Gizle

Hüda-Par'dan şok Kürdistan açıklaması

Hür Dava Partisi (HÜDA-PAR) Genel Başkan Yardımcısı Vedat Turgut, 25 Eylül’de yapılacak olan bağımsızlık referandumuna ilişkin, “Sandıktan çıkan karara herkes saygı duymalı” dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Rûdaw'a konuşan Vedat Turgut, “Güney Kürdistan halkı 25 Eylül’de referanduma gidiyor. Biz HÜDA-PAR olarak Kürdistan Bölgesi ile Irak’ın dostane bir şekilde ayrılmasından yanayız” ifadelerini kullandı.

Turgut, “Bu durum biraz da aile içi mesele gibidir. Düşünün, evlenen oğlunuz ayrı eve çıkmak istiyor. Bundan daha doğal ne olabilir? Bu iki tarafın da barışı, huzuru ve istikrarı için en makul bir durumdur. Biz meseleye böyle bakıyoruz” diye konuştu.

“ABD ve İSRAİL'LE İLİŞKİ KÜRTLERİN ZARARINA”

“Güney Kürdistan halkı, Kürdistan bağımsız olsun mu olmasın mı diye referanduma gidiyor” diyen Vedat Turgut, şöyle devam etti:

“Bu halkın kararı ve sandıkta ne istediklerini belli edecekler. Komşu ülkeler de sandıktan çıkan sonucu kabul edip, buna saygı göstermelidir. İran ve Türkiye bu kararı tanımazsa ABD ve İsrail destek çıkar. Böyle bir durumda ABD ve İsrail Kürtlerle ilişki kurar ve bu da Kürtlerin zararına olur. Bu yüzden İran ve Türkiye bu kararı kabul ederek, ilişkilerini sürdürmeli. Bu durum her iki ülkenin de menfaatine olur.Türkiye, Güney Kürdistan bağımsızlığa giderse Türkiye’deki Kürtlerin de bağımsızlık için ayaklanacağından korkuyor. Biz de diyoruz ki, Kürtlerin yüzde 65’i Türkiye’de yaşıyor. 25 milyon Kürt burada ve bunlardan sadece 6 milyonu Kürt illerinde kalıyor. Diğerleri büyük şehirlere dağılmış durumda. O yüzden tahmin edilen ve korkulan durum hiçbir zaman yaşanmayacakır.”

18 Eylül 2017 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

26

Ali̇ - Bu referanduma en çok PKK karşı çıkıyor. neden karşı çıktığını hiç düşündünüz mü?

Yanıtla . 1Beğen 22 Eylül 14:39
24

Ahmet Duman - anlamak istemediğiniz şey zaten bu gelinen durumu abd ve İsrail'in tezgahladığı... burada kalacak da değiller...evlilik de zaten kürtlerle değil pkk ile İsrail'in evliliği, kuş beyinsiz.

Yanıtla . 6Beğen 20 Eylül 09:42
22

Ömer - Sizler var ya tehlikesiniz, doğuyu karıştırıyorsunuz ordan devletin altını oyuyorsunuz. Bu millet sizler gibi din adı altında devlet düşmanlığı yapanları yakında tanıyacak. Sizler işinize gelene destek veriyorsunuz idealleriniz için.

Yanıtla . 7Beğen 20 Eylül 07:24
20

Seyyid Cemal Gunduz - kuzey irak gibi kuzey suriyede olusur diyenlere

ahmed davudoglu olmaz diyordu ama oldu

ah benim saf kardesim

Yanıtla . 2Beğen 19 Eylül 20:53
19

Adnan - Renklere bak bölücüleri gör.

Yanıtla . 2Beğen 19 Eylül 16:49
18

Murat Altıparmak - O kadar şok diye haber verilecek bir durum söz konusu değil!

Yanıtla . 1Beğen 19 Eylül 14:22
17

Sami - Yorumlardan da anlaşılacağı üzere mesele tamamen ırk üzerine kurulmuş siyonist bir oyundur.

Yanıtla . 3Beğen 19 Eylül 12:28
15

Selahaddin - Cok mantikli bir aciklama. neden bu haber sok diye verilmis ki. Kurdu kurde dusman etme cabasi mi?

Yanıtla . 1Beğen 19 Eylül 12:08
14

Beşir Yılmaz - Şimdi yeni kadar hudapar ne söyledi ise aynen çıktı hele bir durun hele

Yanıtla . 0Beğen 19 Eylül 11:15
13

Ayşe Alp - Kuzey ırak'ın oğluda bir müddet sonra evlenip Kuzey ırak'dan ayrılmak isterse ben Türkiye ile birleşmek istiyorum derse yine komşunun meselesi mi diyecekler acaba?

Yanıtla . 6Beğen 19 Eylül 10:37
12

Fatih - ya şu israil bayraklarını görmeyen gözler düşmanını tanımayan bolun muş parçalanmış ümmet yazık be

Yanıtla . 2Beğen 19 Eylül 07:22
11

Avdatek - Meseleyi yine Türk ve Kürt meselesine yani Irkçılığa getirenler ancak şeytana arkadaş ederler.

Mesele bir ülkenin parçalanıp bölünmesidir. Ve bu bölünme sadece Irak'la kalmayıp diğer müslüman ülkelere sıçratılıp iç savaşın ateşini fitilleyecek.

