Suudi Arabistan'da geniş çaplı tutuklamalar sürüyor

Suudi Arabistan’da Müslüman alimlere karşı başlatılan başlayan tutuklama furyası tüm hızıyla sürüyor. Son olarak önde gelen ulemadan Abdülaziz Al Abdüllatif ve Muhammed Musa Şerif adlı alimler, sürekli genişleyen tutuklama listesine eklendi.

Büyütmek için resme tıklayın

Suudi Arabistan’da ülkenin tanınmış alimlerinden Selman el Avde ve İvad el Karni ile başlayan tutuklamalar tüm hızıyla sürüyor. Son süreçte yaklaşık 30 civarında alim, Suudi güvenlik güçleri tarafından tutuklanarak hapse atıldı. Tutuklama furyası konusunda Suudi rejimi şu ana kadar herhangi bir resmi açıklama yapmasa da Suudi bağımsız haber kaynakları, Suudi rejiminin muhalif ya da farklı düşünen bütün ulemayı hapse attığını teyit etti.

Son olarak dün tutuklanan önde gelen ulemadan Muhammed Musa Şerif’in İslam Tarihi araştırmacısı ve Nuaym mahallesinde Mescidi Zehebi Camii'nde imam olduğu belirtiliyor.

Suudi rejimine bağlı güvenlik güçleri, evlerine yaptıkları baskınlarla başta Selman el Avde ve İvad el Karni olmak üzere 20 alimi tutuklayarak hapse atmış ve buna ilişkin herhangi bir gerekçe göstermemişti.

Kudüs Haber Ajansı'nın aktardığına göre ülkedeki bağımsız kaynaklar, Suud'i Arabistan'ın adı geçen Müslüman alimleri, Katar krizinde açıkça Suudi Arabistan yanında yer almadıkları ve Katar’a karşı başlatılan kara propagandaya katılmadıkları için tutuklandığını belirtiyor.

Öte yandan tutuklanan önemli kanaat önderlerinden ve Muhammed bin Selman’ın veliaht olmasına karşı çıkan Hasan Ferhan Maliki’nin oğlu Abbas Hasan Maliki, sosyal medyadan yayınladığı mesajda “Babama ne yaptınız” diyerek feryat etti. Maliki, Suud rejimini babasını kaçırmakla suçladı.

Hasan Ferhan Maliki, 2014 yılında Suud rejimi tarafından tutuklanmış kısa bir süre sonra ise serbest bırakılmıştı. Ancak yeniden tutuklandığı 2017 Eylülü’ne kadar ülke dışına çıkması yasaklanmıştı.

14 Eylül 2017 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?