Her çocuk İslâm fıtratı üzerine doğar

Resulullah bir hadisi şerifinde şöyle buyurur: “Her çocuğu annesi fıtrat üzere dünyaya getirir. Onun bu hali konuşma çağına kadar devam eder sonra anne babası onu Hristiyan Yahudi Mecusi yapar. Eğer anne baba Müslümansalar çocuk da Müslüman olur”

Çocuk dünyaya geldiğinde kirlenmemiş bir fıtrata sahiptir. Yaşamının üçüncü yılında aslına dönmek için anne babaya şu soruları sorar:
Ölenler nereye gidiyorlar?
Allah hakkında bilgi verir misiniz?
İyilik ve kötülük nedir?
Çocuk aslında fıtratına uygun yaşamak için kendine bir yol bulmaya çalışmaktadır. Bu dönem anne baba onun sorduğu sorulara makul cevaplar verir ve onu doğru şekilde yönlendirirlerse çocuk doğru bir bakış açısı kazanır ve yaşamını bu doğrultuda sürdürebilir. Aksi takdirde çocuk doğruyu bulmakta güçlük çeker ve ortama uyum sağlar.
Resulullah şöyle buyurmuştur:
“Ben yüzümü gökleri ve yeri Yaratan’a çevirdim”
Resulullah bir gün bir adamın Allah-ü Ekber Allah en büyüktür dediğini işitince adamın fıtrat üzere yani İslam dini üzere olduğunu söylemiştir.
Allah hakikatin çekirdeğini fıtratımıza koymuştur. Bütün mesele bu çekirdeğin filizlenip ağaç haline gelmesidir. Bunun için Rabbimiz ayetinde sık sık akletmiyor musunuz? Aklınızı kullanmıyor musunuz? Buyurmakta ve bizleri düşünmeye hakikati bulmaya teşvik etmektedir.

FITRAT NEDİR?

Fıtrat ferdin doğuştan sahip oldu bütün özelliklerini kapsayan çekirdektir. Bu bütün canlılar için böyledir. Bir elma çekirdeği elmanın fıtratını yansıtır. Her varlığın fıtrat üzere kazandığı özelliklerine ise o varlığın tabiatı denir. Elmalı Hamdi Yazır’a göre fıtrat, yaratılışın ilk tarz ve şeklini ifade eder. Burada anlatılmak istenen her kişinin kendine mahsus olan cüzi yaratılışı değil bütün insanların insan olmaları bakımından yaratılışlarında esas olan öze ulaşabilmeleridir. İnsanın bedenine ait olan organları ve bu organların görevleri fıtridir. Organlardan birinin görevini yerine getirememesi ise sonradan ortaya çıkan marazi bir durumdur.

FITRATA UYGUN DAVRANMAK

Kişi karşısındaki kimseye adaletle muamele ediyorsa fıtratına uygun davranıyor demektir. Kişi karşısındaki kimseye şefkatle muamele ediyorsa fıtratına uygun davranıyor demektir Kişi insanların sorunlarına karşı duyarlılık gösteriyorsa fıtratına uygun davranıyor demektir Kişi erdem ve faziletler ekseninde yaşıyorsa fıtratına uygun davranıyor demektir Kişi yalan gıybet ve dedikodu yapıyorsa fıtrata aykırı davranıyor demektir Kişi insanlara zulmediyorsa fıtratına aykırı davranıyor demektir Kişi kul hakkı yiyorsa fıtratına aykırı davranıyor demektir Kişi Allah’ın yasakladığı fiillere meylediyorsa fıtratına aykırı davranıyor demektir Rabbimiz ayetinde şöyle buyurmaktadır: “Böylece sen, batıl olan her şeyden uzaklaşarak yüzünü kararlı bir şekilde (hak olan) dine çevir ve Allah’ın insan bünyesine nakşettiği fıtrata uygun davran. Allah’ın fıtratında bir bozulma ve çürümeye meydan verilmesin bu sahih dinin gayesidir. Ama çoğu insanlar onu bilmezler” (Rum30-30)
Allah’ın insanı üzerinde yarattığı fıtrat
Fıtrat insanın doğru ile yanlış gerçek ile gerçek olmayanı ayırt etme istidadır. Resulullah her çocuğun İslam fıtratı üzerine yaratıldığını ifade eder. Allah’ın insanı üzerinde yarattığı fıtrat, onun genetik dokularına yerleştirilen iyiye ve doğruya eğilimdir. İnsanın yegane amacı bu olmalıdır. Yani kişi yaşamını tevhidi doğrultuda sürdürmeli ve bunun için çaba göstermelidir. Kutsal kitabımız Kuran insanın bu özelliği nedeniyle halife olarak nitelendirmiştir. “O her şeye yaratılıştan en güzel olma kemalinin bulma yeteneği vermiştir” (Secde, 32-7) Fıtrat insanın varoluş amacını gerçekleştirecek donamın ve alt yapıya sahip olmasıdır. “O her şeye yaratılıştan en güzel olma kemalinin bulma yeteneği vermiştir” (Secde, 32-7)

19 Ağu 2017 - 00:00 - Aile & Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.