Amaç Kürt kardeşlerimize devlet kurmak değil, Kürt kardeşlerimizi piyon yapıp büyük İsrail devletinin temellerini kurmak.

Hepimiz müslümanız ancak ŞuurluMüslüman olmamız ve bu oyuna gelmemiz gerekir. Müslümanlar dağılıp parçalanmamalı, birleşip güçlü olmalıdır.

Yanıtla . 27Beğen 19 Eylül 00:44
23

Ömer - @Avdatek 11 nolu yoruma cevabı: Müslümanları tarikatlar cemaetler bölüyor gavurlar değil.

Yanıtla . 0Beğen 20 Eylül 07:26
09

Huseyinali - Irkçı kafalar beyinsizlikleriyle övünüp hüdapar a ırkçı diyor. Hüdapar en doğru olanı söylemiştir.

Yanıtla . 3Beğen 18 Eylül 23:49
08

Mehmet Y. - Sınır dışında yaşayan 6 milyon kürt'e, Türkiye'de yaşayan 25 milyon kürt'e kıyasla az demek ne kadar mantıklı açıklama?

100 tane insan bir araya gelip tehlike arz edebilecekken,bu mantıksız kıyastan hareketle Irak çatısı altındaki 6 milyon kürd'ü azımsayarak endişelenecek bir şey yoktur denenemez.Her şey bir yana ümmetçiliği savunuyorsanız;birliğin kuvvet ve zafer,ayrılığın ise azap getirdiğini de unutmamanız lazım.Hükümetimizin bu noktadaki yanlışı ise kendisi İsraille ,dış güçlerle el ele güle güle iken kalkıp Barzani'yi bu söz konusu katil ülkelere güdümlü olmakla suçluyor.İnşaAllah böyle bir durumdan ötürü müslüman kanı akmaz en büyük temennim budur...Ben de kürdüm fakat bu ayrılıklar hayra alamet değil.Hepsi büyük planın parçası.Sorun şu ki biz Kürtler başından beri ezildiğimiz söylemleri içinde olduk buna binaen hak arayışı içine girdik.Geçmişteki hükümetlerin Kürtletr yapmış olduğu muamelenin de etkisiyle Kürt problemi bu noktaya gelmiştir.Çözüm istiyorsak dış güçlerin eline koz vermeden kendimiz oturup çözebilmeliyiz bu işi.Kürt ya da Türk bu bir milli kimliktir fakat biz milliyetçilik yapamayız.Boyle bir luksumuz de olamaz.Bizler müslümanlığı kabul ettikten sonra kardeşizdir.Bunun başka da açıklaması yok.Rabbim müslümanlar arasındaki ihtilafları sonlandırsın ve bu işi tasarlayanları da kahreylesin...

Yanıtla . 12Beğen 18 Eylül 23:37
06

Dadaş - Bende hüdaparı ümmetçi zannederdim. Bir ırkçı partide hüdapar çıktı.

Yanıtla . 13Beğen 18 Eylül 22:56
25

Nusret - @Dadaş 06 nolu yoruma cevabı: Saygı duyulmasının stenmesi ırkçılık mi oluyor.ayiptir günahtır.iftira atmayın.hukumete pkk ile masaya oturmayın onlara güvenilmez bunlar kürtlerin temsilcileri değil dediğinde hudapari dinlemediler.suriye politikasında da keza öyle.

Yanıtla . 0Beğen 20 Eylül 17:51
04

Ömer Öztunç - Tebrikler hüdapar nasıl ki türkiyenin geleceği için referandumda evet dedi kürdistanın müslüman kürd kardeşlerimizin geleceği için evet diyor milli ve ümmetçi çizgisi ile hayran bırakıyor tabi akıl yoksunları ırkçı ve kemalistler bunu anlayamaz

Yanıtla . 4Beğen 18 Eylül 22:52
21

u mustafa - @Ömer Öztunç 04 nolu yoruma cevabı: Barzaninin referandumu israili üzüyor mu sevindiriyor mu.Eğer üzüyorsa siz haklısınız hemen diyebilirim.Ama sevindiriyorsa ki sevindiriyor.Dikkat oyunun içindesiniz.Geçmiş olsun.

Yanıtla . 1Beğen 19 Eylül 22:41
16

Sami - @Ömer Öztunç 04 nolu yoruma cevabı: Kardeş Milli kelimesinin anlamını biliyor musun?

Yanıtla . 2Beğen 19 Eylül 12:19
03

Fatih - Böyle haberleri herkesin gözüne sokun ki Hüda par neymiş insanlar görsün. Millete ırkçı derler. Şu açıklamada ırkçılığın dışında ne var.

Yanıtla . 10Beğen 18 Eylül 22:33
07

Nuri - @Fatih 03 nolu yoruma cevabı: Allahın türk kardeşlerimize verdiği insani ve islami hakların kürd kardeşlerine çok görülmemesinden başka hiç bir şey yok tabi aynaya bakarsanız ırkçılığı net görebilirsiniz

Yanıtla . 1Beğen 18 Eylül 22:59
01

Hüseyin Üstün - 25milyon kürt Türkiye'de nerde yaşıyor?

Yanıtla . 6Beğen 18 Eylül 21:34
05

Ammar Yasir - @Hüseyin Üstün 01 nolu yoruma cevabı: 25 milyon kurdun Türkiye de ne isi var

Yanıtla . 3Beğen 18 Eylül 22:55

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?