye dünya çapında yardım faaliyetleri gösteren bir ülkedir. Mağdur ve mazlum olan herkesin yardımına koşuyoruz.

Türkiye yaptığı insani yardımlarda milli gelirine göre dünyada birinci sıradadır.

"FIRAT KALKANI'NDA 3 BİNE YAKIN DEAŞ'LIYI ETKİSİZ HALE GETİRDİK"

Fırat Kalkanı Harekatı sırasında 3 bine yakın DEAŞ'lı teröristi etkisiz hale getirdik. Fırat Kalkanı Harekatı bölgede DEAŞ'a karşı başlatılan mücadeleler arasında en güçlü olanıdır.

"ONLARIN AMACI KESİNLİKLE DEAŞ'LA MÜCADELE DEĞİLDİR"

Bölgede DEAŞ'a karşı mücadele verdiğini söyleyen grupların ve güçlerin büyük bir bölümünün kesinlikle böyle bir amacı yoktur. Bu gruplar ve güçler DEAŞ'ı kendi gündemlerini hayata geçirmek için bir araç olarak kullanıyor.

"PYD'NİN EYLEMLERİ İNSANLIK SUÇUDUR"

PYD, YPG'nin Suriye'de ele geçirdiği bölgelerde demografik yapıyı değiştirme, halkın mallarına el koyma, kendisine karşı çıkanları öldürme veya sürgün etme yönündeki çabaları insanlık suçudur. DEAŞ'la mücadele meşru bir zeminde yürütülmediği takdirde dünyanın yeni DEAŞ'ların tehdidi altına girmesi kaçınılmazdır.

"BU OLANLAR, BM'NİN REFORME EDİLMESİNDE NE KADAR GEÇ KALINDIĞININ İFADESİDİR"

Tüm bu gelişmeler ve yaşanan insani trajediler, Türkiye olarak 'Dünya 5'ten büyüktür' diyerek sembolleştirdiğimiz Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin yeniden yapılandırılması çağrımızın haklılığını teyit ediyor. Aynı zamanda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin reforme edilmesinde ne kadar geç kaldığımızın da bu ifadesidir.

"HERKES BAŞININ ÇARESİNE BAKMANIN YOLLARINI ARAR"

Tüm dünyanın temsilcileri sıfatıyla bu çatı altında bir araya gelen bizler, terör örgütlerinin cinayetlerine, insani krizlere ve mağduriyetlere engel olacak bir irade ortaya koyamazsak o zaman herkes başının çaresine bakmanın yollarını arar. Bu anlayışın yaygınlaşması durumunda dünyamız yeni bir kaos ve zulüm fırtınasının içine sürüklenir.

ERBİL'E REFERANDUM UYARISI

Irak'ta bağımsızlık talepleri gibi bölgede yeni krizler çıkaracak adımlardan uzak durulması gerekiyor. Bölgesel Kürt Yönetimi'ni bu karardan vazgeçmeye çağırıyorum.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimini referandum kararından vazgeçmeye davet ediyoruz. Bu karar bölgede yeni çatışmalara yol açabilir.

19 Eylül 2017 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

Oğuzhan - Hani Arakan Müslümanları ile ilgili tek cümle yok. Bu konuyu gündeme bile getirememiş. Yazıklar olsun!!!

Yanıtla . 0Beğen 20 Eylül 08:59
02

Münadi - Yahudi kuruluşları ile yapılan görüşmeleri niçin es geçiliyor.?

Yanıtla . 0Beğen 20 Eylül 06:52
01

Mehmet Y. - iktidara geldiğiniz zamandan bugüne değin sürekli olarak batıya güdümlü hareket etmediniz mi?batı'nın ortadoğu'yu kontrol edebilmesini,batı'ya taşeronluk yaparak sağlamadınız mı?bunları göz önünde bulundurarak mevcut söylemlerinizle çatışmış olmuyor musunuz?bu söylenenleri doğru kabul etmek masumiyetinizi ortaya koymaz.batı ortadoğu'ya elini kolunu sallaya sallaya girmedi sizin izin verdiniz diye girdi fakat konuşmalarınızda bakınca sanki her şey kontrolünüz dışında gerçekleşmiş gibi bir bahanenin arkasına sığınmanız söz konusu.bülent ecevit'in yerine geldiğiniz günden bugüne iktidarınız sürecinde ortadoğu adım adım işgal edildi.hiç şüphesiz bunda en büyük pay sahibi sizlerseniz.tabi biz bunları deyince suçlu oluyoruz fakat biz bunu da göze alıyoruz...

Yanıtla . 1Beğen 19 Eylül 22:53

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?