Besiciler, ithalat ve yem fiyatına tepkili

MANİSA’DA Canlı Hayvan Borsası’nda kurbanlıklarını görücüye çıkaran yetiştiriciler, müşteri beklemeye başladı. Küçükbaş hayvan üreticisi Cemal Çelik, vatandaşların yavaş yavaş kurbanlık bakmaya geldiğini ve fiyat araştırması yaptığını anlattı.

Büyütmek için resme tıklayın

Koç fiyatlarının 900 ile 1000 liradan başladığını kaydeden Çelik, fiyatlarda geçen seneye göre biraz artış olduğunu dile getirdi. Çelik, “1500 liralık hayvan 60- 65 kilo canlı geliyor. Bu sene kuzu sıkıntısı vardı. Et fiyatları yüksek olduğundan hayvanlar kesildi. Et fiyatlarındaki yükseklik kurbanlıkları da etkiledi. Koyun etinin kilosu şu anda 36- 37 lira. O yüzden üreticiye cazip geldi” dedi.

“HAYVANCILIK KALMADI”

Et fiyatlarındaki artışla orantılı olarak kurbanlık fiyatlarının da arttığını belirten üretici Mustafa Süttaş ise, bir koçun üreticiye maliyetinin de 1000 lira olduğunu savundu. Süttaş şöyle konuştu:

“İnsanlar piyasadan haberi olmadığı için şu anda fiyatları çok görüyor. Karkas olarak et fiyatlarının Şubat ayından sonra yükselişinden dolayı fiyatlar arttı. Koçun maliyeti zaten 1000 lira. Kasabın 40 liraya sattığı eti, biz yılda bir defa satabiliyoruz. Hayvancılık kalmadı. Gençler şehirlere akın ettiğinden, köylerde çoban kalmadığından, hayvanlar satıldı. Büyükbaş maliyeti kurtarmıyor, küçükbaş için de bakıcı bulunamıyor. Meslekte 50 yaşın altında kimse kalmadı.”

“İTHAL HAYVAN DEĞİL, YEM GETİRİN”

460 kiloluk büyükbaş kurbanlığı 9 bin liradan satan Burhan Tekin ise yem fiyatlarından şikayet etti. Yurtdışından ithal hayvan değil, yem getirilmesi gerektiğini savunan Tekin, yanlış politikalar nedeniyle hayvancılıkta geriye gidildiğini kaydetti. Tekin şunları söyyledi: “Tarım Bakanlığı bizi bitirdi. 50 kiloluk yemin çuvalı 65 lira. Durmadan ithal hayvan getiriyorlar, yerli üreticiyi öldürdüler. Yerli üretici şu anda kan ağlıyor. Önce yerliyi korusunlar, ithal yem getirsinler. Yanlış politikalar nedeniyle hayvancılıkta geriye gidiyoruz, Avrupa’ya muhtaç kalıyoruz. Besi yapan, kurbanlık yetiştiren üretici zor durumda. Yemin fiyatı düşmediği takdirde 100 bin tane ithal de getirseler çare bulunmaz.”

12 Ağustos 2017 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?