Gizle

Doğu Türkistan'ın önde gelen din alimine 10 yıl hapis cezası

Doğu Türkistan'da, İslam Derneği üyesi Hebibulla Tohti, 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Büyütmek için resme tıklayın

Doğu Türkistan'da, Çin komünist rejiminin onayıyla İslam Derneği üyesi Hebibulla Tohti 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Kaşgar doğumlu Hebibulla Tohti, Ürümçi'deki İslam Üniversitesi'nde lisans eğitimini tamamlamıştı. Ardından ÇKP onaylı İslam Derneği tarafından doktora eğitimi için El-Ezher Üniversitesi'ne gönderildi. Geçen yıl Çin'in Mısır'daki Uygur-Kazak öğrencilere geri dönmeleri yönündeki kararı sonucunda gönüllü olarak Ürümçi'ye dönen Hebibulla Tohti, dönüşünden bir yıl sonra hapis cezasına çarptırıldı.

Özgür Asya Radyosu'nun (RFA) Uygur servisinin elde ettiği bilgilere göre Hebibulla Tohti, "Mısır'daki Uygur öğrencilere Çin devletinden izin almaksızın dini eğitim vermek, 2015 yılında Suudi Arabistan'daki önemli bir dini konferansa yine izinsiz katılmak ve Uygur kültürünün önemini vurgulayan açıklamalarda bulunmak" olarak belirlenen üç ayrı suçlamadan dolayı hapsedildi. Ayrıca Uygurca, Çince, İngilizce ve Arapça bilen Tohti, Çin'in Doğu Türkistan'daki uygulamalarını öven yazılar yazmaması sebebiyle de suçlandı.

Halen Mısır'da birçok Uygur öğrenci Mısır ve Çin istihbarat güçleri tarafından tutuklu halde sorgulanıyor. Mısır'da ve diğer ülkelerdeki Doğu Türkistanlı öğrencilerin Çin'e dönüşü yönünde ailelerine ağır baskı yapıldığı da öğrenildi. Aileleri tehdit edilen öğrencilerden bir kısmının geri dönüşü sonrası tutuklandıkları veya yeniden eğitim adı altında çeşitli kapmlara gönderildiği biliniyor. Ayrıca devletin onay verdiği kurumlarda yetişen din görevlilerinin bile tutuklanması Doğu Türkistan'da din ve vicdan hürriyetinin çemberinin giderek daraldığını gösteriyor.

QHA

12 Ağustos 2017 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

04

Selman Turkistani - Çin'in kurmuş olduğu İslam Derneği'ne üye olan ve onun izni ile Mısır'da eğitim gören ve Çin'e sadık olan, kominist partinin bir dediğini iki etmeyen gel deyince hemen ilmini terk edip ÇKP'ye sadakatini gösteren bir kimse ALİM OLAMAZ... İLERİ GELEN ALİM HİÇ OLAMAZ...

Yanıtla . 0Beğen 14 Ağustos 09:41
03

Kalbikırık - kendi ni Müslüman zanneden zavallı Müslüman geçinenler o garip diyarı kimse duymuyor görmüyor yardım etmiyor Çinlinin eziyeti hiç bir yerde o kadar ağır değil dua edelim hep birlikte .. Yarabbi Kahhar eyle şu Müslümanlara eziyet edenleri zelil perişan et tarumar et yok et yarabbi sen her şeye kadirsin... amin...

Yanıtla . 1Beğen 12 Ağustos 19:57
02

Hayati Otyakmaz - Unutulan İslâm diyârı: Doğu Türkistan. Samimi ve sağlam inançlı, Ehl-i Sünnet'in kalesi mazlum diyâr! Seni unutan insanlık utansın! Doğu Türkistan'a üzülmeyen ve Müslümanlara yapılan baskı ve mezalimi gündemlerinde tutmayan sözde Müslümanlara yazıklar olsun!

Yanıtla . 1Beğen 12 Ağustos 16:28
01

Hayati Otyakmaz - DOĞU TÜRKİSTAN’A AĞIT

Altın ovalarda gümüş dağlarda

Gezen yiğitlerden nişan kalmamış

Zümrüt misali şirin bağlarda

Öten bülbüllerden nağme kalmamış

Kalmamış evlerde hayattan eser

Gelin odaları hep mezar olmuş

Bu harap illerde akan dereler

Nice masumların kanıyla dolmuş

Bu yerler eskiden şendi, gülşendi

Ne kadar güzeldi ovası dağı

Her taraf gülşen her gönül şendi

Geçti üzerinden zulüm kuşağı

Sırma saçlı kızlar masum yavrular

Esaret altında ezilmiş bitmiş

Yuvası dağılmış garip kumrular

Toprağa gark olup mahvolup gitmiş

Yıkılan hanenin, sönen ocağın

Mahzun gönüllerde ateşi yanar

Issız yuvaların viran yurtların

Açtığı yaralar derinden kanar

Çökmüş minareler göçmüş kubbeler

Cemaatsiz kalmış nice camiler

Acıya bürünmüş yorgun gönüller

Gözyaşı sel olmuş sineler inler

Bitsin artık bu zulüm bu felâket

Kalana zafer ver ölene rahmet

Tükensin bu acı dayanmaz yürek

Allah’ım ne olur bize yardım et!

Hayati OTYAKMAZ

Yanıtla . 1Beğen 12 Ağustos 16:23

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?